Livebox TP - Wolne pobieranie przez WiFi


(Pixel4321) #1

Witam.

Mam internet z Neostrady TP - 10Mb/s + Livebox TP (ten starszy w kształcie książki).

I mam mały problem. Mianowicie mam pobieranie przez WiFi (na laptopie) o jakoś 50% wolniej niż na komputerze stacjonarnym (kabel Ethernet).

Na komputerze stacjonarnym pobiera mi z prędkością ok. 1000Kb/s. Na laptopie - w granicach 500-600Kb/s.

Nie wiem od czego to zależy i jak temu zaradzić/zwiększyć prędkość pobierania na laptopie.

Wyniki z SpeedTest.pl:

55912495

PS. Szukałem w innych tematach, ale nigdzie nie mogłem znaleźć co i jak.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.


(Dimatheus) #2

Hej,

Problem może wynikać generalnie z wielu czynników. Najbardziej prawdopodobne jest to, że zasięg sieci bezprzewodowej jest zbyt słaby, a dodatkowo być może zakłócany jest przez sąsiednie sieci. Kwestia kolejna, to być może zbyt mocne szyfrowania sieci, które na słabszych komputerach potrafi znacznie obniżyć osiągane prędkości. Aczkolwiek z tego, co pamiętam, LiveBox w wersji 1 posiada maksymalnie szyfrowanie WPA, więc tutaj problem raczej nie powinien wystąpić. Poza tym ograniczona prędkość może być wynikiem problemów z samym sprzętem bądź systemem operacyjnym.

Na początek podaj informacje:

:arrow: Jaki system operacyjny jest zainstalowany na laptopie?

:arrow: Z jakiej karty sieciowej WiFi korzysta się na laptopie?

:arrow: W jakiej odległości znajduje się laptop od LiveBox’a? Czy pomiędzy urządzeniami znajdują się ściany? Jeśli tak, to ile i jakiej grubości?

Dodatkowo warto sprawdzić, czy na połączeniu kablowym na laptopie występują problemy. Dlatego podłącz go kabelkiem do LiveBox’a i sprawdź prędkości. Jeśli w przypadku interfejsu kablowego problem też występuje, problem ma podłoże systemowe. Jeśli nie - problemem jest samo WiFi.

Później zajmiemy się samym zasięgiem i sygnałem sieci WiFi.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Pixel4321) #3

:arrow: Windows 7

:arrow: Karta sieciowa: Atheros AR9485WB-EG Wireless Network Adapter

:arrow: Livebox znajduje się w odległości ok. 10 m od laptopa. Jest piętro niżej.

Po podłączeniu kabla wszystko ok. :slight_smile:


(Dimatheus) #4

Hej,

Wszystko zatem wskazuje na słaby sygnał. Skoro piszesz o 10 metrach i o podłodze, to sygnał może być dość mocno tłumiony. Niestety LiveBox w pierwszej wersji mocą sygnału nie powala. Sam wiem to z doświadczenia - czasami dwa pokoje dalej sygnał był już niski, a prędkości korzystania z sieci bardzo obniżone. A dodatkowo informacja o tym, że przy korzystaniu z łącza kablowego nie ma problemu, utwierdza w przekonaniu, że zasięg jest zbyt słaby.

Najlepiej przenieś laptopa do tego samego pomieszczenia, w którym znajduje się LiveBox. Połącz go oczywiście przez WiFi i sprawdź, jakie prędkości się na nim osiąga, gdy jest blisko routera. Dodatkowo wejdź do panelu sterowania -> Sieć i Internet -> Centrum sieci i udostępniania i kliknij sieć bezprzewodową, tak jak na poniższym screen’ie. Jaki jest zasięg (ile kreseczek) i jaka prędkość sieci lokalnej? Taki sam test wykonaj w miejscu, w którym zwykle stoi laptop - czyli na piętrze poniżej. Wróć z rezultatami.

17873572117214162303_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Pixel4321) #5

Po przeniesieniu laptopa do pokoju z Liveboxem zasięg jest na 5 z 5 kresek i Internet pracuje bardzo szybko.

W pokoju gdzie zwykle stoi laptop są 2-3 kreski i internet nie bardzo daje radę.

PS. Można dołączyć jakąś lepszą antenę do Liveboxa czy najlepiej kupić jakiś dobry router?

Pozdrawiam.


(Dimatheus) #6

Hej,

Czyli potwierdza to założenie, że problemy wynika ze słabego zasięgu.

Niestety LiveBox nie oferuje takiej funkcjonalności. Nie da się dołożyć do niego dodatkowej antenki.

Dokładnie tak - wymiana LiveBox’a na inny router z modemem ADSL powinna zmniejszyć problemy; najbardziej jeśli zakupisz urządzenie zgodne ze standardem n, które umożliwia większą prędkość transferu w sieci lokalnej oraz zdecydowanie większy jej zasięg.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Pixel4321) #7

Jeszcze mam zamiar podłączyć tą telewizję z TP, a z routerem chyba nie będzie działało.

A jeśli bym założył jakąś zewnętrzną antenę do Internetu?

:arrow: Ile dBi najlepiej żeby miała?

:arrow: I jaki zasięg by wtedy miała?

Pozdrawiam.


(Dimatheus) #8

Hej,

Tak, to prawda. Bez podpięcia LiveBox’a do linii ADSL, może być problem z odbiorem telewizji TP. Niestety w tej chwili nie jestem w stanie sprawdzić, czy faktycznie tak będzie.

Niestety, w przypadku LiveBox’a nie jest to możliwe. Urządzenie nie ma dodatkowego złącza, do którego można by wpiąć dodatkową antenę zwiększającą zasięg.

Jedną z możliwości, oprócz zmiany routera, jest zmiana karty WiFi w laptopie na taką, która posiada dodatkową antenkę, na przykład na coś takiego - TL-WN722N lub TL-WN722NC. Kolejną zaś możliwością jest zastosowanie wzmacniacza sygnału, na przykład takiego - TL-WA730RE. Jakkolwiek by nie było, jeśli nie korzystasz z telewizji TP, najprościej i najefektywniej będzie po prostu zmienić router.

Nie rozumiem, do kogo kierowane były te pytania.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Pixel4321) #9

Dziękuję.

Prawdopodobnie kupię router.

Temat do zamknięcia.


(Dimatheus) #10

Hej,

Czyli najprawdopodobniej korzystanie z telewizji od TP będzie niemożliwe. Pamiętaj tylko, by zakupiony router posiadał wbudowany modem ADSL - bez niego zmiana routera nie będzie możliwa. Gdyby pojawiły się jakieś problemy, oczywiście daj znać.

Pozdrawiam,

Dimatheus