LiteOn DVD-RW - nagrywa płyty, ale części płyt nie odtwarza

Problem jak w temacie, nagrywarka to LiteOn DVD-RW ATA, 2-3-letnia, nie specjalnie dużo używana przynajmniej raz na tydzień albo i częściej.

Płytę CD czy DVD nagra.

DVD - niektóre odczytuje, a niektóre nie - cały czas coś tam laserem próbuje kombinować ale nic nie widzi - nie ma zasady. Nagrywa prawie wszystkie dobrze, bo na innych odtwarzaczach da się odtworzyć.

CD - jeśli nagra dobrze to na niektórych odtwarzaczach albo da się odtworzyć albo nie (głownie chodzi o Audio). CD odczytuje dobrze.

Czy jest sens kupowania czegoś do czyszczenia lasera (dmuchanie nic nie daje, szkoda płuc) czy od razu na złom z tym?

Miałem to samo z 2 LiteOn’ami. Po prostu do wymiany nic z tym nie zrobisz.

Rozkręć napęd, przeczyść soczewkę alkoholem izopropylowym lub spirytusem. Jeśli napęd ma problemy z płytami konkretnego producenta spróbuj aktualizacji firmware. Inna sprawa to nośniki, te kiepskiej jakości po nawet niedługim czasie sprawiają napędowi problemy zwłaszcza gdy przechowywane są nieodpowiednio (np: mają długi kontakt ze światłem słonecznym). Nagraj po wszystkim płytkę i sprawdź na innym napędzie programem Nero CD-DVD Speed jakość dysku.

loco123 , a co teraz masz? Bo kupił bym Plextor tylko ze cena napędu przewyższa wartość komputera;-)

Poza tym to nagrało w sumie może 100-200 płyt CD i DVD na szybkościach 16x-32x i 2x-8x, odtwarzało też nie za dużo, więc nic nie powinno się poprzepalać z nadmiaru ciepła. Stare /cenzura/ jakiś Combo BTC z 2002 roku czasem odtwarza te płyty (tam wiem że już jest rozklekotany), a CD to nagrywa i odtwarza o wiele lepiej niż o 2 epoki nowszy LiteOn i który wypalił pewnie z 1000 płyt a odtwarzał jeszcze więcej (zapewne wg producenta to nie powinno już chodzić).

Są niektóre walnięte i o dziwo to głownie Platinuma, wydawało by się najpopularniejszej marki wśród znajomych. Ale to przypadki średnio raz na dużo płyt. Ale jak pisałem - nie ma zasady.

Platinium u mnie też słabo wytrzymywały, w testach prasowych niby zawsze były wysoko a pomimo dobrych warunków przechowywania po roku już były spore problemy z odczytem (kilku nie dało się w pełni odczytać). Najlepsze z najlepszych to były Verbatim 650MB AZO (niebieski spód), dość mocno porysowana kilkuletnia płytka z grą spokojnie odpalała na moim PlayStation i żaden filmik nie zacinał. Zaskakująco dobre (choć niezbyt popularne) były BASF (mam kilka i do dzisiaj po ponad 10 latach żadnych problemów z odczytem). Nie najgorsze są TDK, choć na kilka sztuk zawsze mi się trafiała czarna owca.

No a z nagrywarek ATA lub SATA+przejściówa/kontroler lub zewnętrzna USB inną niż Plextor (cena…) co można polecić? Są jeszcze BTC? A jak np. nowsze Philipsy?