Lustrzanka dla amatora do 2k zł

Witam! Ostatnimi czasy doznałem natchnienia na fotografowanie. Nie posiadam obecnie sic! żadnego aparatu, oprócz tego w telefonie komórkowym. Zapragnąłem to zmienić i poszukuję lustrzanki do 2 000 zł, nie koniecznie nowej. Czy w tej cenie możliwe jest uzyskanie głębi ostrości znanej z Canona 5D Mark II ? Chciałbym również mieć możliwość nagrywania full HD. Wiem że pewnie wymagam za wiele w tym przedziale, ale a nóż widelec może się coś znajdzie :slight_smile:

5D to aparat pełnoklatkowy (matryca 36x24mm); koszt pełnej klatki to ok. 8000 zł, więc nawet używanego raczej nie dostaniesz. Chyba że jakiś sfatygowany 5D (Mark I).

W tym budżecie jedynie typowo amatorska klasa, czyli siłą rzeczy matryca formatu APSC/DX - mniejsza od pełnej klatki odpowiednio u Canona 1,6x ; u Nikona 1,5x. To oznacza, jeśli dobrze pamiętam, że mając pełną klatkę i pewną głębię ostrości przy przysłonie X, w aparacie z matrycą APSC musiałbyś otworzyć przysłonę o 2/3 EV szerzej żeby uzyskać ten sam efekt.

Skoro nie masz zupełnie nic, to i jakiś obiektyw się przyda. Na początek, nie tylko ze względu na dysponowaną kwotę, pewnie najrozsądniej byłoby kupić zestaw z podstawowym obiektywem. Do dwóch tysięcy można kupić (nowe) jedynie lustrzanki tzw. entry level, np. coś takiego lub takiego. Fajnie by było, gdybyś mógł dorzucić parę stówek, wtedy dostaniesz Nikona D5100, który ma bardzo dobrą matrycę.

Obiektyw uniwersalny pozwoli Ci przekonać się, jakie ogniskowe naprawdę Cię interesują. W porównaniu do innej optyki kosztuje grosze, więc na początek w sam raz. 18-55mm to z jednej strony całkiem szeroki kąt, a z drugiej krótkie tele, taka portretówka.