Mac lan i mac wan - czy mogą być identyczne w routerze?

Witam, mam czysto teoretyczne pytanie czy mac lan i mac wan (przykładowo wpisany ręcznie) mogą być identyczne w routerze i sobie “nieprzeszkadzać”? Wiem, że standardowo nie są, ale tak z ciekawości chciałbym się dowiedzieć, czy jest to możliwe i czy mogę być tego jakieś negatywne konsekwecje, że są takie same maci na lanie i wanie? Jeśli tak to jakie? Czy ktoś już takie coś ustawił?

Drugie pytanie odnosi się zaś do klonowania adresu maca karty sieciowej do routera. Czy są tego jakieś konsekwencje? Chciałem sklonować maca i działało wszystko ok, ale po miesiącu dostawca odciął neta i powiedział, żebym nie klonował, tylko podał maca routera. Czy dostawca jest w stanie spr. jaka karta sieciowa czy router jest obecnie użytkowany i czy dany mac jest oryginalnym maciem z tego urządzenia? Takie zabawy ze zmianą maca mają wpływ w ogóle na jakość korzystanie z neta? Zależy mi na waszych opiniach, dlatego też zadaje to pytanie właśnie tutaj.

Pozdrawiam i czekam na odp.

antonijasny

pyt 1 nie ma 2 identycznych mac wiec napewno nie moze byc

pyt2 Normalnie działa żadnych problemów to nie stwarza sam tak robiłem koledze na radiowce jak ruter kupił i śmiga mu

Sprawdzić oryginalności mac-a nie może, ale może sprawdzić, jaki system operacyjny jest używany. Każdy ustawia inny czas życia pakietów (jest w ich nagłówkach), szczególnie windows, unix, linux i macos w tym się zupełnie różnią.

Chociaż to bez sensu, bo na jednym komputerze może być kilka systemów operacyjnych, włącznie z wirtualnymi komputerami, nie wiem jak można wyegzekwować umowę, że w może być podłączony tylko jeden komputer.