Macbook Air M1 - AirPlay

Witam
Mam pytanie o bezprzewodowe przekazywanie obrazu (AirPlay). A mianowicie kupiłem monitor Samsunga 27" z seri Smart M5. Po podłączeniu monitora zauważyłem, że połączenie jest tragiczne.


Niby 1080p ale jakieś takie nie ostre… (nie mówie tu o wyżej pokazanym zdjęciu) na podłączonym kablu jest żyleta a poprzez AirPlay jest pikseloza… i jeszcze to odświeżanie ekranu po kablu 60Hz na AirPlay 30Hz… Jest na to jakaś rada? Czy po prostu ta technologia jest przereklamowana?

Kablem podłącz.

Przereklamowane. Podłącz kabelkiem. Aczkolwiek jak ja z Mac mini rzucę obraz na samsunga smart TV 4k, on się przełącza na 4k i 60Hz to bez różnicy, ale idzie przez router wszystko. A w tym twoim monitorze samsungu łączy się bezpośrednio czy tez przez jakiś router?

AirPlay to idzie przez router o ile mi wiadomo. Tak więc sprawdź czy komputer łączy się z routerem z maksymalną dostępną szybkością czy działa w jakimś powolnym trybie WiFi. Drugie, jeżeli telewizor też łączy się z routerem bezprzewodowo to to również może być problem. Spróbowałbym połączyć telewizor z routerem kablem Ethernet (na próbę) oraz komputer z routerem również kablem (teraz to problem bo potrzeba przejściówkę żeby mieć złącze Ethernet)- i patrzyłbym czy coś te zabieg pomagają

Generalnie AirPlay zawsze obetnie trochę jakość (kompresja h264 chyba). Będzie to widać na ostrych rzeczach takich jak ostre kontrastowe krawędzie, literki itp. Mniej to będzie widoczne na zdjęciach np.

Z drugiej strony do takich rzeczy potrzebne jest niewielkie pasmo i sieć musiałaby na prawdę kiepsko działać. 30Hz jest niepokojące i mówi że coś tu nie gra, także nie poddawał bym się tylko szukał przyczyny.

Na początek sprawdziłem rutery… Połączyłem się z routerem od UPC potem z prywatnym Asusem a także za pośrednictwem hotspota w iPhone… Jakość wyświetlanego obrazu była identyczna niezależnie od wybranego punktu dostępu… więc podszedłem do tematu inaczej. Pomyślałem, że może wina leży po stronie monitora… zacząłem grzebać w ustawieniach… jakość obrazu poprawił się i to znacząco samymi ustawieniami ekranu… Tryby wyświetlania (dynamika / standard / naturalny / film) + ewentualne dodatkowe ustawienia ręczne ostrości obrazu, gamma itp… Teraz obraz jest zdecydowanie lepszy. Jakby się udało mieć 60Hz a nie 30Hz to już by było naprawdę super… a tak to obraz jest jak „mucha w smole” ale ogólnie daje rade…

Póki co szukam po internecie czy można jakoś wymusić 60Hz…

U mnie AirPlay do muzyki na amplitunerze działa tragicznie, może dlatego, ze amplituner ma tylko wifi 2.4Ghz. Natomiast z ZEN Stream, który ma wifi 5Ghz działa idealnie.