Live CD Instalacja

Mam uruchomione LiveCD na USB i na tym dysku USB chce zainstalować nowy system(Instalatkę) czy coś sie stanie ? .

No wiesz, odpalając raczej LiveCD z USB i zainstalowanie na tym samym USB nie przejdzie z prostej przyczyny - instalator nadpisywałby pliki systemu na LiveUSB, więc tym samym kasował zawartość bootowalnego USB, więc skąd miałyby się doczytywać pliki instalacyjne?

nick50000 , zgodnie z regulaminem, który zaakceptowałeś podczas rejestracji, proszę dokonać zmiany tytułu na taki, który wstępnie opisze problem. Ponadto na forum piszemy w języku polskim, w związku z tym należy korzystać z polskich znaków diakrytycznych (ą,ę,ć,ł,ń,ó,ś,ź,ż), proszę poprawić swój post, w przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.

W celu dokonania korekty tytuły należy użyć opcji edytuj w poście otwierającym wątek, a następnie skorzystać z pełnego edytora tekstu.

Z pamięci RAM: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_distributions_that_run_from_RAM

Nie rozumiem :frowning: opisz dokładniej

Czyli mogę tak zrobić ? :>

Wiecie jestem nowy w linuxie i sam niewiem paru rzeczy xD …

Tak, ale czy masz pewność, że autor ma na myśli któreś z tych distr? I ponownie - distro ładuje się do RAM, ale nie powiedziane, że plików instalacyjnych nie ciągnęłoby z USB :wink:

Jak dla mnie sztuka dla sztuki, założenie autora jest nieco pod górkę - pewnie można, ale po co. Lepiej wypalić LiveCD na płytce i zainstalować na USB, lub mieć dwa pendrajwy - jeden bootowalny a na drugi się instaluje. Jak dla mnie - założenie autora jest sprzeczne, coś jak zjeść ciastko i mieć ciastko. Tym bardziej, iż autor wspomniał w jednym z poniższych postów, iż dopiero zaczyna z Linuksem.

Przecież nie można ciągle pracować na LiveCD co nie

Niby że jak to byłoby możliwe skoro jednym z pierwszym etapów instalacji jest formatowanie?

nick50000  Podałem listę dystrybucji wspierających uruchamianie z pamięci RAM, tzn. po ustawieniu odpowiedniej opcji cały system jest ładowany do RAM.

Można wtedy usunąć płytę CD lub odmontować pen drive (jeśli nie zostało to przeprowadzone automatycznie) i jest wtedy możliwe korzystanie z napędu CD lub pen drive z którego został załadowany system, tzn należy włożyć płytę CD lub pen drive.

W skrócie: wkładasz pen drive i uruchamiasz z niego system z odpowiednią opcją > wyciągasz pen drive (jeśli potrzeba poprzednio go odmontowując) > wkładasz ponownie pen drive i przygotowujesz go jeśli potrzeba (format, zakładanie partycji, itp.) > instalujesz na nim system.

OK spróbuje zrobić tak jak mówiłeś Pozdro :slight_smile: dzieki za pomoc

Wrazie problemów napiszę :slight_smile: Wybrałem nano linux ! .

No właśnie o to mi chodzi, jeśli zrozumiałem dobrze Twój kontekst, a Ty mój - jak tu instalować na USB, z którego odpala się LiveCD, skoro zapewne i tak ten PD musiałby być sformatowany, zatem skąd system miałby zaciągać instalację :slight_smile: Dlatego pomysł autora wydawał mi się nieco…niecodzienny :wink:

A czy wybrałeś podczas startu konputera, aby komputer bootował z USB?

Tak

Chyba jednak źle zrozumiałeś.

A skoro tak to domyślam się że mało miałeś do czynienia z systemami w 100% załadowanymi do RAM-u.

W takim przypadku system działa dokładnie tak samo jakby czytał dane z nośnika z tym, że faktycznie czyta z wirtualnego urządzenia utworzonego w RAM na te okoliczność.

Nośnik z którego został wczytany można wtedy schować do szuflady, a system będzie działał dopóki dopóty się nie zawiesi.

Widzę że stawiasz na minimalizm.

Nie wiem czy jest to dobry wybór bo bardzo często za minimalizmem idzie bardzo trudna instalacja.

Jakbyś podał parametry laptopa, wielkość dostępnych pen drive i do czego dokładnie ma ten system służyć to moglibyśmy coś więcej wtedy doradzić.

Parametry kompa:

Procek: Intel Atom N455

Ram: 1 GB

Dysk: Toshiba 500GB (pusty bez systemu)

Grafika Intel 5000

USB 2.0

Wielkość pendrive

Podłaczony działa na nim LiveCD GoodRam 8 GB

I Memory Stick 16 MB (uffff)! .

nick50000, na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.

Nie odpowiedziałeś na:

Po za tym po co te kombinacje skoro masz spory dysk do dyspozycji?

Nie prościej zainstalować system (jeden lub kilka) normalnie na tym dysku?

Ja swego czasu mocno kombinowałem ale dlatego że padł mi dysk, a nie miałem kasy na drugi.

saturno, Jusko, kiedyś próbowałem tego co chce zrobić kolega, to system odmówił instalacji na zamontowanym urządzeniu. Jeśli system działa w RAMie, to jest duże prawdopodobieństwo, że się da. Jeśli system ładuje tylko część systemu do pamięci i nie można odmontować pendrajwa, to na 99% się nie da tego zrobić, bo przed formatowaniem trzeba odmontować system plików, a live system na to nie pozwoli, bo zwróci komunikat resource is busy.

Witam! problem rozwiązany pójdę do kolegi i uruchomimy na jego kompie UltaISO i sformatujemy i zainstalujemy czysty obraz Fedory Pozdro sam stworzyłem problem i sam rozwiązłem dzieki za odp. papa :slight_smile: .