Magnetofon "wciąga" kasetę

(Piter9713) #1

Witam!

Posiadam magnetofon Grundig RRCD 3400 MP3 i od pewnego czasu już kilka sek. po naciśnięciu Play wciąga taśmę. Był parę lat temu zalany colą ale wszystko oprócz kaset działa. Co może być przyczyną? Z góry dzięki za pomoc.

(Cedar) #2

Brudny tor prowadzenia taśmy (prowadnice i rolki)

(fiesta) #3

Sprawdź czy rolka dociskowa swobodnie się obraca. Mogła się przykleić do ośki po zaschnięciu lepkiej Coli.

(Piter9713) #4

Kręcić , to się kręci. Spróbuję go rozkręcić, może coś tam wypatrzę.

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 11:57 --

Aha. Zauważyłem, że jak są te bolce na dziury w kasecie to one się nie kręcą, tylko ta gumowa rolka i oś metalowa obok niej się kręcą.

(fiesta) #5

W takim układzie może być unieruchomiony "bolec" zwijający taśmę. Trzeba by rozebrać cały mechanizm przesuwu taśmy, wyczyścić i złożyć z powrotem.

(Cedar) #6

I tak ma być - to są tylko prowadnice taśmy. Chyba, że chodzi ci o trzpienie napędzające szpulki w kasecie - zwijająca musi się kręcić po włączeniu napędu a odwijająca nie może mieć oporu przy obracaniu palcem.

Potrzebny Ci jest czysty spirytus (etylowy lub izopropylowy) waciki, szmatka i do dzieła :wink:

(fiesta) #7

No i masz odpowiedź na swoje pytanie czego taśma jest wciągana. Jeżeli bolec zwijający się nie kręci, możliwe jest zerwanie, spadnięcie bądź ślizganie się gumowego paska.

(przemek7525) #8

Mógł się zerwać, spaść, etc. pasek klinowy, dlatego te bolce się nie kręcą - z resztą - tylko jeden z nich się kręci, przynajmniej w moim magnetofonie Unitry.

(Piter9713) #9

Wszędzie tak chyba jest. A ma ktoś instr. serwisową do niego?

(fiesta) #10

Ma sie kręcić tylko ten który zwija taśmę, ten z którego jest pobierana kręci się siłą pociągu wałka silnika i rolki dociskającej.

(Piter9713) #11

Na razie się męczę z rozkręcaniem :slight_smile: . Odkręciłem wszystkie śruby i nadal nie chce zejść.

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 12:18 --

No to te trzpienie się nie kręcą.

(przemek7525) #12

Sprawdź pod plombami - czasami są tak poukrywane śruby. Możesz też spróbować ostrożnie podważyć obudowę śrubokrętem. Jak już rozkręcisz, to podłącz do prądu i naciśnij Play i sprawdź, czy się w ogóle przekładnia obraca. Tylko nie dotykaj nigdzie, bo może Cię popieścić. Sprawdź i odłącz od prądu.

(Piter9713) #13

Rozkręciłem! Jak podeślę Wam zdjęcie to powiecie mi co dalej? No bo ja się nie za bardzo znam...

(przemek7525) #14

Możesz dać, ale wątpię, że to jakoś wiele da. Ale nie wiadomo, co jest uszkodzeniem. Mógł spaść pasek, mogła pójść przekładnia, więc najpierw zrób to, co napisałem wyżej.

U mnie nie działał w magnetofonie jeden kanał, i usterka była tą ostatnią z listy prawdopodobnych przyczyn - zwarcie :lol: .

(Piter9713) #15

Coś się tam kręci. Tutaj linko do mojego obrazowego przedstawienia co się kręci a co nie:

http://img156.imageshack.us/img156/1051/pic123.png Stawiam na pasek.

(przemek7525) #16

Łatwiej by było, jakbyś dał zdjęcie. Pokażę Ci, jak to wygląda u mnie (tyle, że ja mam oddzielny deck, i ma on trochę lat, ale nie powinno być wielkiej różnicy):

Zdjęcie może nie jest najlepszej jakości, bo robione telefonem, ale zawsze to coś.

To, co jest zaznaczone na czerwono obraca się po włączeniu odtwarzacza, a to, co na żółto - po naciśnięciu Play/Start, jak kto woli :P.

Czy tak jest u Ciebie?

No i sprawdź, czy paski nie są luźne. Powinny być dość mocno naciągnięte, ale też nie za mocno.

(Piter9713) #17

U mnie są tylko te bębenki co pokazałem. tylu nie ma, albo są czymś przykryte. Tam był taki kawałek blachy ale nie bogłem go zdjąć bo jeszcze utrudniał mi to scalak. I tak chyba mi z 5 śrub wpadło do środka :stuck_out_tongue: . Najdziwniejsze jest dla mnie to, że mimo tego, że te trzpienie się nie kręcą to ścieżkę dźwiękową czyta. Mogę dać fotki, tylko nie wiem, czy coś z tego wyczytasz.

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 13:37 --

Link do zdjęcia: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/05a46ce27466826a.html

-- Dodane 29.01.2010 (Pt) 13:39 --

Właśnie ta płytka sprawiła, że tylko zobaczyłem co się tak na wierzczhu kręci. Dalej się nie zagłębiałem bo bałem się, że zgubię następne śrubki.

(przemek7525) #18

Dlatego powinno się przygotować jakiś pojemniczek na śrubki :P.

Cały mechanizm jest właśnie ukryty za tą płytką. Musiałbyś ją odkręcić i zobaczyć, co tam się dzieje :P.

(fiesta) #19

I wciąga taśmę dlatego że nie jest zwijana. Wniosek prosty układ odczytu działa prawidłowo, nie działa tylko mechanizm zwijania taśmy.

(Piter9713) #20

ajajajaj! A ja już go skręciłem. Spróbuję w środę (wcześnie kończę to będę miał dużo tajmu) to Ci napiszę. Już nie mam siły siłować się z obudową =] .