Livebox <-> hub - jaki kabelek?

Hej

Witam wszystkich uprzejmie niezwykle.

Mam następujące pytanie. Jakim kablem połączyć modem Livebox z hubem/switchem - kablem prostym czy krosowanym?

Moja sieć bardzo lokalna (bo w jednym lokalu :slight_smile: ) wygląda teraz tak:

linia tel. <-> Livebox <-> łącze radiowe (Sagem WiFi dongle na USB) <-> komputer A <-> (kabel krosowany) <-> komputer B. Komputery połączone są ze sobą przez zintegrowane karty sieciowe 10/100, jedna to Intel druga nie pamiętam, Max… coś tam, to chyba bez znaczenia.

Nie jestem z tego bardzo zadowolony, myślałem że uniknę ciągnięcia kabli przez całe mieszkanie ale łącze radiowe działa tak sobie. Czasem chodzi bardzo ładnie i przez kilka dni nie ma najmniejszych problemów, a czasem zrywa się połączenie co kilka godzin. Sygnał przechodzi przez 2 ściany w tym jedną nośną, odległość w linii prostej to ok. 5-6 m. A poza tym zawieszenie czy reset komputera A odcina automatycznie komputer B od netu. No i czasami przychodzi ktoś z laptopem (komputer C), o ile laptop jednej koleżanki łączy się bezproblemowo przez Wifi to druga już ma ze swym kłopoty, połączenie zrywa co kilka minut. A znowuż ktoś ze znajomych ma starego lapka bez Wifi i jego też muszę kabelkiem…

Więc chyba się jednak szarpnę na kabelek, przewiercę się przez ścianę i chciałbym zrobić coś takiego:

linia tel. <-> Livebox <-> kabel ? <-> hub / switch <-> <-> kable proste <-> <-> komputer A , komputer B, komputer C

Wiem już że można, poszukałem tu sobie na forum i ktoś pisał nawet że można przez Liveboxa podzielić sieć na nawet do 40 komputerów. Nie wiem natomiast jakim kablem podłączyć Livebox do huba / switcha? Prostym czy krosowanym?

I dodatkowe pytanie. Ważne jest by komputery widziały się nawzajem (nie tylko udostępnianie netu ale i przesyłanie plików między nimi i współdzielenie drukarki). Na wszystkich jest Win XP. Czy wystarczy jak komputery będą w tej samej grupie roboczej czy jeszcze coś trzeba będzie zmienić/ustawić dodatkowo w porównaniu z obecnym układem?

  • tak jest i dodatkowo ta sama siec, np.: 192.168.1.0/24 ale to już praktycznie niepotrzebne (ustawienie liveboxa)