Lokalizacja biosu

Witajcie.
Czy ktoś się orientuje gdzie znajduje się kość biosu na płycie głównej asus rog z390-e gaming.
W instrukcji obsługi niestety nie ma takiej informacji

Nie jest opisany na pcb? To chyba będzie taki z 8 wyprowadzeniami, nie jest ich tak dużo :wink:
Niestety w necie nie widzę tak dobrych zdjęć tej płyty, żeby rozczytać laminat czy oznaczenia chipów.

Tu coś może wypatrzysz:
https://tech4gamers.com/asus-rog-strix-z390-e-gaming-motherboard-review/ .
https://tech4gamers.com/wp-content/uploads/2019/01/20181109_202622.jpg .

Wypatrzyłem jedynie, że jest około 10 potencjalnych kandydatów :smiley:
Ciekawi mnie po co autorowi taka wiedza.

Może chce wylutować opalarką do lamperii i poprawić majzlem? :joy:

1 polubienie

Pewnie pod maskownicą pod socketem jakbym miał zgadywać.

W tym właśnie problem, choć zdaje się, że znalazłem- koło baterii (winbond 25q128jvsq1945) wiec dziękuję za wskazówkę żeby szukać po opisie. A co do wiedzy to najzwyczajniej w świecie spie#@#! sprawę aktualizacją biosu. żaden reset nie pomaga, czarny ekran jedynie dioda DRAM sie swieci (ram sprawny)

Myślałem raczej o miotaczu ognia ale blisko :sweat_smile:

Sam tego nie zaprogramujesz, raczej nie masz sprzętu. :wink:
Ostatnio , jak znajomy robił, to koło 150 czy 200 zł kosztowało.

Czip juz znalazłem, programowany na zamówienie pod konkretna płytę oraz wersje biosu za 11€

Chyba się opłaca, bo sam programator ze 70zł, a czas, nerwy, próby i przepalone płyty główne od lutowania, to już nie liczę :smiley:

@oggi21 Ale czy masz doświadczenie w lutowaniu smd i to na tak wrażliwej płycie i z lutem bezołowiowym i tak dobrze odbierającej ciepło :smiley: To nie taki hop siup jak przelutować kondensator w motyce :smiley:

Jakieś tam doświadczenie mam chociaż wolałbym tego uniknąć bo “jakies” to za mało. Znalazłem dwie firmy niedaleko siebie które zajmują się produkcją pcb i w ofercie maja min. lutowanie. Pytanie tylko czy zechcą zająć się tak małym zleceniem :thinking: Jutro będę dzwonił…

Możesz napisać, jak to można spartolić? :smiley:

Zwieranie pinów CLRTC oczywiście nic nie daje?

Ta płyta główna ma jeszcze funkcję ASUS CrashFree BIOS 3. Teoretycznie nawet z całkiem zwalonym biosem powinna wgrać nowego z odpowiednio przygotowanego pendrive.

Wygląda to tak jak na tym filmiku, gdzie koleś wyłącza zasilanie podczas aktualizacji biosa, a potem pokazuje jak naprawić:

Wystarczy zrobić downgrade. Wiesz lata doswiadczen :joy::joy:
Ani zworka ani wyjęcie baterii nic nie daje, flash byl udany wiec najprawdopodobnie bios sam w sobie działa ale nie obsługuje cpu lub ramy, stąd brak postu. A nie mam innych żeby sprawdzić

Wiem o tej funkcji ale nie ma możliwość żeby ja samemu wywołać. Pojawia się jedynie po nieudanym/przerwanym Flashu