Lustra systemów z aktywowanym oprogramowaniem


(TheAdriano) #1

Posiadam 10 takich samych komputerów zakupionych wraz z wersją BOX systemu Windows 7 Professional (na każdym też jest naklejka) i pakietem programów od Adobe.

 

  1. Jak zrobić lustro tak, aby systemy operacyjne były aktywowane, a nie naruszyć licencji - możliwe sposoby lub narzędzia.

  2. Jak zrobić to samo z pakietem Adobe- możliwe sposoby lub narzędzia.


(fiesta) #2

Ad 1)

Po postawieniu systemu z lustra zmieniasz klucz produktu:

http://www.tweaks.pl/zmiana-klucza-produktu-po-instalacji-windows/

i aktywujesz system.


(TheAdriano) #3

Tak, ale to dość czasochłonne, a w przyszłości zwiększy mi się ilośc komputerów. Chodzi mi tu np. o wykorzystanie takiego sposobu jaki stosują producenci laptopów, że wszsytkie są aktywowane jednym kluczem, ale każdy ma na naklejce swój unikalny.


(fiesta) #4

Jeżeli  aktywujesz  system  przed  zrobieniem lustra, to masz dokładnie taką sama sytuację.

 

Tyle że, o ile  producenci posiadają  podpisaną  umowę  z M$ na  takie   działanie to  Ty  jej  nie   masz i może  to budzić wątpliwości odnośnie legalności zainstalowanych systemów.


(TheAdriano) #5

Nie mam tej samej systuacji, bo gdy podłącze komputery do internetu to na jednej stacji wykryje legalnego Windows'a, a na pozostałych wykryje nielegalną kopię i da 3 dni czasu na wprowadzenie nowego klucza i aktywację.


#6

Równie dobrze możesz zrobić obraz przed wprowadzeniem klucza.


(TheAdriano) #7

No i co to mi da? Tylko tyle, że będę miał 30 dni na wprowadzenie klucza.


#8

A powiedz mia, jak inaczej chcesz aktywować ileś tam stanowisk jednym kluczem? Nie jesteś producentem OEM.


(TheAdriano) #9

Więc firmy posiadające 400 takich samych komputerów też muszą z każdej naklejki przepisywać kod? Szczerze wątpię, a "producentami OEM" nie są. A jeżeli macie dowody na swoje teorie, to poproszę o takowe :wink:


#10

To my mamy Ci coś udowadniać? Trochę się pogubiłem - to Ty szukasz pomocy, czy my? Firmy które mają tyle komputerów z reguły mają podpisane umowy na licencjonowanie grupowe.


(Semtex) #11

http://www.microsoft.com/licensing/existing-customers/product-activation-faq.aspx


(TheAdriano) #12

Chyba wasze słowa nie są święte, i ja nie muszę w nie od razu wierzyć, stąd prośba o dowody, opisy licencjonowania :wink:

Mi się nie udało jakoś wyszukać tego dokładnie. Jeżeli już mówisz o licencjonowaniu grupowym, to chciał bym wiedzieć czy jest do tego stworzona jakaś platrofma do zarządzania takimi licencjami i inne z tym związane narzędzia.


#13

Widzę że chyba Google Ci się popsuło, ale proszę - zacznij od tego.

http://www.microsoft.com/pl-pl/licencje/Default.aspx


(TheAdriano) #14

Tak, to jakoś ogarnąłem i wcześniej, ale w tym problem, że to nie wystarcza. Potrzebna była mi prosta odpowiedź, albo jakieś opisy doświadczeń użytkowników takich usług. Na pomocy technicznej by mi wszystko wytłumaczyli (może) ale to wszystko kosztuje, a myślałem, że tutaj otrzymam lepszą odpowiedź.

 

Z tego co zrozumiałem, to nie mogę tak jakby “przerobić” tych licencji które posiadam na licencję grupową. Jeżeli tak, to może ktoś z Was drodzy forumowicze, ma jakiś dobry sposób na przyspieszenie wprowadzania kluczy/licencji.

 

A co z tym pakietem Adobe- coś mi się kiedyś obiło o uszy, że jakiś sposób na to jest, ale dość trudny do wdrożenia. Proszę o wypowiedź na ten temat.


(roobal) #15

Na początek może zadowoli Cię instalacja nienadzorowana?

 

:arrow: http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/356,Instalacja-nienadzorowana-w-Windows-XP.aspx

:arrow: http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc778216%28v=ws.10%29.aspx

:arrow: http://soisk.pl/wds-instalacja-nienadzorowana-systemu-windows-xp/

 

System na kilku stacjach możesz instalować przez sieć z wykorzystaniem WDS, jeśli jednak nie posiadasz Windows Server, możesz spróbować, np. z CloneZilla, która umożliwia odtwarzanie obrazów partycji przez sieć (SSH, NFS itp.)

 

WDS :arrow: http://soisk.pl/instalacja-systemu-za-pomoca-uslugi-wds/

CloneZilla :arrow: http://www.wrobelmaciek.info/blogs/maciek-wr-bel/clonezilla-i-drbl-instalacja-wielu-system-w-operacyjnych-jednocze-nie

 

lub instalować po prostu na każdej stacji z płyty z osobnym plikiem instalacji nienadzorowanej.

 

Jeszcze innym sposobem może być instalacja nienadzorowana z tej samej płyty, z tym samym kluczem na każdej stacji lub przez sieć i zmiana klucza z wiersza poleceń, a tu można by napisać skrypt, który zrobiłby to automatycznie.

 

:arrow: http://radyit.blogspot.com/2011/06/zmiana-klucza-produktu-w-windows-7.html

 

 

Tylko, że producenci OEM korzystają z OEM Preinstalation Kit, a z opisu :arrow: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms853101.aspx wynika, że korzystają z bazy danych na serwerze i tak przechowują klucze produktu.