Lubuntu - uniwersalny procesor tekstu


(abducted) #1

witam

Chciałem coś napisać w linuxie lubuntu 12.10, ale tak, żeby było to do odczytania w linuxie i windowsie. Jaki powinienem do tego celu użyć edytor tekstu by działaś zarówno pod windowsem jak i linuxem.

Najlepiej coś co ma rozszeżenie txt.

Mam jakiś doinstalować, czy już jakiś jest w systemie lubuntu?

:?:

thanks


#2

Vim jest fajny i prosty w użyciu

(troll)


(linux_to_syf_^^) #3

gvim. To co powyżej + bonusy do X’ów :smiley:


(Sawyer47) #4

Podobnie jak powyżsi, polecam vim / gvim - wieloplatformowy na Mac, Linux i Windows, potężne narzędzie.


(roobal) #5

Zdecyduj się czego dokładnie szukasz, procesora tekstu (np. LibreOffice Writer) czy edytora tekstu (np. Gedit), bo według opisu wynika, że szukasz edytora tekstu. Z Lxde powinieneś otrzymać edytor Leafpad, jeśli potrzebujesz zwykłego notatnika bez dodatkowych opcji, powinien Ci wystarczyć. Pliki zapisuj z rozszerzeniem txt, Linux często zapisuje bez rozszerzeń, gdyż nie są mu specjalnie potrzebne, natomiast Windows nie będzie w stanie obsłużyć domyślnie plików bez rozszerzeń, a przynajmniej dopóki nie wskażesz jakim programem ma takie pliki otwierać.

Ewentualnie z konsolowych powinien wystarczyć Ci Nano. Vima też możesz spróbować, ale zanim zaczniesz go używać, proponuję poczytać najpierw o nim trochę, chociażby podstawowe informacje znajdziesz na Wikipedii :wink:


(Frankfurterium) #6

Zajrzyj też do konfiguracji i ustaw windowsowy znak końca linii, bo inaczej w standardowym Notepadzie zawartość będzie zbita do jednego wiersza.


(ra-v) #7

Bluefish, Geany.


(mati75) #8

W Lubuntu domyślnym edytorem tekstu jest leafpad.