LTE dla kilku komputerów i transmisji strumieniowej

Witam

Mam prośbę o sugestię lub rady w poniższym temacie.

Zajmuje się obsługą zawodów sportowych i przy okazji robię transmisję wideo - najczęściej na yt - transmisja hd 720 z 3, 4 komputerów (jednocześnie 3-4 transmisję) + dodatkowy komp do nadzoru i obsługi zawodów.

Z uwagi na powyższe opieram się na LTE, ponieważ wymagam sporego uploadu

Do tej pory używałem składanki - to co miałem pod ręką :stuck_out_tongue: - router plus modem LTE, zwykłe modemy LTE itp.
Chce jednak odświeżyć wyposażenie i zastanawiam się w jakie rozwiązanie zainwestować?

  1. modemy LTE
    plusy: łatwe w transporcie
    minusy: trzeba mieć przynajmniej 4 karty LTE (czyli nadzorowanie zużycia transferu i jakości połączenia)

  2. porządny router z 5GHz z wbudowanym LTE lub dołączanym modemem
    plusy: łatwiejsze zarządzanie połączeniem i transferem
    minusy: przy gorszym połączeniu, mam obawy czy da rade pociągnąć na raz 3 transmisje

  3. porządny router z 5GHZ z dołączonym modemem LTE na każdy komputer
    plusy: łatwiejsze zarządzanie połączeniem i transferem
    minusy: nadzór nad 3-4 kartami LTE, cena kompletu

Prosiłbym o doradzenie który wariant i ewentualnie jakie modele sprzętu brać. Zależy mi na stabilności połączenia, gdyż nieraz transmisja trwa bez przerwy 5-6 godzin.
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że w 100 czy 200 zł się nie zmieszczę - ale nie chciałbym inwestować więcej niż 800 -1000 zł

Kiedyś do podobnego zadania (transmisja live montowana online z czterech źródeł) rozważałem użycie smartfonów i softu: https://manycam.com/

To są niezależne źródła - 4 maty - 4 nagrania.

Używam OBS Studio, bo w transmisji jest też pogląd tablicy wynikowej i reklamy. Sędziowie mogą też odtwarzać dzięki temu challenge. Więc kwestia oprogramowania odpada :slight_smile: Zależy mi przede wszystkim na pomocy w doborze nowego sprzętu

Robisz JEDNĄ transmisję z czterech źródeł czy CZTERY transmisje z czterech źródeł?

Tak jak pisałem, 3 lub 4 transmisję jednocześnie. Schodzi mi do 20 GB transferu w ciągu dnia na jedną transmisję.

ps. sprecyzowałem w pierwszym wpisie, że oddzielne transmisję

Może nie o sprzęcie klienckim, ale zapytam: z jakich operatorów korzystasz?
Wg mnie najlepiej do takich transmisji sprawdzi się Plus. Jako jedyni mają 20 MHz pasma na sensownej, w miarę zasięgowej częstotliwości, co pozwala teoretycznie na 50 Mbps uploadu.
Wysył zazwyczaj nie jest zbytnio wysycony na stacji bazowej.

Generalnie nie potrzeba “porządnego routera” na każde stanowisko, bo technologia np. agregacji pasm (LTE Advanced) nic tutaj nie zmienia; upload wykorzystywany jest tylko z jednego pasma podstawowego.
Możliwe, że wystarczyłyby 2 routery. 1 na każdy komputer. Zależy to też od bitrate, jaki stosujesz i konkretnej lokalizacji.

Takie pytanie zadam bo kiedyś w Regulaminach o tym pisali przy no limit LTE, ze streaming jak zaobserwują na stacji bazowej to obcinają predkośc do konca okresu rozliczeniowego do strasznej małej predkości. Bo, zeby autorowi watku tak nie zrobił jakikolwiek operator bo wtedy sie załamie :slight_smile: Moze coś zmienili. Ja takich rzeczy nie robie, a czytałem to wtedy jak był nielimitowany do 100GB :stuck_out_tongue:

Przekonałem się, że najlepiej działał mi Orange :slight_smile:
Używam konkretnie Nju, za 4 zł masz starter z 2 GB - starczy mi na obsługę zawodów bez streamingu. A 9 GB internetu w pakiecie wychodzi za 9 zł :slight_smile:

No, ale jeśli jest słabe połączenie, to chyba lepiej jak każdy komp osobny modem?

Wiesz, zasadniczo po każdym wydarzeniu wyrzucam startery do kosza. I na szczęście do tej pory nic takiego nie miało miejsca, jeśli chodzi o przycinanie neta. Bo taka karta używana jest maks dwa dni :slight_smile:

To starterów nie trzeba już rejestrować?

Co do sprzętu. Możesz te 4 komputery spiąć w jeden router czy to fizycznie niemożliwe? Chcesz je łączy po wifi czy kablem (piszesz o 5Ghz)?

Trzeba rejestrować :grinning:
Na swoim koncie mam coś koło 30 zarejestrowanych kart z nju :stuck_out_tongue:

Czy mogę spiąć? W sensie kabla? Teoretycznie tak, ale to nie praktycznie, bo komputery oddalone są od siebie o 12 metrów i tak już jest sporo kabli (HDMI, przedłużaczy USB do kamer itp) Dlatego, jeśli miałbym korzystać z routera, to wolę wifi, wszystkie moje komputery obsługują 5GHz

Ogólnie czy po wifi, czy po kablu, spiąłbym to do jednego routera z jednym modemem LTE.

Za router mogę polecić Mikrotika RB951 i modem Huawei E3372, najlepiej z HiLink. Router ma wszystko co potrzebujesz GbE, wlan 2 i 5G, usb wszystko to za okolo 300 zł, a nie jak w TP Linku za 800 zł, który i tak po 2 dniach się zawiesi lub nie ogarnie ruchu większego jak 200Mb/s. Na MT mozesz zrobić kilka podsieci i je kolejkować wedle uznania, z tego co pamiętam możesz nawet nakładać limity transferu co by Ci, któryś host wszystkiego sam nie wyjechał.

Niestety na MT zrobisz tylko 2 sieci WiFI.

A nie chodziło Ci czasem o MikroTika RBD52G?
Bo RBD51 nie ma 5 GHz.

Ogólnie też się skłaniam ku rozwiązaniu jeden dobry router plus modem, boje się tylko o kwestie jakości połączenia LTE :frowning:

Generalnie jeden modem może nie podołać na 4 streamy jednocześnie. Jaki ustawiasz bitrate na stream?

Ustawiam zazwyczaj koło 2500 kb/s - przy takim ustawieniu daje rade jeden streaming nawet w 3G
Właśnie obawiam się, że jeden modem nie uciągnie, zwłaszcza przy słabszym połączeniu.

Prawdopodobnie zdecyduje się na dwa routery.
Wtedy miałbym układ:
pierwszy router - 2 x streaming,
drugi router - 1 bądź 2 x streaming plus komputer do obsługi zawodów

Muszę jeszcze tylko wybrać sprzęt.

Faktycznie, na stronie MT ten router ma 2G tylko. Widocznie sklep, w którym go zaznałem ma błąd w opisie.