Mac a Windows - programy, obsługa, podstawy

Aktualnie mam Windowsa, ale tak sobie myślę, czy nie zmienić na Mac’a, bo podobno wydajniejsze są.

A moje pytania to:

  • czy Mac jest prosto-trudny w obsługokonfiguracji?

  • czy na Mac’u będą chodzić programy takie jak:

— Sony Vegas

— Photoshop Elements

— Photoshop CSx

— Gimp

— Office (lub jakiś odpowiednik)

— Canon DPP

— FileZilla

— Notepad++

— Audacity

  • czy Mac rzeczywiście jest szybszy, niezawodniejszy i bezpieczniejszy od Windowsa?

  • czy do Mac’a mogę podłączać normalne urządzenia, np.: drukarki, klawiatury, myszki, monitory, głośniki, itd…?

  • jak wygląda zmiana podzespołów w Mac’u?

Pytam się też tak także dlatego, że niestety z przymusu musiałem sobie zainstalować Fedorę na laptopie, i jestem mocno zawiedziony (niestabilny, wiesza się, podstawowe rzeczy nie działają, itd…) (tylko nie róbcie OT na ten temat! !!

Co do programów to Photoshop na przykład jest. Sprzęt jak najbardziej zostanie prawidłowo wykryty.

Czy bardziej niezawodny? Zapewne, gdyż wszystkie podzespoły tam są odpowiednio podobierane, także nie ma problemów z błędami sterowników itd.

Tylko teraz ale… chyba Cię rozczaruję.

System OS X legalny jest tylko na oryginalnym komputerze od Apple, także Twój laptop się nie nadaje. Nawet gdybyś spróbował zainstalować tam system, mógłbyś doświadczyć problemów z poszczególnymi podzespołami choć nie koniecznie. Procesor musi być koniecznie ze stajni Intela.

Człowieku, na tym laptopie to zostawiam tą Fedorę, bo przynajmniej coś działa. Laptop to mój najawaryjniejszy komputer :frowning:

Co do komputera to oczywiście, że Apple, ale gdzieś natrafiłem, że podobno Mac jest legalny na PC (pół-legalny :slight_smile: ), więc to się jeszcze okaże (ale na pewno nie na moim laptopie :slight_smile: )

Canon DPP, Gimp mają wersje na maka, co do office masz open office, sony vegas zawsze można puścić na wirtualnej maszynie z windowsem :slight_smile: A FileZilla i Audiacity mają mnóstwo lepszych odpowiedników :slight_smile: Czy jest trudny? Nie bo tam nie ma się co zepsuć, no może zawiesić raz czy dwa, obsługa prawie jak windows tyle że prościej, co do rozbudowy najwyżej pamięć i dysk i tylko w autoryzowanym serwisie bo koniec gwarancji. Dużo jest też usterek które naprawiają tylko odpłatnie :confused:

Pół legalny będzie wtedy jak kupisz sobie w Apple Store czy iSpot nośnik (zwykłego retaila) i zainstalujesz na PC

Co wieszalności to słyszałem, że podobno się nie duszą czy coś takiego, w każdym razie chodzi o to, że po większej pracy na Windowsie (np.: składanie większej panoramy czy filmu HD) komputer zaczyna wolniej pracować (coś jakby się wieszał co chwilę i odwieszał, taka jakby zadyszka czy coś). Prawda czy nie?

To się odnosisz do maca ? Bzdury kompletne :slight_smile:

Łatwiejszy od Windowsa.

— Sony Vegas -Nie ma ale jest naprawde dużo Alternatyw (programy Adoba , Final Cut Studio- To są te najpopularniejsze)

— Photoshop Elements - jest

— Photoshop CSx - jest

— Gimp - jest

— Office (lub jakiś odpowiednik) - Jest Microsofr office, iWork i OpenOffice

— Canon DPP - jest

— FileZilla - Jest

— Notepad++ - Chyba jest ale nie jestem pewien

— Audacity - jest

Tak

90% użądzeń możesz

Nie za fajnie, zwykle mozna wymienic tylko Ram i Dysk, ale maki nie starzeja sie tak szybko jak PCety

Co do instalacji os x na PC - z legalnej płytki ciężko zainstalować próbowałem z Leopardem i Snow Leopardem, napędy po prostu nie widziały płytek (testowałem na kilku napędach DVD). Z kolei jeśli ściągniesz tzw. Hackintosha wszytko pójdzie ok ale jest to oczywiście w 100% nielegalne. Poza tym os X na PC mają problemy z zarządzaniem energii.

No i trzeba dodać że Apple produkuje piękne komputery :slight_smile: