Live openSUSE z pendrive

(system) #1

Witam

Chciabym sie zapytac, czy jest mozliwosc stworzenia openSUSE w wersji "live" na pendrive? Probowalem narzedzi pomocnych dla tworzenia live pendrive z Ubuntu i Ferdory, ktore umozliwiaja tworzenie wersji live dla SUSE, ale zawsze wychodzila kicha :frowning: Jezeli nie da rady to jak moge go zainstalowac bez uzycia plyt?

I tak przy okazji chcialbym sie zapytac ile potrzeba partycji na instalacje systemu z rodziny linux (dobrze pamietam, ze 3?)

P.S. Przepraszam za brak polskich znakow, lecz uzywam systemu z brakiem PL klawiatury .

(roobal) #2

Unetbootin pr贸bowa艂e艣?

Teoretycznie, wystarczy tylko jedna, praktycznie 2 - na system i na swap, trzecia jest opcjonalna. Partycjonowanie uzale偶nione jest g艂贸wnie od przeznaczenia systemu. Na komputerach domowych wszystko mo偶na upcha膰 na jednej partycji, a np. na serwerach lepiej sobie rozpartycjonowa膰 to na kilka partycji.

Je艣li Linux, to wystarczy w艂膮czy膰 polskie znaczki poleceniem setxkbmap pl , w Windowsie, w ka偶dej wersji j臋zykowej dost臋pny jest polski uk艂ad klawiatury :slight_smile:

Pozdrawiam!

(skrzek) #3

ja pr贸bowa艂em - nie dzia艂a :(, a 偶e nie chcia艂o mi si臋 szuka膰 przyczyny, to naj艂atwiej by艂o wypali膰 obraz na p艂ytk臋.

(system) #4

Tak, ale niestety nic z tego nie wysz艂o, a niestety m贸j laptop nie ma nap臋du i brak jest mo偶liwo艣ci pod艂膮czenia.

(etam) #5

http://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick

(system) #6

Z tym te偶 guzik :frowning:

A chcia艂bym si臋 zapyta膰 o jedno ... Mianowicie zauwa偶y艂em, 偶e jest mo偶liwo艣膰 instalacji przez sie膰.

Czy ja dobrze rozumiem, 偶e 艣ci膮gam plik do uruchomienia sieciowego, jak za艂aduje z pendrive to pod艂膮czam komputer do internetu poprzez kabel ethernet i on wszystko pobiera i wszystko wygl膮da tak jak normalnie?

(system) #7

Nie polecam Sus艂a na pendrajwie, du偶o wa偶y, nie do艣wiadczysz komfortowej pracy, szybko zjedziesz pendrajwa. Polecam Slax`a na mobilny OS.

(nintyfan) #8

Bootowanie przez sie膰 jest trudne w konfiguracji. Trzeba odpowiednio skonfigurowa膰 serwer DHCP(lub zna膰 adres IP swojego komputera), a na drugim komputerze uruchomi膰 serwer TFTP i wsadzi膰 bootloadera w odpowiednie miejsce.

Je偶eli jest jaka艣 dystrybucja z opcj膮 zabootowania przez sie膰, to prawdopodobnie ograniczy si臋 to do poznania adresu IP twojego komputera. Mo偶na tak, oczywi艣cie, zainstalowa膰 system.