M$ WORD-2007. Bez samotnych liter na końcu wiersza


(Piotr Wik) #1

Gdzie jest funkcja w WORD 2007, która zlikwiduje mi pojedyńcze litery na końcu wiersza (np. "i" na końcu wiersza lub w j.angielskim "a" przed wyrazem na końcu wiersza). Przykład: Końcówki wiersza jak jest: "Ala i ". A ma być "Ala i ".

I nie chodzi mi o zastosowanie podczas pisania klawiszy "shift"+"ctrl"+"spacja" tylko o jakąś funkcję formatowania gotowego tekstu.


(Reksio009) #2

Automatycznie tego nie zrobisz, musisz twarde spacje powstawiać. Chyba że stworzyć makro w VBA z odpowiednią funkcją do tego ale musiałbyś się zainteresować zagadnieniami tworzeniem makr dla Worda.


(Ufolec) #3

z tego co mi wiadomo Word nadal nie posiada takiej funkcji, a jest to strasznie irytujące zwłaszcza że w pracach licencjackich/inżynierskich/magisterskich powinno się zachować wszelkie zasady języka polskiego :slight_smile: póki co nie ma chyba innego rozwiązania niż zastosowanie TWARDYCH SPACJI, czyli takich uzyskanych przez kombinacje klawiszy: SHIFT + CTRL + spacja. Jedyne co może udać Ci się tu zautomatyzować to tzw. 'podmiana' znaków/wyrazów w dokumencie, wtedy np. wybierasz że "_i_" ma być podmienione na "_i[\_]", gdzie symbol "_" to spacja, a symbol "[\_]" to twarda spacja :slight_smile: Z reszta spójrz na stworzony przeze mnie screen i przykładowe jakieś głupie zdanie z dwoma literkami "i" na końcu wiersza:

ufolecwordsamotneznakit.png

Taką samą metodę zastosuj dla liter "w", "u", "z", "a" itd. oczywiście twarde spacje to nie twardy enter, więc w przypadku gdy literka będzie w środku wiersza to po niej nie nastąpi przejście do nowej linii, dlatego użycie twardych spacji jest tu tak ważne i przydatne, a w szybki sposób można tą metodę zautomatyzować tak jak pokazałem na rysunku :slight_smile: Dla bezpieczeństwa można używać przycisku "Znajdź następny" i po nim "Zamień", jednak przy dużych pracach warto użyć "Zamień wszystkie" :wink: pozdrawiam


(Piotr Wik) #4

Dzięki, ale to szok :o że nie ma takiej funkcji, szczególnie, że w angielskim jest to a/an.


(Skiff) #5

Ależ jest automatycznie :slight_smile:

Ściągasz sobie ten plik http://chomikuj.pl/Skiff/makro_spacje.bas

otwierasz tworzenie nowego makra i tam wybierasz importuj. Następnie dodajesz sobie do paska narzędzi nowy przycisk z makrem.

(gdzie szukać makr i jak dokładnie wkleić to na razie nie chce mi się tłumaczyć, mam nadzieję, że poszukasz sam; jakby był duży problem to pisz)

hmmm no makro ma copyright by me ale w sumie to prawie każdy może sobie takie makro zrobić.

Ale i tak czytając temat się cieszę, że ktoś tak się przejmuje ortografią, że widzi wiszące spójniki, których 95% ludzi w ogóle nie zauważa.