Lubuntu - jak zainstalowac programy przez program Wine lub playonlinux

jak zrobić backup automatyczny cronem masz tu krok po kroku

Tylko w tym poradniku brakuje najważniejszego: podpięcia pod Google Drive/Photos

Tu jeszcze znalazłem poradnik

Ja znalazłem taki poradnik link.

no i czy w chrome tez można dodać dodatek videodownloadhelper?

ale mogą mieć mniejszą skuteczność niż wersja XUL/Webextension dla Firefox/Firefox Quantum.

video downloader proffesional na chromium daje rade, dzięki :slight_smile:

Tym razem problem z urządzeniem wielofunkcyjnym brother dcp-j-105 z wifi. Drukarkę na lubuntu w prosty sposób zainstalowałem, jednak instalacja sterowników do skanera z wifi to już dla mnie wyzwanie.

W windowsie podczas instalacji ściąga się też program “Control Center”, narzędzie do skanowania itp., a na lubuntu, też?

Na jakiejś stronie radzono zainstalowanie pakietu Xsane, ale okazało się że skaner musi mieć połączenie usb. Natomiast moje urządzenie potrafi skanować bezprzewodowo i tutaj pojawiają się schody, ponieważ nie umiem zainstalować sterowników.

Wszedłem na stronę producenta brother, natomiast tam jest opcja wybrania wersji linuxa rtm lub deb i już się gubię, czy ktoś z pomocnych kolegów pomógł by mi zainstalować sterowniki do skanera dla tego urządzenia? Lub skonfigurować program “proste skanowanie” lub “Xsane” tak, aby można było skanować obraz/plik przez wifi do komputera?

Lubuntu to odmiana ubuntu, a ubuntu to fork Debiana, a domyślnym systemem paczkowania w Debianie to DEB, więc to instaluj :wink:

A jak sprawdzić czy moja wersja linuxa jest 32, czy 64 bit?

Daj wynik polecenia: uname -a

4.15.0-30-generic #32-Ubuntu SMP Thu Jul 26 17:42:43 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux

czyli 64?

Tak, 64.

I co dalej?

sudo dpkg -i ~/Downloads/brscan4*.deb

dpkg: błąd: cannot access archive ‘/home/eveleo/Downloads/brscan4*.deb’: Nie ma takiego pliku ani katalogu

To gdzie to ci się pobrało? :stuck_out_tongue:
sudo dpkg -i ~/Pobrane/brscan4*.deb

/home/eveleo/Pobrane

To już się pewnie domyślasz co masz zrobić :wink: sudo dpkg -i to polecenie do instalacji paczki

czy podac pelną nazwę pliku?

Tak, możesz pełną.