Listwa antyprzepięciowa

Czy jest sens kupować taką listwę CyberPower SB0801PRG-B-FR?
Czy ona faktycznie uchroni sprzęt w przypadku uderzenia pioruna? W komentarzach piszą, że podpięcie kabla z internetem RJ45 mija się z celem bo ogranicza wtedy łącze. Ewentualnie czy jesteście w stanie polecić inną listwe?

Jak masz uziemienie w gniazdku, to coś tam daje, ale nie wiem czy warte swojej ceny. Jak nie masz, to nie da to kompletnie nic!

Przed uderzeniem pioruna nie uchroni nic. Kompletnie nic! Tylko odłączenie kabli. Ale jak masz uziemienie, to taka listwa ochroni przed lekkimi przepięciami spowodowanymi np. włączaniem wiertarki. Przy braku uziemienia teoretycznie może coś zadziałać warystor L-N, ale to tylko przy przepięciu na fazie, ale też tylko niewielkim. Przy przepięciu na RJ-45 bez uziemienia - zero efektu!

Czyli mówisz, że nie ma sensu wydawać i taka standardowa listwa starczy?

Przede wszystkim pytanie: czy masz uziemienie? Bo jak tak, to wtedy zależy, co robisz z tym kompem. Jaki masz Internet? Światłowód czy po miedzi? Bo jak po miedzi, to możesz kupić z gniazdem RJ-45. A jak po światłowodzie, to nie ma potrzeby. Ale przede wszystkim musisz mieć uziemienie, by się zastanawiać, bo jak nie masz, to żadna Ci nie pomoże listwa za bardzo (może trochę), a taka z RJ-45 i antenowym nie zadziała wcale ochrona w niej.

Mam światłowód do routera i z niego rj45 do komputera. Uziemienie to chodzi o ten bolec w kontakcie?

tak, chodzi o ten bolec, ale musisz sprawdzić, czy on jest w gniazdku jako ozdoba, czy może jednak został uziemiony.

Gdy piorun uderza blisko to zazwyczaj poza instalacją poprawnie zbudowaną z zastosowaniem ochronników to nic nie pomoże. Ewentualnie tradycyjne wyciągnięcie wtyczki z gniazda.

Listwa może zdziałać tylkoo w przypadku niewielkich wyładowań.

Najlepiej sprawdzają się listwy z warystorami.

Weź taką żebyś mógł zamontować ją na ścianie/biurku lub nawet od spodu biurka.

Kiedy będą bany za absurdalne reflinki?

Jakie reflinki?

https://www.x-kom.pl/p/246221-listwa-zasilajaca-ever-optima-15m-6-gniazd.html?partnerid=100327593&sm12=MzA=&ts=1547992452&token=09b8ca38742eeed99d886e1241cd83e0&77

Ah ok, w sumie to mi nie przeszkadza :smiley:

Acar F5 jest okej :slight_smile: ma zabezpieczenie przeciwprzepięciowe

Rozumiem że te czerwone przyciski na listwach z bezpiecznikiem to swego rodzaju reset tego zabezpieczenia? Zawsze się zastanawiałem co one robią.

Generalnie zależy to od tego jaką masz instalację elektryczną w domu/mieszkaniu. Jeśli masz starą, dwu-przewodową to NIE MOŻESZ UŻYWAĆ takich listw.

A to dlaczego? Wybuchnie niczym Czarnobyl? Po prostu zabezpieczenie nie będzie działać. Nie siej paniki bez powodu.

Nie, nic nie wybuchnie, skąd taki pomysł? Chodzi o ryzyko porażenia. Dlatego ŻADNYCH urządzeń klasy I nie można podłączać do gniazdek bez bolca. Jeśli masz gniazda bez bolca to BEZPIECZNE są tylko podłączone do nich urządzenia klasy II.

Uzupełniając, jak by ktoś chciał wiedzieć co oznaczają klasy urządzeń https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_ochronności