Logowanie i dostęp do udostępnionych plików w sieci

Mam pytanie dotyczące pracy komputerów w sieci. Mam dwa komputery, które komunikują się za pomocą switcha. Jeden z WIN2000, a drugi z WINXP. Gdy z WINXP wchodzę do WIN2000 to pyta mnie o nazwe urzytkownika i hasło. No i wporządku. Ale gdy z WIN2000 wchodze do WINXP to nie pyta o nic, tylko wchodzi odrazu. Na obu kompach są ustawione hasła. Co zrobić aby wejście na kompa z WINXP poprzez komp z WIN2000 pytał o hasło? Problem dotyczy tego, że jeżli na kompa z WINXP można wejść bez hasła do udostępninych plików, to zapewne komputery w sieci poza switchem również mogą. A ja tego nie chce.

W dniu 11.05.2008 , o godzinie 15:31 został dopisany post przez nobiles_7

Oj! Chyba zatrudne pytanie zadałem? Napisałem do pomocy microsoftu i poczekam na odpowiedź, z którą oczywiście się podzielę!

Na komputerze na który chcesz wejść, który nie pyta o hasło zrób następujące czynności:

start > uruchom > wpisz: gpedit.msc

uruchomi Ci się edytor zasad grupy; przejdź:

konfiguracja komputera > szablony administracyjne > składniki systemu windows > usługi terminalowe > szyfrowanie i zabezpieczenia >

wybierz opcję “Zawsze monituj klienta o hasło przy podłączeniu” - RMB > właściwości > włączone > i ok!

Pozdrawiam

bef4e445124c82c6.jpg

Rozumiem że robiłeś to na win xp. Spróbuj wejść w:

C:\WINDOWS\system32

i odnaleźć tam “gpedit” lub wyszukać za pomocą wyszukiwarki plików.

Napisz z jakim SP masz ten win xp.

Jeżeli jej nie znajdziesz to nie masz w swoim windowsie zainstalowanego konfiguratora zasad grupy, lub nie jesteś administratorem komputera. Jeżeli jednak jesteś adminem, nie morzesz jej znaleźć morze to być przyczyna wywalenia konfiguratora programem okrajającym windows, usunięcia pewnych jego składników w skutek infekcji po wirusie (np. combofixem) lub poprostu posiadasz obecnie jakieś złośliwe oprogramowanie.

Oczywiście że na WINXP. Pod ścieżką C:\WINDOWS\system32 nie ma pliku gpedit. Mój WINXP jest na SP2 i jest tylko jedno konto, moje konto admina. Złośliwego oprogramowania ni podejrzewam. Mam Pande Antywirus + Firewall 2008, czyszcze regularnie CCleaner-em oraz Odkurzaczem.

Zasady grupy są zawsze domyślnie instalowane z windowsem. Program ten musiał zostać on usunięty, nie znam żadnej innej przyczyny.

Jednakże to czy masz hasło w domenie lokalnej czy nie, nie wpłynie specjalnie na zabezpieczenie Twojego komputera. Morzesz ściągnąć program xp anti-spy, bardzo lekki i ma wiele ciekawych funkcji, i przy okazji pare odnoszących się do sieci lokalnej m. in. ‘ukryj komputer w sieci’, dzięki czemu podłączenie się do niego będzie morzliwe tylko znając nazwę komputera lub adres ip. Jeżeli masz firewalla to już załatwia sprawe nieuprawnionego dostępu, więc nie ma się czym martwić, zwłaszcza jeśli do sieci lokalnej należą zaufane komputery. Pzdr :slight_smile:

Nie boje się o bezpieczeństwo komputera. Problem polega na tym, że musze sobie między komputerami udostępniać pliki. A jeżeli do udostępnionych plików ma dostę każdy bez logowania to jest źle.

W dniu 06.06.2008 , o godzinie 11:41 został dopisany post przez nobiles_7

Miałem się podzielić pomocą microsoftu ale minął miesiąc, a tu żadnej odpowiedzi nie dostałem na nurtujący mnie problem!