[Lubuntu] Skrypt AC/Bateria, menu kontekstowe PCManfm

Witam!

Na swoim nowym nabytku, IBM Thinkpad X31, postanowiłem zainstalować lżejszą wersje ubuntu - Lubuntu 11.10. Znajduje się w nim środowisko LXDE oraz menedżer okienek PCManFM. Sporo problemów, takich jak konfiguracja karty WIFI Intel 2200 b/g, swap czy dodawanie skrótów w menu udało mi się rozwiązać, jednak kilka - możliwe, ze banalnych, pozostaje nierozwiązanych:

  1. Chciałbym, żeby na komputerze działał skrypt, który zależnie od tego, czy komputer jest na zasilaniu bateryjnym, czy podłączony do zasilacza, uruchamiał odpowiednia komendę (zmiana taktowania procesora). Komenda ta musi być wydana z uprawnieniami administratora/roota.

  2. Korzystam dość aktywnie z Dropboxa. Jak wiadomo, jest w nim możliwość wrzucania plików do folderu “public” i sa one wtedy dostępne z sieci. Niestety, PSManFM nie ma żadnej wtyczki dla dropboxa i link do plliku w sieci musiałem otrzymać w konsoli komendą. Zrobiłem sobie prosty program i dodałem go do menu kontekstowego (pod prawoklikiem) jako dodatkowy program dla wszystkich chyba typów plików - ale przez to mam go w menu zawsze, a nie tylko wtedy gdy znajduję sie w folderze “~/Dropbox/Public/”. Czy da się zmodyfikować wpis, aby pojawiał się on tylko w tym jednym folderze?

  3. Problem z tych upierdliwych - po długim przytrzymaniu środkowego klawisza trackpointa strony w firefoxie zmieniają się na jakieś dziwne - np. poprzednio otwarte w tym oknie itp. - czy to jakiś skrót i jak się go pozbyć? Bardzo często trzymam długo wciśnięty środkowy klawisz, bo tak najwygodniej przewija się strony…

Oprócz tego nie zawsze działa prawidłowo usypianie, pomimo zablokowania KMSa (nomodest), ale tego problemu chyba nie da się rozwiązać…