Logowanie do AP niemających DHCP

Mam dosyć złożoną sieć w domu. Router oraz kilka AP. Konkretnie też routery z wyłączonym DHCP.
Przed wyłączeniem DHCP na poszczególnych AP ustawiałem im IP na sztywno np 192.168.1.200 ale teraz nie mogę się do nich zalogować :frowning: jak odszukać IP poszczególnych AP? Czy to muszę na ruterze z DHCP przypisać im konkretne IP po adresie MAC i dopiero wówczas będę mógł się logować na poszczególne? Druga sprawa to czy na każdym ustawiać ten sam kanał WiFi? żeby urządzenia mobilne płynnie mogły przechodzić z zasięgu jednego do drugiego?

Wpisz ręcznie adres w karcie na taki z puli jaki ustawiłeś, np. czyli ostatnia cyfra inna tylko. A potem odpal sobie np. Soft perfect Network skaner i detect local IP a potem scan. Wyrzuci ci adresy tego co masz w siec.

Z tymi kanałami to metoda prób i błędów. Sam kiedyś latałem po domu z telefonem i szukałem najlepszej opcji. Jest kilka aplikacji na telefon./skanerów

Twoja sieć to 192.168.1.0/24 (255.255.255.0)? Masz kilka z tym samym IP teraz?

  1. Przeskanuj sieć porgramem Advanced Network Scanner lub za pomocą nmap.
  2. AP nie powinny działać na tym samym kanale. Może miałeś na myśli ten sam SSID?

Czy te routery obsługują tryb AP.
Bo jeżeli nie to będą się zachowywać jak każdy inny router domyślnie i zrobią NAT i kolejną sieć.

Czyli przykładowo za jednym routerem będzie 192.168.1.0/24, za drugim 192.168.2.0/24, za trzecim 192.168.3.0/24. Oczywiście tylko przykładowo bo większość ma na stałe wklepaną adresację 192.168.1.0/24 lub 192.168.0.0/24 i wszystko się ■■■■■ po podłączeniu :wink:

Chyba że wcześniej zmienisz adresację.

Mam dosyć złożoną sieć w domu.

To polecam kupić dedykowane rozwiązanie czyli AP lub wybrać routery które mogą pełnić rolę AP bez zbędnego kombinowania.

Ten sam ssid.
Urządzenia wybierają AP z najlepszym zasięgiem, sam proces przełączania może powodować chwilową utratę połączenia którą niektóre aplikacje odnotowują.