Localhost na Ubuntu 12/14 - jak xamp , wampserver

witam

 

Jako że z linuxa korzystam od tygodnia pytanie.

 

Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać tak abym mógł sobie testować swoje strony internetowe u siebie na komputerze.

 

Strony są na wordpressie, drupalu oraz IP.Board.

 

Wiem że można jakoś zainstalować Xamp-a itp. Ale proszę was o porady o najlepsze / najłatwiejsze / wystarczające rozwiązanie

 

 

Pozdrawiam Linuxiarzy :slight_smile:

 

Nigdy więcej windowsa

xamp jest najłatwiejszym rozwiązaniem, lepiej zainstalować apache + mysql + php :stuck_out_tongue_winking_eye:

Odpal sobie terminal i zainstaluj następujące pakiety, nie ma sensu bawić się w gotowce, bo z nimi bywają różne przygody, a co sam sobie zainstalujesz, to masz nad tym większą kontrolę i przy okazji się czegoś nauczysz.

sudo su -
apt-get update
apt-get install apache2 mysql-server php5 phpmyadmin
exit

Myślę, że tyle na początek Ci wystarczy. Następnie nadaj sobie odpowiednie uprawnienia do katalogu, gdzie będą Twoje strony.

chown -R www-data:www-data /var/www

I jak dodasz użytkownika do grupy www-data, to nie będziesz potrzebował uprawnień root, aby mieć dostęp do katalogu ze stronami. Użytkownika możesz dodać na dwa sposoby.

gpasswd -a użytkownik grupa

Lub

adduser użytkownik grupa

Ok zainstalowane

 

Jestem b. poczatkujący

 

Czy to wszystko ? Czy serwer się uruchamia wraz z logowaniem do konta uzytkownika ? Dzieki za pomoc

Tak, użyj sudo.

 

 

Poczytaj o uruchamianiu usług systemowych w linuksie, o tzw. runlevel itd.:

sudo apt-get install sysv-rc-conf

sudo service apache2 status

No tak, na początku pamiętałem o sudo, a później zapomniałem :slight_smile: Tak to jest jak się używa Debiana i loguje na roota, to nie pamięta się o tym :wink:

sudo chown -R www-data:www-data /var/www

Tak, dlatego należy zmienić uprawnienia na użytkownika www-data i dodać zwykłego użytkownika do grupy www-data i wtedy będziesz miał dostęp do katalogu.

nie rozumiem

 

wpisuje

i nic się nie dzieje . Rozumiem że ten kod dodaje uprawnienia ?

 

gdy wpisuję

 

(moja nazwa admina)

 

to wyskakuje

 

Tylko administrator może dodawać użytkownika lub grupę do systemu.

 

gdy wpisuje

 

to wyskakuje

adduser: Użytkownik “admin” już istnieje.

 

nie czaje

Co robi chown - zmienia właściciela ch ange own er.

 

Wykonaj dokładnie takie polecenie - po co kombinujesz?

sudo usermod -a -G www-data TWOJA_NAJZWA-UŻYTKOWNIKA

Podaj wynik:

ls -al /var

 

Kurde ja chyba jestem głupi. Wpisuję sudo usermod -a -G www-data TWOJA_NAJZWA-UŻYTKOWNIKA a potem hasło i nic się niedzie

 

po wpisaniu ls -al /var

 

 

razem 60

drwxr-xr-x 15 root     root     4096 kwi 18 10:53 .

drwxr-xr-x 23 root     root     4096 kwi 14 09:09 …

drwxr-xr-x  2 root     root     4096 kwi 18 10:45 backups

drwxr-xr-x 20 root     root     4096 kwi 18 10:53 cache

drwxrwsrwt  2 root     whoopsie 4096 kwi 18 10:25 crash

drwxr-xr-x  2 root     root     4096 sie  7  2014 games

drwxr-xr-x 74 root     root     4096 kwi 18 10:53 lib

drwxrwsr-x  2 root     staff    4096 kwi 19  2012 local

lrwxrwxrwx  1 root     root        9 kwi 14 08:38 lock -> /run/lock

drwxrwxr-x 18 root     syslog   4096 kwi 18 13:56 log

drwxrwsr-x  2 root     mail     4096 sie  7  2014 mail

drwxrwsrwt  2 root     whoopsie 4096 kwi 14 09:56 metrics

drwxr-xr-x  2 root     root     4096 sie  7  2014 opt

lrwxrwxrwx  1 root     root        4 kwi 14 08:38 run -> /run

drwxr-xr-x 10 root     root     4096 kwi 17 08:47 spool

drwxrwxrwt  2 root     root     4096 kwi 18 14:22 tmp

drwxr-xr-x  3 www-data www-data 4096 kwi 18 10:53 www

 

Użytkownik / grupa już zostały zmienione,jest ok:

 

A czy dodałeś siebie do grupy www-data - podaj wynik polecenia:

id $USER

albo:

groups $USER

Zrób to najprościej jak się da (dodawanie użytkownika do grupy).

sudo gpasswd -a admin www-data

Tak poza tym, system raczej nie pozwoli mieć w systemie użytkownika o nazwie admin, dlatego musisz użyć innej nazwy użytkownika.

