Maksymalna ilość ram do asus f5sl


(Fefka86) #1

Hej jestem zielona w tej sprawie a nie chce żeby ktoś mnie naciągnął na coś, niestety nie znalazłam w internecie nic na ten temat. Chodzi o to, że chcę rozszerzyć pamięć mojemu laptopowi (asus f5sl, procek intel pentium dual cpu t2390 18,86ghz, ram 2 giga, typ systemu 32 - bitowy (vista+ service packi)). Nie wiem jaką największą ilość ramu będzie mógł przyjąć. Przeczytałam coś, że 4 gb nie będzie widział tylko 3,5gb, ale nie wiem ile w tym racji, więc proszę o radę i pozdrawiam


(Michalzbr) #2

Systemy 32 bitowe obsłużą do 3.25Gb RAMu


(Fefka86) #3

a 64 bitowe?


(Adalbert) #4

64bitowe to zależy od systemu, ale na pewno granica jest ponad 4GB.

Na pewno potrzeba Ci więcej RAMu? Jakie masz szczytowe wykorzystanie pamięci operacyjnej?


(Fefka86) #5

potrzeba mi wiecej razu bo komp nie daje sobie rady z takimi programami jak autocad + obraz xp w virtual pc. Ogólnie muszę mieć sporo programów otwartych na raz stąd potrzeba ramu, a nie wiem gdzie sprawdzić tą pamięć operacyjną. Czy jeśli mam płytę z vistą (oryginalna od asusa) to moge sobie zainstalować system 64 -bitowy?


(Hitm3n) #6

Jeśli płytka jest na system 64-bitowy system to tak :slight_smile: poza tym, płytka, którą otrzymałeś, to Recovery Disc a nie system :slight_smile: więc nie wgrasz sobie z tego systemu tylko ewentualnie przywrócisz go. Sam mam tego lapa :slight_smile:

A system 32-bitowy będzie obsługiwał 3,25 GB RAM-u maksymalnie, 64-bitowy podobno 128 GB, ale tego już nie potwierdzam, tylko takie coś słyszałem.


(koleś git) #7

128gb ?, jest chociaż płyta która by tyle obsłużyła ?


(Michalzbr) #8

Są takie płyty


(Adalbert) #9

Działasz na kompie, odpalasz te swoje AutoCady i inne, a później Ctrl+Alt+Del > Wydajność > Pamięć zadeklarowana > Szczyt. Jeżeli Szczyt nie dochodzi do 1,5GB, to nie widzę większego sensu w kupowaniu większej pamięci RAM, bo i tak nic nie przyspieszy się. Jeżeli jednak jest ponad 1,5GB to warto się rozejrzeć za rozszerzeniem pamięci.

Zasadnicze pytanie: ile przy takiej robocie masz wykorzystanego RAMu w szczycie?

Ilość obsługiwanej pamięci zależy od płyty głównej (trzeba zajrzeć do instrukcji) i od użytego systemu. Dla porównania Vista 64bitowa:

Home Basic 8 GB

Home Premium 16 GB

Business 128 GB

Enterprise 128 GB

Ultimate 128 GB


(koleś git) #10

a ile może użyć maksymalnie 64-bitowy xp ?


(Hitm3n) #11

Profek chyba tyle co Ultimate, Home bodajże 16


(Adalbert) #12

XP 64bit jest tylko w języku angielskim i tylko wersja Professional (nie ma wersji Home) i obsługuje faktycznie tyle co Vista 64bit Ultimate czyli 128GB.

A tak BTW to ten XP nie bazuje na zwykłym XP tylko na Serwer 2003.


(koleś git) #13

zara, czyli mam pewnie 32 bitowego home i mogę mieć tylko do 3,5 gb ?

ale z twojej sygnatury wynika że masz xp home edition i 4gb ramu

i wydaje mi się że mam 64 bit, a można gdzieś dokładnie sprawdzić ?


(Adalbert) #14

Możesz mieć wsadzone ile chcesz (a w zasadzie do ograniczenia jakie producent konkretnej płyty ustalił). Problem jest w tym, że systemy 32bitowe mogą zaadresować (czyli ewentualnie wykorzystać o ile taka potrzeba będzie) coś koło 3GB (ta wartość różni się w różnych konfiguracjach sprzętowych). U siebie w laptopie mam XPHome32bit i wsadzone 4GB pamięci RAM, ale system potrafi zaadresować najwyżej właśnie 3GB pamięci (chociaż u siebie do 2 chyba nigdy nie doszedłem).

System sprawdzasz ppm na Mój komputer > Właściwości i tam masz wszystko napisane. Ale wersja 64bitowa XP była tylko w języku angielskim, więc jeżeli masz XP po polsku, to znaczy masz 32bitowy system.


(Fefka86) #15

Hej sprawdziłam tą wydajność i pokazuje mi, że zużywa 1gb ramu ale czasami skacze do 1,30gb. W vista nie moge znaleźć tego czegoś o pamięci szczytowej. Pokazuje mi pamięć fizyczna razem 2046 buforowana 1331 wolna 61, pamięć jądra razem 194 stronicowana 118 niestronicowana 75. Mam 78 procesów uruchomionych to cholernie dużo ( na xp domowym mam 30). Kliknęłam w monitor zasobów pojawiły sie jakiś wykresy i jest napisane ze CPU zużywa 42% maksymalnej częstotliwości, pamięć (pojawiają s ie jakieś błędy sprzętowe w liczbie 2 i tak sobie się pojawiają i znikają) i wykorzystanie pamięci 55%. A co to wszystko ma znaczyć nie mam zielonego pojęcia. Wiem jedno chciałabym przyśpieszyć kompa i nie wiem jak


(Adalbert) #16

Przy wykorzystaniu sięgającym 55% (czy 65% podczas skoku w XP) dodanie kolejnych kości RAMu nic nie da.

Jedyną szansą na realne przyspieszenie w laptopie może dać optymalizacja systemu. Możesz przeinstalować system?


(Fefka86) #17

No i mam swoje 4gb w laptopie. Widzi całe 4 gb, a ja odczuwam znaczną zmianę w funkcjonowaniu komputera. Chodzi znacznie szybciej, nawet gdy potrzebuje kilku programów na raz, nie przycina się. Wszystko super :slight_smile:


(Adalbert) #18

Jeżeli ledwo połowę poprzedniej pojemności pamięci wykorzystywałaś, to uważam, że to placebo. :slight_smile: A widzieć może i widzi, ale zaadresuje i tak maksymalnie coś koło 3GB.