Live openSUSE z pendrive

Witam

Chciabym sie zapytac, czy jest mozliwosc stworzenia openSUSE w wersji “live” na pendrive? Probowalem narzedzi pomocnych dla tworzenia live pendrive z Ubuntu i Ferdory, ktore umozliwiaja tworzenie wersji live dla SUSE, ale zawsze wychodzila kicha :frowning: Jezeli nie da rady to jak moge go zainstalowac bez uzycia plyt?

I tak przy okazji chcialbym sie zapytac ile potrzeba partycji na instalacje systemu z rodziny linux (dobrze pamietam, ze 3?)

P.S. Przepraszam za brak polskich znakow, lecz uzywam systemu z brakiem PL klawiatury .

Unetbootin próbowałeś?

Teoretycznie, wystarczy tylko jedna, praktycznie 2 - na system i na swap, trzecia jest opcjonalna. Partycjonowanie uzależnione jest głównie od przeznaczenia systemu. Na komputerach domowych wszystko można upchać na jednej partycji, a np. na serwerach lepiej sobie rozpartycjonować to na kilka partycji.

Jeśli Linux, to wystarczy włączyć polskie znaczki poleceniem setxkbmap pl , w Windowsie, w każdej wersji językowej dostępny jest polski układ klawiatury :slight_smile:

Pozdrawiam!

ja próbowałem - nie działa :(, a że nie chciało mi się szukać przyczyny, to najłatwiej było wypalić obraz na płytkę.

Tak, ale niestety nic z tego nie wyszło, a niestety mój laptop nie ma napędu i brak jest możliwości podłączenia.

http://en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick

Z tym też guzik :frowning:

A chciałbym się zapytać o jedno … Mianowicie zauważyłem, że jest możliwość instalacji przez sieć.

Czy ja dobrze rozumiem, że ściągam plik do uruchomienia sieciowego, jak załaduje z pendrive to podłączam komputer do internetu poprzez kabel ethernet i on wszystko pobiera i wszystko wygląda tak jak normalnie?

Nie polecam Susła na pendrajwie, dużo waży, nie doświadczysz komfortowej pracy, szybko zjedziesz pendrajwa. Polecam Slax`a na mobilny OS.

Bootowanie przez sieć jest trudne w konfiguracji. Trzeba odpowiednio skonfigurować serwer DHCP(lub znać adres IP swojego komputera), a na drugim komputerze uruchomić serwer TFTP i wsadzić bootloadera w odpowiednie miejsce.

Jeżeli jest jakaś dystrybucja z opcją zabootowania przez sieć, to prawdopodobnie ograniczy się to do poznania adresu IP twojego komputera. Można tak, oczywiście, zainstalować system.