[LOGIC] wymiana obudowy, czy dodatkowy wiatrak

Witam,

od pewnego czasu lekko przegrzewa mi się karta graficzna (Nvidia GTS 250), podczas grania w bardziej wymagające gry (Crysis 2) karta osiąga nawet 100 stopni i komputer się resetuje. Dowiedziałem się, że moja obudowa zapewne jest za mała na ten zestaw. Ale co mam zrobić??

  1. Wymienić obudowę na jakaś porządną większą i dokupić porządny zasilacz?

  2. Wymienić obudowę na jakaś porządną większą??

  3. Dołożyć z tyłu wiatrak (jest miejsce na ósemkę)??

  4. Wymienić zasilacz??

Nie wiem, co powinienem zrobić. Najtaniej jest dokupić wentylator i założyć go z tyłu, ale nie wiem, czy pomoże… Natomiast wymiana obudowy i zasilacza na pewno pomoże, ale za to będzie dużo kosztować… Wiec może jakąś opcję pomiędzy?? Najlepiej jak podacie konkretne produkty, ale oczywiście będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Reszta sprzętu:

-Obudowa - Logic-500ATX

-Grafika - Nvidia GTS 250

-Procek - Intel Core 2 Duo 3.0 GHZ

Jak będzie potrzebna dalsza specyfikacja to dopiszę :wink:

img0872xu.th.jpg

Karta dźwiękowa blokuje przepływ powietrza.

hmm… 1 wejście niżej jest wolne, myślisz, że przepięcie karty dźwiękowej lekko niżej pomoże??

Kup 2 wentylatory ,1 z przodu jak najniżej oraz jeżeli jest możliwość obniż kartę dzwiękową.Dziwne że niemasz wentylatora styłu obudowy który wyćiąga ciepłe powietrze -to podstawa

Jest wentylator w zasilaczu, który wyciąga do góry, potem powietrze przelatuje przez zasilacz i ucieka z tyłu.

Możesz mi powiedzieć, jak zamontować wentylator z przodu obudowy?? Nie mam pojęcia, gdzie miałby się znajdować.

Wentylator w zasilaczu chłodzi tylko zasilacz -po to jest .Trzeba sciągnąć przedni panel obudowy ,powinno być kilka wkrętów -dostęp z wnętrza obudowy

Masz fundusz na zasilacz i obudowę? W pierwszej kolejności powinieneś zasilacz zmienić np Fractal Integra 400/500W koszt 190-220 zł.

Masz na boku obudowy kratkę wentylacyjną na wysokości karty?

Dobra i dobrze wentylowana to 125-140 zł a zasilacz to tak jak podał Tobi - wystarczy Integra 400 :wink:

Są kratki na wysokości grafiki i procesora. Nie chce za bardzo polecieć w koszta, więc zapytam się wprost. Czy nowa porządna buda (np. taka jak w filmie w linku) wystarczy??

Dodane 24.09.2011 (So) 10:54

Aha, nie załączyłem wcześniej fotki przedniego panelu, ale nie ma tam miejsca na przedni wentylator.

Kup nową obudowę http://www.ceneo.pl/8575718 .Obudowa ma zainstalowany wentylator 120mm z przodu ,dokupisz 120mm na tył i będzie dużo chłodniej

Jak nie chcesz za mocno nadwyrężać budżetu to kup Integrę 400 + wentylator na tył obudowy (wyciąg) i jeden na bok na wysokości grafiki tak by wiał w kierunku karty dostarczając jej chłodne powietrze zewnątrz. obudowę najwyżej za miesiąc czy dwa wymień jak teraz nie możesz wydać na zasilacz i obudowę.

W sumie dobry pomysł :wink: ale raczej odpada dokupienie wiatraka dmuchającego na kartę graficzną, bo jej wentylator zasysa powietrze z dołu, które potem wylatuje bokami przez radiator i prosto w dziurki na obudowie, więc wentylator dmuchający na grafikę będzie jej tylko przeszkadzał ;/

Dodane 24.09.2011 (So) 22:40

http://www.komputronik.pl/product/121871/Sprzet_komputerowy/Podzespoly_PC/SilentiumPC_Brutus_BT_410_Pure_Black_bez_zasilacza.html - SilentiumPC Brutus BT-410 Pure Black - bez zasilacza 137,90zł

Zasilacz koniecznie trzeba zmienić, to nie podlega wątpliwości. Co nie zmienia faktu, że o ile komputer nie znajduje się przy jakimś źródle ciepła, nawet w budżetowej obudowie karta nie powinna osiągać takich temperatur. Sprawdzałeś czy działa wentylator na grafice?

