Maksymalna ilość ram do asus f5sl

Hej jestem zielona w tej sprawie a nie chce żeby ktoś mnie naciągnął na coś, niestety nie znalazłam w internecie nic na ten temat. Chodzi o to, że chcę rozszerzyć pamięć mojemu laptopowi (asus f5sl, procek intel pentium dual cpu t2390 18,86ghz, ram 2 giga, typ systemu 32 - bitowy (vista+ service packi)). Nie wiem jaką największą ilość ramu będzie mógł przyjąć. Przeczytałam coś, że 4 gb nie będzie widział tylko 3,5gb, ale nie wiem ile w tym racji, więc proszę o radę i pozdrawiam

Systemy 32 bitowe obsłużą do 3.25Gb RAMu

a 64 bitowe?

64bitowe to zależy od systemu, ale na pewno granica jest ponad 4GB.

Na pewno potrzeba Ci więcej RAMu? Jakie masz szczytowe wykorzystanie pamięci operacyjnej?

potrzeba mi wiecej razu bo komp nie daje sobie rady z takimi programami jak autocad + obraz xp w virtual pc. Ogólnie muszę mieć sporo programów otwartych na raz stąd potrzeba ramu, a nie wiem gdzie sprawdzić tą pamięć operacyjną. Czy jeśli mam płytę z vistą (oryginalna od asusa) to moge sobie zainstalować system 64 -bitowy?

Jeśli płytka jest na system 64-bitowy system to tak :slight_smile: poza tym, płytka, którą otrzymałeś, to Recovery Disc a nie system :slight_smile: więc nie wgrasz sobie z tego systemu tylko ewentualnie przywrócisz go. Sam mam tego lapa :slight_smile:

A system 32-bitowy będzie obsługiwał 3,25 GB RAM-u maksymalnie, 64-bitowy podobno 128 GB, ale tego już nie potwierdzam, tylko takie coś słyszałem.

128gb ?, jest chociaż płyta która by tyle obsłużyła ?

Są takie płyty

Działasz na kompie, odpalasz te swoje AutoCady i inne, a później Ctrl+Alt+Del > Wydajność > Pamięć zadeklarowana > Szczyt. Jeżeli Szczyt nie dochodzi do 1,5GB, to nie widzę większego sensu w kupowaniu większej pamięci RAM, bo i tak nic nie przyspieszy się. Jeżeli jednak jest ponad 1,5GB to warto się rozejrzeć za rozszerzeniem pamięci.

Zasadnicze pytanie: ile przy takiej robocie masz wykorzystanego RAMu w szczycie?

Ilość obsługiwanej pamięci zależy od płyty głównej (trzeba zajrzeć do instrukcji) i od użytego systemu. Dla porównania Vista 64bitowa:

Home Basic 8 GB

Home Premium 16 GB

Business 128 GB

Enterprise 128 GB

Ultimate 128 GB

a ile może użyć maksymalnie 64-bitowy xp ?

Profek chyba tyle co Ultimate, Home bodajże 16

XP 64bit jest tylko w języku angielskim i tylko wersja Professional (nie ma wersji Home) i obsługuje faktycznie tyle co Vista 64bit Ultimate czyli 128GB.

A tak BTW to ten XP nie bazuje na zwykłym XP tylko na Serwer 2003.

zara, czyli mam pewnie 32 bitowego home i mogę mieć tylko do 3,5 gb ?

ale z twojej sygnatury wynika że masz xp home edition i 4gb ramu

i wydaje mi się że mam 64 bit, a można gdzieś dokładnie sprawdzić ?

Możesz mieć wsadzone ile chcesz (a w zasadzie do ograniczenia jakie producent konkretnej płyty ustalił). Problem jest w tym, że systemy 32bitowe mogą zaadresować (czyli ewentualnie wykorzystać o ile taka potrzeba będzie) coś koło 3GB (ta wartość różni się w różnych konfiguracjach sprzętowych). U siebie w laptopie mam XPHome32bit i wsadzone 4GB pamięci RAM, ale system potrafi zaadresować najwyżej właśnie 3GB pamięci (chociaż u siebie do 2 chyba nigdy nie doszedłem).

System sprawdzasz ppm na Mój komputer > Właściwości i tam masz wszystko napisane. Ale wersja 64bitowa XP była tylko w języku angielskim, więc jeżeli masz XP po polsku, to znaczy masz 32bitowy system.

Hej sprawdziłam tą wydajność i pokazuje mi, że zużywa 1gb ramu ale czasami skacze do 1,30gb. W vista nie moge znaleźć tego czegoś o pamięci szczytowej. Pokazuje mi pamięć fizyczna razem 2046 buforowana 1331 wolna 61, pamięć jądra razem 194 stronicowana 118 niestronicowana 75. Mam 78 procesów uruchomionych to cholernie dużo ( na xp domowym mam 30). Kliknęłam w monitor zasobów pojawiły sie jakiś wykresy i jest napisane ze CPU zużywa 42% maksymalnej częstotliwości, pamięć (pojawiają s ie jakieś błędy sprzętowe w liczbie 2 i tak sobie się pojawiają i znikają) i wykorzystanie pamięci 55%. A co to wszystko ma znaczyć nie mam zielonego pojęcia. Wiem jedno chciałabym przyśpieszyć kompa i nie wiem jak

Przy wykorzystaniu sięgającym 55% (czy 65% podczas skoku w XP) dodanie kolejnych kości RAMu nic nie da.

Jedyną szansą na realne przyspieszenie w laptopie może dać optymalizacja systemu. Możesz przeinstalować system?

No i mam swoje 4gb w laptopie. Widzi całe 4 gb, a ja odczuwam znaczną zmianę w funkcjonowaniu komputera. Chodzi znacznie szybciej, nawet gdy potrzebuje kilku programów na raz, nie przycina się. Wszystko super :slight_smile:

Jeżeli ledwo połowę poprzedniej pojemności pamięci wykorzystywałaś, to uważam, że to placebo. :slight_smile: A widzieć może i widzi, ale zaadresuje i tak maksymalnie coś koło 3GB.