Listwa antyprzepięciowa w dobrej cenie

Hej,

 

muszę kupić do domu dwie listwy antyprzepięciowe, a z pewnością w tej kategorii sprzętu jak w każdej można kupić rzeczy lepsze i gorsze.

Oczywiście jestem świadom, że żadna listwa nie ochroni mnie przed kataklizmem, sztormem i bezpośrednim uderzeniem pioruna, aczkolwiek chciałbym kupić listwy dobrej jakości za względnie jak najmniejsze pieniądze. Zdarza się, że w sieci są lekkie chwilowe zaniki energii, może spada napięcie nie wiem, nie sprawdzałem. Chciałbym aby listwa chroniła przed ewentualnymi konsekwencjami takich cudów.

Przed spadkiem napięcia żadna listwa cię nie uchroni.

Czyli nie ma sensu pchać się w koszta i lepiej kupić pierwszą lepszą listwę w elektromarkecie?

Hej,

Bardziej chodzi o to, że przed zanikiem napięcia mże ochronić co najwyżej UPS.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Żadna listwa antyprzepięciowa nie uchroni cię przed spadkiem napięcia, jak sama nazwa nazwa wskazuje one chronią tylko przed przepięciami wyższego napięcia w sieci.

Pomijam już fakt że większość tańszych listw to raczej zwykłe rozdzielacze które nie chronią wcale, dobra listwa antyprzepięciowa ma 2 bezpieczniki (jeden na fazę i jeden na zero) oraz w środku odpowiednio podłączony warystor który nadwyżkę napięcia puści z powrotem do gniazdka zamiast do urządzenia zanim bezpiecznik zdąży się przepalić odcinając prąd.

 

Natomiast jest takie urządzenie jak UPS, zabezpiecza ono zarówno przed przepięciami, spadkami napięcia a nawet przed całkowitymi zanikami napięcia dając czas na spokojne wyłączenie sprzętu.

Polecam ci zakup takiego UPSa, jest to trochę większy wydatek niż listwa (choć dobre listwy potrafią cenami zrównywać się z UPSami) ale każdy UPS (oczywiście sprawny) będzie lepszy od nawet najlepszej listwy.

Rozumiem, a w przypadku laptopa zasilacz w połączeniu z baterią w jakiś sposób chroni podobnie do UPS? To takie pytanie z ciekawości, nie wysnuwam tu żadnych teorii. 

 

No właśnie zależałoby mi na listwie, która przynajmniej nie jest zwykłym rozdzielaczem i mam zamiar do niej podłączyć router oraz antenę.

Jeszce nie spotkałem UPS za małe pieniądze, a za takie pieniądze chciał autor kupić listwy antyprzepięciowe a tu wybór UPS

 http://allegro.pl/listing/listing.php?string=ups&search_scope= Dobry zasilacz w komputerze powinien ochronić komputer przed nadmiernym hasaniem prądu.

Zgadza się! Na tym polega często spotykany błąd używania laptopa na zasilaczu (ładowarce) bez baterii.

 

Czyli rozumiem, że używając laptopa na zasilaczu i na baterii jestem bezpieczniejszy, ponieważ chroni mnie UPS? :slight_smile:

 

W takim razie wystarczy ze taki laptop jest podłączony do gniazdka z działającym bolcem i nie ma potrzeby podłączać go do listwy antyprzepięciowej?

 

Pozostaje jeszcze taka kwestia, że sprzęt sieciowy muszę też jakoś zabezpieczyć i tu chyba będzie mi potrzebna jednak ta listwa?

Hej,

Jeśli zasilacz do laptopa to firmówka, to zabezpieczenia powinien posiadać, więc w razie czego to on powinien pójść z dymem, a nie laptop. W przypadku listwy koniecznie trzeba zwracać uwagę na czas reakcji warystorów i ich maksymalny do przyjęcia impuls prądu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zasilacz, który używam to ten, który dostałem wraz z zakupem laptopa MSI.

 

Mógłbyś polecić coś przyzwoitego w rozsądnej cenie?

Hej,

Sam w domu korzystam z rozwiązań firmy Ever - listwy zabezpieczające z linii Komfort Pro. Generalnie listwa w granicach 60 PLN.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok dzięki za propozycję.

Mam w domu 3 listwy SEVEN PowerGuard zakupione w odległej przeszłości i powiem tak sprawują się nad wyraz dobrze kiedyś przez pewne przepięcie spalił mi się zasilacz a teraz od dawna mimo wahań prądu z komputerem nic się nie dzieje.To taka mała specyfikacja mojej listwy:

 

Pięć gniazd CE z uziemieniem//- Podświetlany wyłącznik ze zintegrowanym zabezpieczeniem anty zwarciowym 10A, automatycznie reagującym na zwarcie w obwodzie zasilania urządzeń//- Układ przeciwprzepięciowy o bardzo szybkim czasie reakcji <25 ns i dużej wartości absorbowanego impulsu prądowego. Zapewnia skuteczne zabezpieczenie przed przepięciem//- System blokad mechanicznych chroniących dzieci przed możliwością porażenia prądem przy próbie kontaktu z przewodem fazowym//- Wysokiej jakości przewód sieciowy, zgodny z normą VDE//- Długość przewodu 1,5 m.

 

Automatyczny wyłącznik

Dzięki, już mam z czego wybierać :slight_smile:

 

Teraz jeszcze pytanie odnośnie laptopa i baterii w nim jako UPS. Zabezpieczenie dobre, tylko pytanie brzmi jak to naprawdę jest - czy bateria, która siedzi w laptopie który jest ciągle pod zasilaniem nie zużywa się bardziej? Czy sprzęt i oprogramowanie są na tyle “inteligentne” aby odcinać baterię i jej nie ładować gdy jest naładowana?

Hej,

Generalnie tak - oprogramowanie czuwa, by bateria nie była używana wtedy, gdy to nie jest konieczne. Oczywiście nie zmienia to faktu, że po określonej liczbie cykli ładowania, bateria będzie zgłaszać zużycie, mimo że ogniwa mogą nadal być w pełni sprawne.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No właśnie, powiem szczerze że Twoja odpowiedź nie rozwiała moich wątpliwości. Niby czuwa, więc gdy bateria ma 100% i jest na zasilaczu to nie ładuje? Więc wtedy pozostała liczba cykli ładowania nie wyczerpuje się, tak czy nie? :stuck_out_tongue:

Hej,

Dokładnie tak. Ale wystarczy tylko na moment odłączyć sprzęt, by komputer korzystał z baterii i po podłączeniu zasilacza, zliczy się cykl ładowania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok dzięki za odpowiedzi, teraz już jestem w temacie :wink: