Lustra systemów z aktywowanym oprogramowaniem

Posiadam 10 takich samych komputerów zakupionych wraz z wersją BOX systemu Windows 7 Professional (na każdym też jest naklejka) i pakietem programów od Adobe.

 

  1. Jak zrobić lustro tak, aby systemy operacyjne były aktywowane, a nie naruszyć licencji - możliwe sposoby lub narzędzia.

  2. Jak zrobić to samo z pakietem Adobe- możliwe sposoby lub narzędzia.

Ad 1)

Po postawieniu systemu z lustra zmieniasz klucz produktu:

http://www.tweaks.pl/zmiana-klucza-produktu-po-instalacji-windows/

i aktywujesz system.

Tak, ale to dość czasochłonne, a w przyszłości zwiększy mi się ilośc komputerów. Chodzi mi tu np. o wykorzystanie takiego sposobu jaki stosują producenci laptopów, że wszsytkie są aktywowane jednym kluczem, ale każdy ma na naklejce swój unikalny.

Jeżeli  aktywujesz  system  przed  zrobieniem lustra, to masz dokładnie taką sama sytuację.

 

Tyle że, o ile  producenci posiadają  podpisaną  umowę  z M$ na  takie   działanie to  Ty  jej  nie   masz i może  to budzić wątpliwości odnośnie legalności zainstalowanych systemów.

Nie mam tej samej systuacji, bo gdy podłącze komputery do internetu to na jednej stacji wykryje legalnego Windows’a, a na pozostałych wykryje nielegalną kopię i da 3 dni czasu na wprowadzenie nowego klucza i aktywację.

Równie dobrze możesz zrobić obraz przed wprowadzeniem klucza.

No i co to mi da? Tylko tyle, że będę miał 30 dni na wprowadzenie klucza.

A powiedz mia, jak inaczej chcesz aktywować ileś tam stanowisk jednym kluczem? Nie jesteś producentem OEM.

Więc firmy posiadające 400 takich samych komputerów też muszą z każdej naklejki przepisywać kod? Szczerze wątpię, a “producentami OEM” nie są. A jeżeli macie dowody na swoje teorie, to poproszę o takowe :wink:

To my mamy Ci coś udowadniać? Trochę się pogubiłem - to Ty szukasz pomocy, czy my? Firmy które mają tyle komputerów z reguły mają podpisane umowy na licencjonowanie grupowe.

http://www.microsoft.com/licensing/existing-customers/product-activation-faq.aspx

Chyba wasze słowa nie są święte, i ja nie muszę w nie od razu wierzyć, stąd prośba o dowody, opisy licencjonowania :wink:

Mi się nie udało jakoś wyszukać tego dokładnie. Jeżeli już mówisz o licencjonowaniu grupowym, to chciał bym wiedzieć czy jest do tego stworzona jakaś platrofma do zarządzania takimi licencjami i inne z tym związane narzędzia.

Widzę że chyba Google Ci się popsuło, ale proszę - zacznij od tego.

http://www.microsoft.com/pl-pl/licencje/Default.aspx

Tak, to jakoś ogarnąłem i wcześniej, ale w tym problem, że to nie wystarcza. Potrzebna była mi prosta odpowiedź, albo jakieś opisy doświadczeń użytkowników takich usług. Na pomocy technicznej by mi wszystko wytłumaczyli (może) ale to wszystko kosztuje, a myślałem, że tutaj otrzymam lepszą odpowiedź.

 

Z tego co zrozumiałem, to nie mogę tak jakby “przerobić” tych licencji które posiadam na licencję grupową. Jeżeli tak, to może ktoś z Was drodzy forumowicze, ma jakiś dobry sposób na przyspieszenie wprowadzania kluczy/licencji.

 

A co z tym pakietem Adobe- coś mi się kiedyś obiło o uszy, że jakiś sposób na to jest, ale dość trudny do wdrożenia. Proszę o wypowiedź na ten temat.

Na początek może zadowoli Cię instalacja nienadzorowana?

 

:arrow: http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/356,Instalacja-nienadzorowana-w-Windows-XP.aspx

:arrow: http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc778216%28v=ws.10%29.aspx

:arrow: http://soisk.pl/wds-instalacja-nienadzorowana-systemu-windows-xp/

 

System na kilku stacjach możesz instalować przez sieć z wykorzystaniem WDS, jeśli jednak nie posiadasz Windows Server, możesz spróbować, np. z CloneZilla, która umożliwia odtwarzanie obrazów partycji przez sieć (SSH, NFS itp.)

 

WDS :arrow: http://soisk.pl/instalacja-systemu-za-pomoca-uslugi-wds/

CloneZilla :arrow: http://www.wrobelmaciek.info/blogs/maciek-wr-bel/clonezilla-i-drbl-instalacja-wielu-system-w-operacyjnych-jednocze-nie

 

lub instalować po prostu na każdej stacji z płyty z osobnym plikiem instalacji nienadzorowanej.

 

Jeszcze innym sposobem może być instalacja nienadzorowana z tej samej płyty, z tym samym kluczem na każdej stacji lub przez sieć i zmiana klucza z wiersza poleceń, a tu można by napisać skrypt, który zrobiłby to automatycznie.

 

:arrow: http://radyit.blogspot.com/2011/06/zmiana-klucza-produktu-w-windows-7.html

 

 

Tylko, że producenci OEM korzystają z OEM Preinstalation Kit, a z opisu :arrow: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms853101.aspx wynika, że korzystają z bazy danych na serwerze i tak przechowują klucze produktu.