Logowanie za pomocą czytnika linni papilarnych - Ubuntu

Panowie, zainstalowałem program Fingerprint-GUI. Czytnik jest obsługiwany ale domyślnie z jego pomocą mogę tylko potwierdzać uprawnienia administratora w terminalu, a mi zależy wyłącznie na możliwości logowania się do konta użytkownika.

Zrzut%20ekranu%20z%202018-08-02%2009-03-06

W ustawieniach programu Fingerprint mam odblokowaną tylko opcję sudo, a jeśli dobrze się orientuję to powinienem mieć też możliwość testowania gdm i gnome-screensaver. Ktoś wie co zrobić by odblokować możliwość logowania się za pomocą czytnika linii papilarnych?

System: Ubuntu 18.04.1 z Gnome.

Pozdrawiam

Można to włączyć używając GConf:
sudo -u gdm gsettings set org.gnome.login-screen enable-fingerprint-authentication true
sudo dconf update

Dużo też zależy, czy GDM został skompilowany z wsparciem multi-uwierzytelniania.

Parametry możesz sprawdzić tak:
sudo -u gdm gsettings list-recursively org.gnome.login-screen

O ile pamiętam to w Fedorze wchodziło się w ustawieniach systemowych w zakładkę “O mnie” (about me) i była tam opcja ustawienia uwierzytelniania odciskiem palca. (po instalacji fingerprint-gui)

Gdy używałem fingerprint, poza palcami niczego nie musiałem konfigurować.

Wyloguj się i spróbuj się zalogować, tak po prostu.

Niestety podane komendy u mnie nie działają. Wypluwa mi komunikaty o braku dostępu. :face_with_monocle:

Zrzut%20ekranu%20z%202018-08-02%2014-57-22

Myślisz, że tego nie próbowałem? Restart kompa nic nie zmienia.

Spróbuj bez -u gdm

Weszło. Jeśli dobrze odczytuję to “paluszki” są włączone, a mimo to nie mogę się logować. W opcjach ustawień użytkownika nie mam widocznej opcji od włączania/wyłączania logowania czytnikiem linii papilarnych.

i

Sprawdź, czy działa Ci usługa: fprintd
Spróbuj jeszcze włączyć przez:
sudo pam-auth-update

Pokaż zawartosć /etc/pam.d
( ls /etc/pam.d/ )

Jak sprawdzić czy działa fprintd? Gdy wpisuje fprintd w terminalu otrzymuję informacje, że nie znaleziono polecenia.

fprintd: nie znaleziono polecenia

Zawartość etc.pam.d

Zrzut%20ekranu%20z%202018-08-02%2015-55-47

No myślałem, że wiesz jak sprawdzić, ale mniejsza o to - tak:
sudo systemctl list-units | grep fprint

Teoretycznie wszystko. co powinno być do obsługi fingerprint w GDM to jest. Nie wiem tylko, czemu nie działa.

Coś chyba się znalazło.

Spróbuj jeszcze utworzyć grupę plugdev jeżeli jej nie ma i dodać ją do swojego użytkownika. Na niektórych dystrybucjach to często sprawia, że nie działa autoryzacja odciskiem palca.
Próbowałeś w zakładce Settings w fingerprint-gui sprawdzić GDM, czy działa z czytnikiem ? - masz tam taki przycisk “TEST”, zaznaczasz gdm i sprawdzasz, czy działa.
Jeżeli nie działa to radzę odpalić fingerprint-gui w terminalu i sprawdzić, co wypluwa podczas sprawdzania z GDM.

Próbowałeś w zakładce Settings w fingerprint-gui sprawdzić GDM, czy działa z czytnikiem ? - masz tam taki przycisk “TEST”, zaznaczasz gdm i sprawdzasz, czy działa.

Tak, w pierwszym poście o tym pisałem. GDM mam zablokowany, nie mogę testować.

Po uruchomieniu pojawia się to co wcześniej:

Failed to load module “canberra-gtk-module”

po czym wyświetla się okno. Problem jest chyba z tym modułem.

Powyższy moduł jest odpowiedzialny za dźwięki środowiskowe eventów. Nie upatrywałbym w nim winy.
Pomógłbym Ci, ale w tej chwili nie mam pod ręką żadnego lapka z czytnikiem linii papilarnych.

Tak, udało mi się rozwiązać problem z wyświetlaniem tego modułu. Coś tam doinstalowałem po prostu ale w niczym to nie pomogło.

Może mam jakiś konflikt plików i coś trzeba podmienić. Później się w to wczytam.

http://www.ullrich-online.cc/fingerprint/doc/Step-by-step-manual.html

Fingerprint-GUI chyba już nie jest rozwijane. Odinstalowałem wszystkie paczki z nim związane i zainstalowałem inny program na podstawie poradnika w linku. Działa.

https://launchpad.net/~fingerprint/+archive/ubuntu/fprint

Od Ubuntu 18.10 czytnik linii papilarnych ma być podobno wbudowany domyślnie w system. Dzięki za pomoc.

Wiesz może jak zrobić by użytkownik po uruchomieniu komputera był automatycznie wybierany?

Wizualizacja sytuacji.
Jestem jedynym użytkownikiem komputera i istnieje tylko jedno konto użytkownika. Czy da się zrobić tak by do zalogowania wystarczył palec na czytniku, bez klikania w ikonę użytkownika czy wciskania enteru?

Po prostu by po uruchomieniu komputera od razu pojawiało się pole wpisywania hasła dla konkretnego użytkownika.

W sddm tak mam, tzn. zaznacza się automatycznie ostatnio wybrany użytkownik.
Pod gdm być może wystarczy wyłącznie listy użytkowników.

sudo gsettings set org.gnome.login-screen disable-user-list true
sudo dconf update

1 polubienie

Nie zadziałało ale i tak dzięki.