Losowy pobierany tekst w pliku


(E Marcin) #1

Witam, chciałbym zrobić pobierany losowo tekst, który zmieniałby się wraz z odświeżaniem: zdanie w języku angielskim wraz z tłumaczeniem, ale by pobierane było ono z bazy danych, np. z arkusza xls a nie z tego samego pliku html. PHP nie znam, dlatego chciałbym, aby to było w js. Jak to zrobić?


(Frankfurterium) #2

Przy braku możliwości/umiejętności korzystania z bazy danych zdania te zapisałbym w zwykłym pliku TXT (prostszy w obsłudze niż XLS). Jak czytać z pliku JS-em? Google twierdzi, że to nic trudnego. Np:

http://social.msdn.microsoft.com/Forums ... 3b9a078eab

Wyświetlasz losową linię otrzymanej w ten sposób tablicy i gotowe.


(floyd) #3

Może być nawet tak:

Tworzysz plik np. o nazwie cytaty.js

i zawartości

I plik html:

[/code]

(E Marcin) #4

Działa. Wielkie dzięki, właśnie o to mi chodziło. :slight_smile:

A jak ukryć plik, z którego czytane są te zdania?

Np. na stronie tak jak to jest tu rozwiązane?

http://www.losowe.pl/

W kodzie nie widać ścieżki pliku źródłowego. Musi być on w tym samy miejscu co odczytywany plik html?


(Drobok) #5

Na tej stronie jest to zrobione w php. W dodatku bez użycia ajax. Czyli strona niczym się nie wyróżnia od tych robionych przez laików. Nie ukryjesz pliku, skoro ma być on używana po stronie usera (jeśli chcesz ukryć to js odpada)

Ogólnie pliki są powolne, mając kilka tysięcy linijek tylko opóźniamy nasz skrypt. Lepiej by ci wyszło skorzystać z bazy danych mysql + php. Ew dodajemy ajax'a by dodać przycisk zmień to co chceszmieć losowe bez przeładowania na stronie.

Najszybciej:

Dajemy to w mysql_query (nie zapominając o połączeniu z bazą danych). Korzystając z tabeli keys z polami key, oraz id auto_inc. Po czym wyświetlamy wynik za pomocą echo. Odwołujemy się korzystając z ajax'a (by pobrać element), bądź wklejamy skrypt w miejsce strony gdzie chcemy uzyskać losowy element z tablicy :slight_smile: