Lubuntu - jak zainstalowac programy przez program Wine lub playonlinux

Witam. Przeszukałem internet wzdłuż i wszerz oraz forum dobreprogramy, jednak nie znalazłem rozwiązania. Proszę o pomoc.

Mam chyba zainstalowane programy: Wine oraz playonlinux, ale nie wiem, czy aktualne a na tym systemie nie umiem sprawdzić.
Potrzebuje na lubuntu zainstalować komunikator “Line” oraz “google photos backup”. Pomóżcie

Instalacja w Play On Linux jest bardzo łatwa: klikasz ikonkę z “+” (Install/Instaluj), przechodzisz kilka ekranów potwierdzających, że wiesz co robisz (można je potem zaptaszkować, żeby się więcej nie pojawiały) i w ostatnim oknie wybierasz opcję “Install a non-listed program/Zainstaluj program, którego nie ma na liście” (jest ona na samym dole okna).

Na marginesie: koniecznie musisz instalować oprogramowanie z Windows? Nie możesz ogarnąć swoich potrzeb linuksowymi odpowiednikami?

Żeby sprawdzić wersje Wine w terminalu wpisujesz “wine --version”. Jeśli wyświetli Ci się wersja starsza niż 3.0 to powinieneś zainstalować Wine od nowa z oficjalnej strony. W repozytoriach Ubuntu jest przestarzała wersja jeśli dobrze pamiętam.

Wersje PlayOnLinux sprawdzasz klikając w “Help” -> “O programie”. Ogólnie to zawsze najlepiej instalować z oficjalnej strony by mieć gwarancje aktualności.

Tak na marginesie widzę, że Line można na legalu zainstalować jako dodatek do Chromium/Chrome jeśli używasz.

na lubuntu polecacie chrome, bo mam mozille :slight_smile: tylko ona na xp nie otwierala wszystkich stron z powodu braku wspierania chyba jej na systemie xp

no i czy w chrome tez mozna dodac dodatek videodownloadhelper?

Ja ostatnio używam Firefoxa i nigdy nie polecam rozwiązać google czy microsoftu, ale Chromium bez problemu działa pod linuxem. Nie ma nic na siłę. Jak chcesz to próbuj zainstalować Line(jeśli musisz korzystać z tej apki) pod Wine.

Dostępne rozszerzenia dla chrome możesz przejrzeć na ich stronie:

Używam aktywnie tego komunikatora, a jeśli coś mi się sprawdza to się tego trzymam i nie lubię zmian, przejście z windowsa na lubuntu to dla mnie masakra - nowość, czyli rzecz której nie lubię :), bo całe życie ponad 25 lat na oknach się uczyłem. :slight_smile:

Może być Chrome, może być Chromium. Ta pierwsza jest dostępna na stronach Google, drugą powinieneś znaleźć w repozytorium oprogramowania Lubuntu.

Wsparcie Chrome dla Windows XP wygasło dawno temu.

no dobra najprościej będzie przesiąć się na chromium aby korzystać z line, a jak zainstalować google photos backup?

Dlaczego akurat ta aplikacja, ponieważ miejsce na zdjęcia jest nieograniczone na serwerach google. Tylko nie umiem tej aplikacji zainstalować.

W Gnu\linux spodziewaj się zmian na bieżąco.:wink:

Tzn? chodzi o aktualizowanie programów?

W tak zwanym międzyczasie możesz potestować komunikatory, które mają natywną wersję też dla linuksa, np. QTox. Oczywiście potem ewenetualnie w grę wchodzi przekręcenie znajomych i rodzinki do używania innego programu, itd.

Mam ponad 300 znajomych nie tylko z Polski, więc opcja przesiadki na inny komunikator nie wchodzi w grę!

No to grubo! :smiley:

A jak zainstalować google photos backup na lubuntu?

Nie ma natywnej aplikacji Google dla Linuksa, więc trzeba sobie radzić protezami w postaci Wine właśnie. Propozycja rozwiązania problemu jest tutaj (nie testowałem):

Ja ogarniam dostęp do Google Drive za pomocą drivesync:


(nie wiem, czy Lubuntu będzie miało to w repo)
Można zsynchronizować również folder ze zdjęciami, ma to jednak jedną wadę: na lokalnym komputerze trzeba przechowywać całą bazę zdjęć.

Jutro spróbuję z tym Google Photo Backupem.

LINE ten komunikator masz chyba w Chrom,e Web Store i możesz to zainstalować w Chromium na lubuntu jako dodatek do przeglądarki.google backup photos to w lubuntu możesz robić backup automatycznie za pomocą skryptu i crona albo ręcznie za pomocą polecenia.

Proszę o pomoc, nie wiem jak to zrobić, aby zainstalować przez wine, nie udaje mnie się, poproszę o instrukcję krok po kroku. :slight_smile:

już mam :slight_smile: dzięki

mam pytanie:
jaki rodzaj napędu wirtualnego chcesz stworzyć 32bit czy 64 windows instalation?

mam wersję wine 3.0

wersja 4.2.12