Łzawiące oczy przy nowym monitorze


(Konxt) #1

Kupiłem sobie nowy monitor (22"). Jakoś łzawią mi przy nim oczy. Jak temu zaradzić?


(hevet) #2

Zwykły czy LCD?Jakie masz odświeżanie?Chociaż przy LCD nie ma to większego znaczenia?Za blisko nie siedzisz monitora?Zmniejsz jasność i kontrast.


(Johny) #3

A ustawienia Jasność/Kontrast ok ?


(Konxt) #4

LCD

Z tym kontrastem i jasnością to jest tak, że mam ustawione małe, bo mnie wieksze razi. Odświeżanie: 60


(Tomasz Paziewski) #5

Zwiększ trochę odświeżanie, tak do 70...


(Konxt) #6

Nie da sie zmienić w panelu sterowania :frowning: Do wyboru mam tylko 60 i 59...


(Dareks8) #7

A płytki ze sterownikami do monitora nie było? Zainstaluj właściwy sterownik i powinno być więcej częstotliwości do wyboru. Albo zmniejsz rozdzielczość.


(Grzegorz Ch) #8

odświeżanie w monitorach LCD nie ma żadnego znaczenia. w monitorach CRT jest to bardzo ważne. W panelach LCD ekran nie migota nawet przy odświeżaniu 60Hz, gdyż jednocześnie są widoczne wszystkie punkty ekranu.

wyreguluj jasność i kontrast i dobierz najbardziej optymalne ustawienia.


(Maciej Szankin) #9

Tak mało? A masz zainstalowane sterowniki od grafiki? Jakie masz maksymalną częstotliwość odświeżania wg producenta? Jeśli większą, to odznacz 'Ukryj ryby niobsługiwane przez monitor i ustaw maksymalną wartość podaną przez producenta (nie większą)


(Tomulus2) #10

przyzwyczaisz sie, ja jak se kupiłem laptopa to też mnie od nie go oczy bolały, ale za pare dni mogłem już siedzieć kilka godzin i było spoko, pozdrawiam


(boczi) #11

Częstotliwość odświeżania nie ma w LCD żadnego znaczenia! !!


(Kornicameister) #12

odświeżanie nie ma znaczenia

z CRT 17'' przerzuciłem się na LCD 19'' WIDE z odświeżaniem 50 HRz i jedyny problem to była zbyt duża jasność ekranu, zmniejszyłem, a kiedy się przyzwyczaiłem zacząłem sukcesywnie zwiększać jasność, konrast etc, aż w końcu zresetowałem ustawiania monitora do fabrycznych i ustawiłem na domyślny profil

musisz się przyzwyczaić :slight_smile:


(Czr R1) #13

Mówcie co chcecie mam monitor LCD LG 17 i jednak sobie odświeżanie ustawiam na 75 bo jednak mi się lepiej pracuje. Na 60 jednak tak jak by coś było nie tak.


(Konxt) #14

Może macie rację z tym przyzwyczajeniem się :wink: Narazie denerwuje mnie strasznie biały kolor bo mnie razi. Szczególnie jak otworze okienko na cały ekran i duż0 jest tam białego.


(D@widoS) #15

W panelach LCD nie występuje migotanie tak jak w CRT, więc to nie ma znaaczenia.


(VPN) #16

Zazwyczaj wybór jest między 60 a 75 Hz, a uzależnione jest to od rodzaju połączenia z kartą graficzną. U mnie w LCD mam ustawione na 60 Hz, bo podłączenie jest za pomocą kabla cyfrowego DVI. Gdybym podłączył za pomocą analogowego D-Sub odświeżanie powinno się zmienić na 75 Hz - takie są zalecenia producenta (Maxdata - monitor Belinea).

Ale tak jak już wielu pisało: w monitorach LCD (oprócz tego co napisałem wyżej) odświeżanie nie ma znaczenia!

Co do samego tematu: łzawienie może być wynikiem nieergonomicznego stanowiska pracy (np. zbyt ciemne pomieszczenie, a zbyt duży kontrast i jasność panelu). Najlepiej przetestować różne ustawienia. Poza tym zaraz po odstawieniu CRT trzeba się też przyzwyczaić do jakości obrazu LCD...


(Lolz256) #17

Przepraszam za offtop, ale mam CRT i jakie odswiezanie ustawic ? Moge do 180, teraz mam 60 :stuck_out_tongue:


(Sebos99) #18

Im większe tym lepsze. To już znasz odpowiedź.


(D@widoS) #19

Przy CRT minimum 85Hz


(Kornicameister) #20

daj spokój, mnie to wciąż męczy, choć od dłuższego czasu mam dekstop utrzymany w jasnych (szarych ;p) kolorach, to włączenie Liska i muszę przymrużyć oczy, z tym białym to jest faktycznie przekichana sprawa :?