Lm-sensors a Hwinfo, zupełnie inne temperatury

Procesory w stanie spoczynku, wiatraki takie same obroty, a różnice w pomiarach 10-20 stopni.
Komu wierzyć, jak żyć?

Wieść gminna niesie, że hwinfo potrafi przekłamywać wyniki. Sprawdź w innych “szklanych” programach.

A ja jestem zdania, że właśnie ten program jest bliżej prawdy niż np: HWMonitor

A ja nie rozumiem dlaczego jeden, albo drugi program miałby pokazywać różne wyniki biorąc informacje z tych samych czujników.
Moim zdaniem oba systemy ma inaczej skonfigurowane np. pod windowsem system może zbija bardziej zegary i dlatego pracuje chłodniej.

:thinking: który z programów jest “bliżej prawdy”

[edit]
przepraszam, to tylko pytanie retoryczne :innocent:

Akurat w tym przypadku każdy pokazuje to samo (core 1/2 temp).

Mój brat polecił mi OHM (Open Hardware Monitor):

Zegary takie same. I jak już, to na linuxie powinno być chłodniej ( jak nic nie robi, to nie robi) A na windzie to różnie.

Pokaz wynik polecenia:
inxi -C

Masz wskazania temp. bezpośrednio w BIOSie?

inxi -C
CPU: Topology: 2x Quad Core model: Intel Xeon E5450 bits: 64 type: MCP SMP
L2 cache: 12.0 MiB
Speed: 1995 MHz min/max: 2000/3000 MHz Core speeds (MHz): 1: 1995 2: 2227 3: 2004
4: 1995 5: 1995 6: 2195 7: 1995 8: 1995

Czyli pracę non stop na pełen gwizdek po linugzem możemy wykluczyć.

Możemy. Teraz chodzi FF z 10 kart muzyka, radio, inkscape a procek na 1-3 %

Doszedłem :slight_smile:
cyt:
[Napisano 26 Lipca 2015

Edit: Zapomniałeś zmienić Tj max w core temp czy jakoś offsetem to skorygowałeś? Tj max dla Xeonów to 85stopni. Link prosto do filmu dla leniwych
Zapomniałem (bo nie wydały mi się zawyżone) !

8) Temperatury i ich odczyt (45nm) :

Tutaj skrótowe wyjaśnienie dla tych, którzy nie wiedzą co reprezentuje Tj. Max :

Tj. Max. - To temperatura maksymalna jaką może osiągnąć procesor (tzn. przy której załączy się ochrona przed przegrzaniem/uszkodzeniem CPU).
Zawsze jest określona w specyfikacji danego procesora.

Ogólnie : Temperatura rdzeni jest odczytywana z czujników, które zostały w nich umieszczone.
ALE różne programy, różnie interpretują dane otrzymywane z czujników.
Obliczenie temperatury w obecnej chwili, polega na odjęciu wartości “X” od Tj. Max.
“X” program dostaje od czujników w procesorze, natomiast Tj. Max jest z góry określone (ale kluczowe jest tutaj to, że można je zmienić w ustawieniach programu).
Jeżeli Tj. Max jest błędnie ustawiony, temperatura może być zawyżona lub zaniżona (w zależności od sytuacji).
W moim przypadku , temperatury poszczególnych rdzeni są zawyżone .
LINK:
https://forum.pclab.pl/topic/964186-lga-775/page/7/?tab=comments#comment-13522861

Tak więc lm-sensor się grubo myli. Musze poszukać gdzieś w configach ustawienia tego Tj.Max
Core Temp po “korekcji”:

1 polubienie

Wystarczy od pierwotnych wyników odjąć (organoleptycznie) 15 :wink: Ale jak chcesz to masz, testuj:

Ja wiem, że to dla niektórych bzdura, ale mnie wqrwiają takie niedorobione rzeczy :slight_smile:

W Threadripperach trzeba odejmować 27. Już się przyzwyczaiłem :wink:

Naprawione, ale musiałem sobie zrobić katalog sensors.d