Wentylator działa, czujnik pokazuje, że się kręci + sprawdziłem sam rozkręcając go podczas pracy. Pasta na grafice była wymieniona 2 tygodnie temu, ale nie pomogło. Hmm… dawniej komputer stał niedaleko rur od centralnego ogrzewanie, ale blisko kompa rury były w otulinie. Teraz stoi 1,2m od najbliższego źródła ciepła (grzejnika). Karta np teraz, jak chodzi spokojnie ma 50 stopni, więc to nie są jakieś ultra wysokie temperatury. Zaczyna się jak odpalę coś w rodzaju Crysis 2, chodź nawet na detalach ‘hardkor’ gra chodzi płynnie, więc chyba daje rade.

Z tego co się tutaj dowiedziałem to problemem jest nie odbieranie ciepłą z dołu. O ile od głównego procka zasilacz zabiera cale ciepło, to od grafiki już nie koniecznie. W dodatku są te dziurki… przez nie procek ssie powietrze i wydaje mi się, że po prostu na dole (koło grafiki) nie ma ruchu powietrza. Ale w sumie wentylator od grafiki wyrzuca większość ciepłego powietrza prostu w te dziurki… kurde sam już nie wiem… Nie myślałem, że przyczyna może leżeć w walniętej grafice…

No niestety ale jak pasta była wymieniana a obudowa jest słabo wentylowana, to są tylko trzy realne rozwiązania:

  1. wymiana obudowy (na lepiej wentylowaną)

  2. dołożenie wentylatora do obecnej obudowy (na tył to minimum)

  3. wymiana coolera GPU (na minimum Accelero L2 Pro - dla tej karty poniżej tego bym nie schodził)

Dźwięk przełożyłem niżej, a obudowę zamierzam wymienić, z resztą zasilacz też. Po prostu się przestraszyłem, że to może nie być wina obudowy, tylko karty…

Dodane 25.09.2011 (N) 16:45

Powtórzę pytanie zadane na 1-szej stronie: Czy wymiana obudowy na SilentiumPC Brutus 410 (obudowa) + wymiana zasilacza na Fractal Design Integra 500W (zasilacz) pomoże mi z problemem przegrzewającej się grafiki??

załączam linki do specyfikacji na komputroniku, żebyście nie musieli szukać:

http://www.komputronik.pl/product/12187 … lacza.html

Wiem doświadczenia, że poprawnie wentylowana obudowa potrafi być zbawienna dla komponentów (różnice często są powyżej 10 stopni) więc zapewne i tutaj to pomoże (tylko pamiętaj, żeby kable też jako tako dobrze uporządkować co by nie zaburzały obiegu powietrza).

Pierwsze co ja bym zrobił to demontaż coolera karty graficznej, dokładne oczyszczenie z pasty termo-przewodzącej na nową, na pewno oryginalna już wyschła na wiór, wymiana na nowy zdecydowanie nie jest potrzebna. Oczywiście jeśli wentylator słabo się kręci jak ruszysz go palcem to demontujesz też go i smarujesz jakimś smarem lub wazeliną techniczną. Z zasilaczem możesz się wstrzymać, ale wentylatora albo dwa to dobry pomysł. Sprawdź jaki masz rozstaw ale zakładam ze 80 czy 92.

Moim zdaniem nie ma co ładowac sie w koszta kupując nową obudowe . Z każdej da się zrobić taka z dobrym przepływem .

  1. Bym zamienił miejscami grafike z kartą dzwiekową

  2. Dokupił 3 wentylatory 1 na tył do wyciągania i 1 na przud , nawet jak nie masz miejsca choć powinno być takie to możesz umocowac je w pustych zatokach na dyski np i 1 na bok tak jak ktoś juz pisał żeby wiał na grafe !!

3.poukładac kable by nie blokowały obiegu

I będzie git za ok 40 zł

tylko kup jakies dobre wentylatory np zephyry

http://allegro.pl/silentiumpc-zephyr-80 … 65795.html

jak największe dasz rade !!

A co do zasilacza to fractal integra 500 jest git , sam go mam i jestem zadowolony , jest mega cicha !

Dobra, lekko skomentuję…

  1. Pasta była wymieniona nie cały miesiąc temu, od tego czasu nie męczyłem za bardzo karty graficznej.

  2. Temp w stresie to ok. 100 stopni

  3. Grafiki i dźwięku nie da się zamienić, bo sloty nie pasują, poza tym opuściłem dźwięk niżej, co widać na poniższych zdjęciach

20110926155828.th.jpg