Listwa zasilająca z filtrem przeciwzakłóceniowym

Witam,
Zastanawiam się nad zakupem listwy przeciwzakłóceniowej ze względu na występujące zakłócenia w sieci energetycznej budynku.

Waham się pomiędzy dwoma modelami:

  1. Listwa Lestar LFT-2005 posiada filtr o parametrach:
  • tłumienie śred. 52dB, max. 70dB, N/L/PE
  1. Listwa ACAR 504WF
  • tłumienie do 55dB

Prawdę mówiąc producent listw ACAR nie podaje zbyt wielu dokładnych parametrów w stosunku do konkurencji, ale po opiniach w sieci widzę, że cieszy się dużym zaufaniem wśród użytkowników.

Która listwa będzie lepszym wyborem?

Jakiego typu to są zakłócenia? Jaką masz instalację w budynku i w mieszkaniu?

Lepszy byłby UPS, który cię fizycznie oddziela od sieci.

Pytanie, czy UPS w stanie pełnego naładowania nie omija akumulatora i przetwornicy za nim? :thinking:

A to zależy od rodzaju/typu UPSa.

edit
poniżej “kilka” zdań na ten temat:
https://download.schneider-electric.com/files?p_Doc_Ref=SPD_SADE-5TNM3Y_PL

Profesjonalny filtr, znacznie lepszy niż te podpierdółki stosowane w konsumenckich listwach, kosztuje 70 zł… a Wy odlatujecie w kosmos, proponując UPS z sinusoidą i oddzieleniem sprzętu od sieci :wink:

https://filtercon.com.pl/sieciowe-filtry-przeciwzakloceniowe-fil825-4-i-fil85-4-z-zabezpieczeniem-przeciwprzepieciowym/

2 polubienia

Zasilacz od laptopa powoduje zakłócenia w odbiorze telewizji - na ekranie telewizora powstają liczne artefakty i zakłócenia w odbiorze sygnału dvb-t. Próbowałem też z innym zasilaczem i to samo się dzieje z telewizorem.
W całej kamienicy jest instalacja dwużyłowa, a PE jest zmostkowane z N.

Filtercon, do którego wyżej linkowałem, poprawi sprawę(*). Podłączasz go do gniazdka a do niego przedłużacz zwyczajny przedłużacz dobre jakości (a nie listwę albo fake przedłużacz z Chin). Do przedłużacza, albo bezpośrednio do gniazdka filtra podłączasz TV.

(*) napisałem poprawi bo bez wymiany całej instalacji w bloku problem całkowicie nie zniknie.

Z tym że ja bym do tego filtra podłączył zasilacz laptopa, skoro on tak sieje zakłócenia, to je odfiltruje dla całego mieszkania, a nie tylko telewizora.

Wystarczy, że ktoś inny w mieszkaniu albo w bloku podłączy do sieci jakieś siejące urządzenie albo dajmy na to zapali świetlówkę i już będa zakłócenia na telewizorze.

W sumie tak, ale w dzisiejszych czasach takie parszywe zasilacze impulsowe bez układu pfc czy innego filtrowania są raczej rzadkością.
Poza tym, jeśli ten zasilacz nie ma układu pfc, to generuje mu większe zużycie mocy biernej, a ta jest chyba od tego roku płatna dla klienta indywidualnego - dziękujemy Vateuszu :confused:

Taka listwa absolutnie nic nie daje. Co najwyżej przeszkadza w używaniu POWERLINE a i to nie specjalnie tłumi, bo przez wyżej wymienione też przechodzi.
IMHO lepiej kupić solidny rozgałęziacz z przedłużaczem o solidnym wykonaniu np. Legranda.

Jeśli chodzi o zakłócenia, to sugeruję zamontować Stabilizator napięcia sieciowego, oraz przekaźnik napięcia.
Np. taki lub podobny. Odetnie napięcie przy zadanych wahaniach i przywróci automatycznie gdy napięcie wróci do normy.

Faktycznie, takich używam, są niezawodne:

Szczerze powiedziawszy, to pierwsze co bym zrobił w takiej sytuacji, to przejrzał elektrykę w domu, lub zlecił to komuś z uprawnieniami. Bardzo częstymi przyczynami zakłóceń są zwyczajne braki kontaktu w skrzynkach z bezpiecznikami. Wystarczy, że przewód jest zaśniedziały, albo słabo dokręcony i iskrzy, to częsta przyczyna zakłóceń. Zwykle urządzenia nie generują aż takich zakłóceń, żeby było widać problemy z obrazem na TV. Ja się z takim problemem spotykałem gdy było niekontaktujące gniazdko, przewody w środku, albo przewody bezpieczników. Można obciążyć czymś solidnym instalacje, np. farelką czy kuchenką, suszarką, odkurzaczem i po ciemku zajrzeć do skrzynki, czy coś nie iskrzy.