Lokalizator dla aktywnej starszej osoby

Witam.
Bardzo proszę o poradę jaki sprzęt zakupić do lokalizowania osoby starszej, aktywnej.
Mój ojczulek codziennie jeździ rowerem po okolicznych ścieżkach, drogach leśnych. Takie przejażdżki trwają często ponad godzinę.
Dla bezpieczeństwa, ze względów zdrowotnych, uzgodniliśmy aby wyposażyć go w lokalizator GPS. Nie mam pojęcia jaką drogą pójść. Najlepiej byłoby aby wyposażony był w nadajnik, którego odczyt na żywo można by dokonać w laptopie z systemem Windows8.1.
Smartfona nie używa więc Android smartfonowy raczej odpada. Ewentualnie jakiś stary smartfon bez karty sim z włączonym GPS i drugi jako odbiornik na takich samych zasadach.
Sprzęt powinien być niezawodny i raczej niedrogi tzn. z 200 zł.
Da się?

Idź w smartfona, te dla seniorów maja nawet przycisk alarm, a jak (TFU!) wpadnie do rowu, to przynajmniej pomoc wezwie :wink: Karta sim, jak poszukasz dobrze, to niektóre sieci na rok ważność po doładowaniu dają, więc…:wink:

Prawie na 100% można podpiąć smartfona do laptopa, choćby przez konto google- jest opcja pokaż moje urządzenia, czy jakoś tak się to kiedyś zwało :wink:

Pytanie tylko jest czy po tygodniu albo dwóch mu się nie znudzi codzienne pamiętanie o ładowaniu i zabieraniu za każdym razem tego smartfona w podróż, który będzie dla niego praktycznie bezużytecznym “klamotem”, ponieważ do niczego nie będzie go wykorzystywać, myśląc na początku, że jak raz go nie weźmie to nic się przecież nie stanie, a z czasem całkowicie z tego zrezygnuje.

Czy twój tata w ogóle korzysta z komórki? Jeśli tak to wg. mnie najlepiej będzie zamienić jego pewnie prosty telefon na smartfon i nauczyć go jak obsługiwać podstawowe funkcje. Podejrzewam, że nawyk noszenia telefonu ze sobą już ma, więc nawet nie będzie musiał myśleć, aby brać ze sobą “lokalizator” tylko będzie to dla niego telefon, w którym lokalizator będzie tylko dodatkiem, którym nie będzie sobie zawracać głowy.

Mam pytanie, nie rozumiem sensu posiadania lokalizatora GPS bez karty sim? Chodzi o nawigację dla rowerzysty?

1 polubienie

tylko jeżeli ten prosty bęzie będzie miał jakiegokolwiek androida (nie system producenta), inaczej nie wgrasz żadnej aplikacji do śledzenia na laptopie. Nie jestem specem, nie wiem, czy sa androidy z klawiaturą :wink:

Poszukaj sobie coś tego typu:
https://www.morele.net/smartwatch-garett-electronics-gps-3-1603207/
Wykupienia karty SIM z dostępem do internetu nie ominiesz. Każdy odbiornik GPS to tylko właśnie “odbiornik” sygnału. Po ustaleniu swojej pozycji musi jakoś ją wysłać dlatego potrzebujesz kartę SIM.

Dziękuję za odpowiedzi.
Telefon posiada (Nokia e51), dużo rozmawia, ale smartfon go irytuje. Poukrywałem nieprzydatne funkcje, ale jednak nie jest lekko z opanowaniem funkcji.
Garett Electronics to całkiem ciekawe rozwiązanie. Nie pozostaje nic innego jak wybrać własnie pomiędzy a smartfonem.

Piętą achillesową takich lokalizatorów jest bateria. Czas działania to maks. 50-100 godzin tylko.

Coś za coś. Pewnie są droższe modele z większą baterią, która trzyma ponad 3 dni, telefon też mu nie wytrzyma dłużej, a wygoda dużo mniejsza szczególnie podczas treningu. Są smart-zegarki z wyświetlaczem e-ink i taki pewnie wytrzymałby miesiąc, ale cena będzie odpowiednio wyższa :wink: