[LMDE] Nie idzie zmienić czasu systemowego

W systemie źle mi się wyświetla czas. Próbowałam go w preferencjach zmienić, ale napotkałam na coś takiego (wczoraj tego jeszcze nie było):

3_hppaaxp.png

Co to jest?

Może zabrzmi i wyda Ci się to niedorzeczne ale spróbuj z prawami roota. :wink:

Też myślałam o tym, bo mniej więcej rozumiem co tam pisze, ale jak to zrobić (uruchomić prawa roota)?

Jakiego środowiska graficznego używasz? Poszukaj tego konkretnego skrótu w /usr/share/applications i uruchom przez sudo.

Mam Gnome. Tylko ja się na konsoli nie bardzo znam… Nie wiem, jak się pewne rzeczy uruchamia. Znam tylko komendę instalacji i update’ów. W katalogu, który podałeś nie ma tego.

A nie da się przy pozycji z menu Gnome uruchomić spod prawego przycisku myszy => “uruchom z prawami administratora”?

Uruchom w konsoli program (może nazywać się trochę inaczej) polecenie:

sudo gnome-control-center

Jeśli zwróci błąd (command not found) spróbuj odszukać w menedżerze pakietów pakietu o podobnej nazwie.

Albo zajrzyj tutauj:

http://forum.pclinuxos.org.pl/viewtopic.php?f=11&t=3071

Wiem, że to jest rozwiązanie “naokoło”, ale spowoduje to automatyczną synchronizację czasu systemowego z polskimi serwerami czasu Glównego Urzędu Miar. Struktura katalogów może się trochę różnić (lokalizacja usługi ntpd), ale można ją łatwo namierzyć poleceniem - locate ntpd. :slight_smile:

Datę możesz jeszcze ustawić z terminala, np. tak

sudo date MMDDGGmmRRRR
  • gdzie: M - miesiąc; D - dzień; G - godzina; m - minuta R - rok
    np.

    sudo date 010315352011

Ustawiona data - 3 stycznia 2011, godzina 15:35.

Pozdrawiam!

@ Roobal mnie chodzi o godzinę, nie datę. Ale chyba problem się rozwiązał. Pomógł mi Mati75. Zastosował komendę

sudo time-admin

poprawił mi czas i po restarcie jest ok.

A co ja tam podałem, jak nie zmianę godziny, przy pomocy polecenia date?

Pozdrawiam!

Widziałam tam datę. Godziny nie zauważyłam. Temat do zamknięcia.

To jest błąd związany z uprawnieniami użytkowników w Debianie. Jak pisała Karolinah rozwiązałem jej ten problem, uruchamiająć menadżer zmiany daty i czasu jako root.

Widzisz Mati75 , problem się jednak nie rozwiązał, bo potem ta data znów przeskakiwała i za każdym razem musiałam uruchamiać ten time-admin. Nie miałam okazji, by Ci o tym napisać także problem w tych dystrybucjach debianowych nadal istnieje. Ja mam teraz PCLinux i nie mam już z tym problemu.