Magnetofon "wciąga" kasetę

Witam!

Posiadam magnetofon Grundig RRCD 3400 MP3 i od pewnego czasu już kilka sek. po naciśnięciu Play wciąga taśmę. Był parę lat temu zalany colą ale wszystko oprócz kaset działa. Co może być przyczyną? Z góry dzięki za pomoc.

Brudny tor prowadzenia taśmy (prowadnice i rolki)

Sprawdź czy rolka dociskowa swobodnie się obraca. Mogła się przykleić do ośki po zaschnięciu lepkiej Coli.

Kręcić , to się kręci. Spróbuję go rozkręcić, może coś tam wypatrzę.

Dodane 29.01.2010 (Pt) 11:57

Aha. Zauważyłem, że jak są te bolce na dziury w kasecie to one się nie kręcą, tylko ta gumowa rolka i oś metalowa obok niej się kręcą.

W takim układzie może być unieruchomiony “bolec” zwijający taśmę. Trzeba by rozebrać cały mechanizm przesuwu taśmy, wyczyścić i złożyć z powrotem.

I tak ma być - to są tylko prowadnice taśmy. Chyba, że chodzi ci o trzpienie napędzające szpulki w kasecie - zwijająca musi się kręcić po włączeniu napędu a odwijająca nie może mieć oporu przy obracaniu palcem.

Potrzebny Ci jest czysty spirytus (etylowy lub izopropylowy) waciki, szmatka i do dzieła :wink:

No i masz odpowiedź na swoje pytanie czego taśma jest wciągana. Jeżeli bolec zwijający się nie kręci, możliwe jest zerwanie, spadnięcie bądź ślizganie się gumowego paska.

Mógł się zerwać, spaść, etc. pasek klinowy, dlatego te bolce się nie kręcą - z resztą - tylko jeden z nich się kręci, przynajmniej w moim magnetofonie Unitry.

Wszędzie tak chyba jest. A ma ktoś instr. serwisową do niego?

Ma sie kręcić tylko ten który zwija taśmę, ten z którego jest pobierana kręci się siłą pociągu wałka silnika i rolki dociskającej.

Na razie się męczę z rozkręcaniem :slight_smile: . Odkręciłem wszystkie śruby i nadal nie chce zejść.

Dodane 29.01.2010 (Pt) 12:18

No to te trzpienie się nie kręcą.

Sprawdź pod plombami - czasami są tak poukrywane śruby. Możesz też spróbować ostrożnie podważyć obudowę śrubokrętem. Jak już rozkręcisz, to podłącz do prądu i naciśnij Play i sprawdź, czy się w ogóle przekładnia obraca. Tylko nie dotykaj nigdzie, bo może Cię popieścić. Sprawdź i odłącz od prądu.

Rozkręciłem! Jak podeślę Wam zdjęcie to powiecie mi co dalej? No bo ja się nie za bardzo znam…

Możesz dać, ale wątpię, że to jakoś wiele da. Ale nie wiadomo, co jest uszkodzeniem. Mógł spaść pasek, mogła pójść przekładnia, więc najpierw zrób to, co napisałem wyżej.

U mnie nie działał w magnetofonie jeden kanał, i usterka była tą ostatnią z listy prawdopodobnych przyczyn - zwarcie :lol: .

Coś się tam kręci. Tutaj linko do mojego obrazowego przedstawienia co się kręci a co nie:

http://img156.imageshack.us/img156/1051/pic123.png Stawiam na pasek.

Łatwiej by było, jakbyś dał zdjęcie. Pokażę Ci, jak to wygląda u mnie (tyle, że ja mam oddzielny deck, i ma on trochę lat, ale nie powinno być wielkiej różnicy):

Zdjęcie może nie jest najlepszej jakości, bo robione telefonem, ale zawsze to coś.

To, co jest zaznaczone na czerwono obraca się po włączeniu odtwarzacza, a to, co na żółto - po naciśnięciu Play/Start, jak kto woli :P.

Czy tak jest u Ciebie?

No i sprawdź, czy paski nie są luźne. Powinny być dość mocno naciągnięte, ale też nie za mocno.

U mnie są tylko te bębenki co pokazałem. tylu nie ma, albo są czymś przykryte. Tam był taki kawałek blachy ale nie bogłem go zdjąć bo jeszcze utrudniał mi to scalak. I tak chyba mi z 5 śrub wpadło do środka :stuck_out_tongue: . Najdziwniejsze jest dla mnie to, że mimo tego, że te trzpienie się nie kręcą to ścieżkę dźwiękową czyta. Mogę dać fotki, tylko nie wiem, czy coś z tego wyczytasz.

Dodane 29.01.2010 (Pt) 13:37

Link do zdjęcia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/05a46ce27466826a.html

Dodane 29.01.2010 (Pt) 13:39

Właśnie ta płytka sprawiła, że tylko zobaczyłem co się tak na wierzczhu kręci. Dalej się nie zagłębiałem bo bałem się, że zgubię następne śrubki.

Dlatego powinno się przygotować jakiś pojemniczek na śrubki :P.

Cały mechanizm jest właśnie ukryty za tą płytką. Musiałbyś ją odkręcić i zobaczyć, co tam się dzieje :P.

I wciąga taśmę dlatego że nie jest zwijana. Wniosek prosty układ odczytu działa prawidłowo, nie działa tylko mechanizm zwijania taśmy.

ajajajaj! A ja już go skręciłem. Spróbuję w środę (wcześnie kończę to będę miał dużo tajmu) to Ci napiszę. Już nie mam siły siłować się z obudową =] .