Bo tak miałeś zrobić. Czytaj dokładniej co się do Ciebie pisze.

Pokaż wynik polecenia.

grep www-data /etc/group

uid=1000(piony) gid=1000(piony) grupy=1000(piony),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),109(lpadmin),124(sambashare)

Możesz zapisywać już w katalogu /var/www?

Z konta użytkownika:

touch /var/www/plik

W takim razie jest okej. Zostało tylko nadać uprawnienia dla grupy.

sudo chmod 775 /var/www

Teraz sprawdź czy możesz kopiować.

Ok dzięki wielkie teraz jest ok

 

trzeba było jeszczec wpisać sudo chmod 775 /var/www/html

 

 

Teraz jest pytanie. Nie wiem czy do konca pamiętam utworzone nazwe bazy danych  (hasło raczej pamiętam )

 

Da się to jakoś sprawdzić ?

 

Jak stworzyć nową bazę danych ? itp

 

Wielkie dzięki za pomoc

 

 

// ok wygląda na to że user to root … tylko jaka jest nazwa bazy hmn

Dlatego pisałem, żebyś sobie zainstalował phpmyadmin (podane w poleceniach wcześniej). Jeśli zainstalowałeś, to wpisz w przeglądarce http://localhost/phpmyadmin i tam możesz sobie zarządzać bazą graficznie.

Bo brakuje Ci średnika na końcu.

 

No widzisz tylko prblem w tym że nie działa mi http://localhost/phpmyadmin

 

a phpmyadmin instalowałem przecież ( ta linijka za to odpowiadała chyba jak dobrze rozumiem tak ? -> apt-get install apache2 mysql-server php5 phpmyadmin

a przy okazji zapytam jeszcze czy ustawiając sudo chmod 775 /var/www ustawiam je tylko dla tego folderu cy rownież podrzednych ? np var/www/html

 

Pytam ponieważ przy instalacji worpressa wywaliło komunikat:

 

Przepraszam, ale nie można zapisać pliku wp-config.php.

Możesz stworzyć plik wp-config.php własnoręcznie i wstawić do niego poniższy tekst.

 

czy to przez chmod-y ?

//

2 sprawa

 

Instaluje buddypressa

Prosi mnie o Nazwa serwera ??

 

Co mam wpisać bo nie wiem za bardzo. Probowalem Localhost/wordpress ale to chyba nie to

przy instacji kazdej wtyczki pyta mnie o nazwe serwera uzytkownika FTP oraz haslo. Chyba cos tutaj trzeba jeszcze skonfigurowac ;/

//

 

ok problem instalacji oraz ftp znalazlem tutaj -> http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?t=168807

 

To na potrzeby lokalhosta. Widzę że jednak gdyby chciał zrobić serwer z prawdziwego zdarzenia to bym musiał sie sporo “namachać”

///

 

Ja piee&& ale dlaczego tylko strona głowna mi się wyświetla. No kurde jaja jakieś

To widocznie go nie zainstalowałeś.

 

Nie, tylko dla katalogu /var/www, gdyby było chmod -R, to by było również dla podkatalogów. Uprawnienia nadajesz tylko dla /var/www, bo inne katalogi mogą wymagać innych uprawnień. Jeśli potrzebujesz nadać jakieś uprawnienia, to robisz to dla każdego pliku osobno.

 

Brakuje Ci praw do zapisu, ale jeśli WP instaluje się w /var/www to nie powinien mieć problemów. Sprawdź uprawnianie katalogu, w którym instaluje się WP.

Administracja serwerami nie jest tak prosta, jak się wydaje.

Teraz już wiem gdzie błąd zrobiłem. Mianowicie zmieniłem bezposrednie odnosniki a to wymagało zmianę pliku .htacces którego nie mam tak btw… Dlatego strony sie nie wyswietlały

 

odnośnie tego phpmyadmin to wiesz gdzie popełniłem błąd że go nie mam …?

 

 

a wordpressa mam w katalogu var/www/html/wordpress

 

To jeszcze zapytam czym jest spowodowany problem z którym sobie poradziłem w połowiczy sposób. Mianowicie chodzi o to ze wordpress prosił o nazwę serwera oraz dane do logowania do FTP przy instalaji każdej wtyczki czy template. Jakie dane tam wpisać - albo inaczej czy mam coś takiego jak ftp - wiem to pytanie może brzmieć  żałośnie… ??


Na forum jest zasada - nowy problem = nowy temat. Twoje pytania wybiegają już poza główny temat dyskusji, dlatego wyciąłem zbędną treść. O konfigurację serwerów pytaj już w dziale, dotyczącym serwerów, a o problemy z WP w webmasteringu.

Sprawdź czy jest w ogóle zainstalowany.

dpkg -l | grep phpmyadmin

Jeśli tak, pokaż zawartość.

cat /etc/phpmyadmin/apache.conf

Doinstaluj serwer FTP, np. vsftpd.