Lustrzane dyski w Windows 10

Wkrótce przyjdzie do mnie nowy pc na Ryzenie.

System i programy będą na SSD, a moje dane na HDD. Ponieważ są tam zdjęcia córki itp itd to nie chciałbym ich stracić. Mam dwa dyski HDD i czy jest jakiś sposób, aby na obydwóch jednocześnie zapisywały się te same dane ?

A może najprościej będzie wklejanie X plików w dwa miejsca (na osobne HDD) ? Tylko ja mam sklerozę… coś usunę, coś zmienię i już na drugim dysku będzie inaczej.

Tworzysz macierz RAID1.
Do poczytania: http://macierze-netapp.pl/technologie/rodzaje-raid.html

To nadal zdjęcia w tym samym komputerze fizycznym:

  • uszkodzenie zasilacza,
  • czynnik ludzki (skasujesz dane z jednego miejsca, to i z np. dysku w RAID1 także),
  • kradzież,
  • pożar, powódź itd.
    Ile masz tych zdjęć? Jasne, jak sugerował kolega RAID1 ma jakiś tam sens w tym przypadku, ale ja sugeruję jednak zastanowić się nad backupem, np. dysk USB podłączany tylko na czas backupu + backup do chmury w formie zaszyfrowanej (jak masz znośny internet).

Widziałem już spalone dyski w macierzy RAID1. Tak naprawdę jedynym pewnym miejscem jest chmura.

Wszystko zależy od ilości danych - nie każdy ma w domu rurę do internetu. Inna sprawa, że 1TB dysk USB to pewnie teraz koszt 100-150zł a chcąc poskładać coś używanego (~500GB), to koszt kieszeni USB i dysku można się zamknąć w dużo mniejszej kwocie. Ja długi czas tak robiłem, jeden z dysków wynosiłem do pracy, albo w inne miejsce. No a temat chmury: przechowywanie danych nie jest ekstremalnie drogie, wystarczy poszukać odpowiedniej dla siebie oferty, np. w Google dodatkowe 100GB danych to koszt poniżej 10zł/miesiąc (1TB to 40zł/miesiąc).

Tak póki co nam się wydaje, że pewnym miejscem aż pewno razu się okaże, że i ona nie jest pewna. Jak dla mnie to równie dobre rozwiązanie to NAS lub po prostu dysk zewnętrzny.

RAID 1 + NAS + chmura. I jeszcze kopia na dysku zewnętrznym. Co się będziemy ograniczać.

Wiele razy już tak się okazało, firma stwierdziła że im się nie opłaca prowadzić takiego interesu i albo podnieśli bardzo ceny, albo w ogóle zwinęli się z rynku dając miesiąc na zgranie swoich danych.

Jeżeli dane mają duże znaczenie to RAID1 + backup na dysku zewnętrznym powinien wystarczyć.
W przypadku mniej ważnych danych RAID1 wystarczy.

Po uszkodzeniu zasilacza wystarczy włożyć nowy zasilacz :stuck_out_tongue_winking_eye:
Ewentualnie wyjąć nośniki i przepiąć je do innego komputera.

1 polubienie

1/ Cloud - zawsze jako dodatkowy. Zwija się firma? Nie jesteś zadowolony? Zapominasz o danych i tyle.
2/ RAID1 - jest tak samo podatny na utratę logiczną danych, jak dowolny inny RAID. Dyski nadmiarowe nie chronią od utraty danych, pozwalają jedynie zapewnić ciągłość pracy. Mogę nawet stwierdzić, że przy używaniu RAID1 i innych nadmiarowych utrata (lub utrudnienie odzyskania) zwiększa się (nietypowy kontroler z zaszytym kluczem sprzętowym itd. - np. jak w niektórych NASach domowych)
3/ uszkodzenie zasilacza - trochę już jest to ograniczone w samych konstrukcjach droższych zasilaczy, ale sama zasada działania zasilacza impulsowego powoduje, że uszkodzenie powoduje “ostatim” tchnieniem uszkodzenie innych elementów (podanie zbyt dużego napięcia).

Co do samej dyskusji: chociaż backup na dodatkowym dysku. Inna sprawa, że obecnie większe jest prawdopodobnieństwo logicznej utraty danych, niż sprzętowej, głównie przez panoszące się malware szyfrujące pliki.

W praktyce uszkodzenie dysków się nie zdarza. Nawet uszkodzenie płyty nie jest zbyt częste.
Oczywiście zależy jaki zasilacz, ale wynalazków pokroju codegena 300 już chyba od lat nie ma na rynku.

Bym polemizował, wystarczy poczytać posty forach, gdzie ludzie szukają pomocy w takich sytuacjach. No i podstawowa zasada przy budowaniu macierzy dyskowej - nie kupować dysków z tej samej serii.

Czyli przechowywanie prywatnych rzeczy w miejscu publicznym.
Kto ci zagwarantuje że chmura nie wyparuje?

Bardzo prosta operacja.
Polecam jednak wyposażyć się w dysk zewnętrzny i na nim przechowywać dodatkową kopię.

AES-Serpent-Twofish :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dlaczego na filmie pokazał w właściwościach 100MB ? Skąd ta wartość ?

Z d…y?
Niezależnie co pokazało film służy jedynie jako instrukcja jak to zrobić.
Jeżeli chodzi o szybkości to Raid 0 w przybliżeniu podwaja prędkość użytych dysków, Raid 1 nie przyspieszy z prostej i zrozumiałej przyczyny - nie rozkłada danych tylko zapisuje je równolegle na dwóch nośnikach.

To coś jak zostawić cały dobytek i oszczędności w garażu z kłódką szyfrową do której kod zna tylko właściciel garażu i jego znajomi…