Mac czy Win 7


(Tomonek Myszka) #1

Witam! !!

Mam zamiar wydać trochę kasy na nowego laptopa. Lecz mam problem z wyborem czy ma to być produkt Apple, czy zwykłych laptopach.

Wiem, że laptopy firmy Apple posiadają wysoką cenę w porównaniu z standardowymi laptopkami, ale mi tu nie chodzi o wybór laptopa, tylko czy jest lepszy Mac OS X 10.4 10.5 10.6 obojętnie jaki z Windows 7.

W tej chwili posiadam Windows 7 x64 bit ultimate i nie mam raczej co narzekać. Jak do tej pory 6-7 mies bez reinstalacji, wszystko chodzi.

A Max OS X?

  • Czy są stabilniejszymi systemami?

  • Czy system po instalacji jest już gotowy do pracy tak jak windows 7?

  • Czy po podłączeniu aparatu, telefonu, kamerki, drukarki system wykryje zainstaluje i będzie gotowy do zabawy z tymi sprzętami?

  • Czy mój aktualny antywirus Nod32 AntyVirus 4.0 będzie potrzebny, czy na Mac'ka nie ma wirusów tak jak na linuxa?

Na aukcjach widziałem nowe laptopy z dość starym jak się orientuję Mac OS X 10.4 Tiger z 2005r. (http://www.allegro.pl/item1014738231_macbook_pro_core_duo_2_16_2gb_500_gb_dysk.html) - czy ten system jest ponad czasowy i nowsze wersje leopard, oraz snow leopard są lepsze, czy raczej się nie różnią.

Pozdrawiam!

PS

W gry nie gram.

Lapka bym używał do www, gg, drukowanie dokumentów office, zdjęć, retusz zdjęć, skanowanie/kopiowanie,


(Marcinch7) #2

Pytania co do OSX:

-Tak

-Tak

-Tak

-Niema wirusów

Tigera nie bierz, jak już Leo lub Snow Leo :smiley:

Zobaczysz różnice w porównaniu do Windows.


(niezDarek) #3

jesli bierzesz macbook'a to nie oplaca sie imo instalowac windows 7 na tym sprzecie lepeij korzystac z mac OS X

-tak sa stabilnymi systemami,

-tak jest gotowy nawet w wiekszym stopniu niz windows

-no z tym w wiekszosci przypadkow nie bedzie problemu ale w tej kwestii windows zdecydowanie wygrywa

-nawet na linux'a sa wirusy ale sa one mniej pomularne, Apple poleca uzywac AV


(MaRa) #4

Z podłączeniem telefonu nie będzie problemu, JEŚLI znajduje się na liście kompatybilnych z iSync: http://support.apple.com/kb/ht2824

Jeśli go tam nie ma, to będzie problem, poważny problem. Niektórzy producenci (np. Nokia) na swojej stronie umieszczają pluginy do iSync. Trzeba wpierw sprawdzić, albo wymienić później komórkę.

Drukarki działają, o ile mają sterowniki do MacOS X. Informuje o tym producent danej drukarki i zamieszcza sterownik, sporo sterowników zawiera też sam system. Mnóstwo drukarek działa, lecz przed zakupem trzeba się upewnić, pisze na pudełku i w dokumentacji.

Aparat zadziała, bo są one widziane przez każdy system jako zewnętrzne dyski twarde.

Kamerka internetowa jest już wbudowana, można też podłączyć zewnętrzną. Będą działać TYLKO kamerki kompatybilne ze standardem UVC (Universal Video Class), należą do nich niektóre kamerki Creative i Logitecha.

Nod32 na nic się nie przyda, bo to nie jest wersja dla MacOS X. Można używać komputera bez antywirusa, bo szkodniki są rzadkością, samoinstalujące się przy przeglądaniu Internetu jeszcze rzadsze (właściwie to nie słyszałem o takich). Są też antywirusy dla macintosha. Można też zainstalować to coś: http://www.clamxav.com/ , nie chroni komputera, ale w razie potrzeby pozwala przeskanować pliki.

Na aukcji jest stary komputer. Najprawdopodobniej baterię ma do wymiany (5 lat w żadnym laptopie nie wytrzyma). Nowsze systemy są trochę lepsze, coraz więcej programów nie jest już kompatybilnych z Tygrysem, Snow Lepard kosztuje ok. 120zł.

System działa zaraz po instalacji, nie trzeba wgrywać żadnych sterowników i ulepszaczy. Raz zainstalowany potrafi wytrzymać tyle czasu, co komputer, o ile nie jest na mim instalowane i usuwane mnóstwo programów (a i na to jest bardziej odporny niż Windows, większość prostych programów usuwa się wrzucając ich teczkę do Kosza, w niej są też pliki konfiguracyjne - system nie ma Rejestru).

Mankamentem jest iWork w wersji Trial, do pełnej trzeba zapłacić. Można go nie zaznaczać przy instalacji (system z płyty recovery w zasadzie nie różni się od kupowanego oddzielnie, nie ma śmieci jak w preinstalowanych na pecetach).

Office jest w wersji na Macintosha. W razie czego jest OpenOffice, NeoOffice, albo IBM Lotus Symphony. iWork nie jest zbyt drogi (79$), a wchodzący w jego skład Keynote to najlepszy program do tworzenia prezentacji jaki istnieje.


(Marcinch7) #5

Z telefonem - bzdura.

Połowa telefonów jest widzianych jako pamięci masowe. Z nim nie będzie problemu.


(Tomonek Myszka) #6

Dzięki, na laptopa chce poświęcić max 4-5 tys i ma przetrwać 5 lat :wink: więc dzięki za pomoc, jakoś to będzie.

Czemu ja wcześniej Mac'ka nie kupiłem :slight_smile:

Wielkie dzięki miłej pracy/nauki/dnia :wink: