Live-usb z Debianem. Tworzenie możliwości zapisu przez aufs

Witam.

Mam problem jak w temacie. Pobrałem obraz do zrobienia live-usb ze strony Debiana. Wgrałem go na pendriva za pomocą dd poleceniem:

dd if=/sciezka/do/pliku/img of=/dev/sdb

System działa poprawnie się bootuje tyle że nie ma możliwości zapisu ponieważ rootfs jest w systemie plików squashfs który jest tylko do odczytu.

Postanowiłem trochę to przerobić żeby stworzyć możliwość zapisu. Moje pomysły to :

1- Przerobienie rootfs na pliko-partycję która będzie miała tę możliwość (rootfs w .img a nie w .squashfs).

2-Wykorzystanie aufs do podmontowania drugiej partycji na pendrive pod /.

I teraz pytanie które wyjście się bardziej opłaca oraz jak to zrobić (montowanie w aufs; próbowałem ale mi to nie wychodzi. Nie bardzo rozumiem tą składnię, użycie standardowego mount znam). Czy po takich zabiegach system na penie będzie nadal działał? Potrzebny mi jest system live ale nie jako samo uruchamianie zainstalowanego systemu z usb ale też z rzeczami specyficznymi dla live np. autodetekcja i autokonfiguracja a nie branie np. listy modułów do ładowanie z jakiegoś pliku w rootfs.

Wspomagałem się trochę http://jakilinux.org/linux/slackware/slax-60-jak-to-dziala/

Mogę się mylić, ale jeśli zainstalujesz zwykłego Debiana na pendrive, to będzie działał na prawie każdej konfiguracji. Podstawowa autodetekcja sprzętu jest wykonywana podczas bootowania nawet w zwykłym Debianie (czy też innej dystrybucji) zainstalowanym na dysku. Problem może być tylko z automatyczną konfiguracją Xorga, jednak jeśli zostawisz pusty plik xorg.conf (lub całkiem go usuniesz) to zarówno Xorg 7.3 w Debianie Lenny/Squeeze jak i 7.4 w Sidzie powinien sobie poradzić. W przypadku tego rozwiązania pendrive musi być sformatowany w ext2/3 (lepiej w 2, przy wyłaczonym dzienniku pamięć flash mniej się zużywa).

Nie wiem jaką budowę ma LiveCD Debiana, ale wszystko powinno działać też po wypakowaniu zawartości squashfs do głównego katalogu pendrive. Może być jednak potrzebna modyfikacja jakichś skryptów startowych w initrd (w końcu zmienia sie system plików i / systemu).

Jeśli chcesz jednak mieć pendrive sformatowanego w fat32, to faktycznie najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie zawartości obrazu squashfs na plikopartycję. W tym przypadku modyfikacja initrd z pewnością tez będzie niezbędna.

Najlepiej do używania debiana live-usb nadaje się sidux, sam go używam