Lista programów w dziale i w kategorii, opisy działów

Witam wszystkich (to moj pierwszy post i już ostrzegam, że długi :wink:

Lubię Wasz serwis i piszę, bo nie jest mi on obojętny i chciałbym by był jak najwygodniejszy w korzystaniu. I trochę pomysłów i uwag mi się nazbierało. Traktujcie je jako źródło inspiracji i wskazówek, a nie listę roszczeń i zażaleń. Po prostu nie ma systemu idealnego, ale trzeba chyba próbować do ideału sią zbliżyć…

Np. jak wybiorę kategorię, fajnie byłoby mieć z boku menu-listę programów w tej kategorii - to jest już, ale dopiero jak kliknę konkretny program, a fajnie byłoby móc od razu zobaczyć, czy szukany program jest w tej kategorii, bez przewijania w dół.

Czy program może być tylko w jednej kategorii?

(Nawet, jeśli jest tak wszechstronny, jak np TotalCommander)

Czy można zrobić opisy działów lub także kategorii?

Gdyby działy miały swoje strony, możnaby tam opisać dany dział i dać listę wszystkich programów w danym dziale i powtórzyć listę kategorii.

To, czy program jest w DOM, czy FIRMA, NARZĘDZIA czy może NARZĘDZIA jest sprawą dyskusyjną, a szukając określonej funkcji, tracę czas, szukając po kategoriach, jeśli nie szukam konkretnego programu.

Czy można wyświetlić wszystkie kategorie alfabetycznie? Może można rozszerzyć obszar przeszukiwany na inne pola, niż nazwa? może jakieś słowa kluczowe, czy tagi lub funkcje pomogłyby dotrzeć do wszystkich narzędzi, które umożliwiają daną funkcjonalność. Wiem, że to wymaga rozbudowy bazy danych i nie jest trywialnym zadaniem, ale taki serwis mi się marzy, w którym jeśli poszukam po “książka kontaktowa” czy też adresowa - wypluje mi nie tylko programy, jak “Książka kontaktowa Windows”, ale też wszystkie klienty email i inne mające tę funkcjonalność, z możliwością ich odfiltrowania. Oczywiście w arkuszu kalkulacyjnym też można na siłę trzymać adresy, ale nie o to mi chodzi. Po prostu niektóre programy mają więcej funkcji i trudno je zaszufladkować.

Szukam często programu do konkretnego zastosowania, a nie znam nazwy (lub nie znam żadnego programu jeszcze). Spotkałem wielokrotnie programy, których różne funkcje pasowały do wielu kategorii.

Może łatwiej wytłumaczę na przykładzie: potrzebujowałem programu do synchronicznego backupowania danych (folder B ma być, jak A), coś, jak funkcja w programie TotalCommander, ale robione automatycznie co jakiś czas, albo po zmianach w folderze.

Okazało się, że w kategorii programów do synchronizacji nie ma TotalCommandera (choć wiem, że on też to robi), a wszystkie 3 istniejące tam programy robią zdecydowanie inny rodzaj synchronizacji - nie ogólną synchronizację danych, ale danych osobistych, czyli są to raczej synchronizery osobiste (email, kalendarz).

Uff, wypowiedziałem się :stuck_out_tongue: Może coś się z tego przyda :smiley:

Uwagi i propozycje są zawsze mile widziane. Konstruktywna krytyka również :wink:

Jak wybierzesz kategorię to przecież widzisz na liście wszystkie programy w tej kategorii.

Niestety na razie tak jest.

Staramy się tak dobierać nazwy podkategorii aby były jak najbardziej intuicyjne. Problem powinna rozwiązać nowa wyszukiwarka, którą szykujemy. Krótkie opisy kategorii być może pojawią się też jako tzw. dymki po najechaniu na link.

To również jest kwestia wyszukiwarki o której pisałem. Co do listy alfabetycznej to jest pod spisem kategorii programów.

To również jest kwestia wyszukiwarki, która będzie również wyszukiwać w opisach programów. Choć w tym przypadku i tak raczej TC byś nie znalazł bo z tego co pamiętam nie ma w opisie tego programu wyróżnionej tej konkretnej funkcji. Pośrednio realizować tą potrzebę ma przejrzyste nazewnictwo podkategorii programów ale nic nie jest doskonałe.

Przyda się z pewnością - zbieramy cały czas wszystkie propozycje i z czasem będziemy starać się wszystkie sensowne implementować.