Literatura. Computer Networks

(Kacper Kulinski) #1

Witam wszystkich specjalistów, moje pytanie jest którkit i treściwe, jaką literaturę polecacie na rozpoczęcie drogi, której celem jest Administracja siecią. Z tego co wyczytałem najlepiej zacząć od razu z literaturą angielską, ponieważ najwierniej oddaje istotę tematu. Na razie znalazłem to Computer Networks (5th)- A.S.Tanenbaum, D.J.Wetherall, czy może na początek coś lżejszego i bardziej wprowadzającego do tematu ? Czy opłaca się czytać od początku literaturę zagraniczną ze słownikiem w dłoni czy lepiej zacząć od Polskich autorów ? Z góry dziękuję za pomoc.

(sadaj72) #2

Książki Tanenbauma są przetłumaczone, poszukaj w goglach.

(Kacper Kulinski) #3

Ma ktoś linki gdzie mógłbym znaleźć książki CCNA Semestry 1-4 ?

(roobal) #4

Jeśli chcesz kupić książki do CCNA i gdybyś chciał w przyszłości zdawać egzamin, rozglądaj się za książkami do wersji 4.0. Cisco niedawno ogłosiło aktualizację materiału i nastąpiła również zmiana w certyfikacji, tj. nie będzie już ogólnego certyfikatu CCNA, lecz będzie on podzielony na specjalizacje, jak to jest obecnie, np. z CCNA Security czy CCNA Wireless, teraz z tego co pamiętam dojdą CCNA Routing & Switching itp. więc prawdopodobnie pojawi się nowa wersja materiałów, która i tak od razu nie zostanie przetłumaczona.

Jeśli nie będziesz zamierzał przystępować do egzaminów CCNA, materiały w wersji 4.0 wystarczą Ci, aby poznać zagadnienia sieciowe, materiały przygotowane są od podstaw. Jedyna uwaga, jeśli chodzi o materiały do CCNA, semestr 4 jest dość ogólny, jeśli ktoś chce bardziej poznać sieci WAN, musi szukać różnych materiałów, aby uzupełnić wiedzę.

Co do wyboru języka, uczyć się możesz po polsku, jest na pewno wygodniej, jednak nauka w języku angielskim uczy Cię technicznego języka, z angielskim w IT masz do czynienia praktycznie na każdym kroku i pewne nazwy będą mówiły Ci więcej w środowisku angielskim, niż odpowiedniki polskie.