Maksymalna liczba partycji w Windows 7

Cześć!

Instalując system chciałem tak podzielić dysk, żeby w miarę możliwości oddzielić dysk z programami od dokumentów. Chciałem też od razu stworzyć partycję dla Linuxa Ubuntu 10.10. Jednakże okazało się, że gdy stworzyłem 3 partycje (jedna na Windows, druga na dokumenty a trzecia na kopię zapasową) okazało się, że czwartej stworzyć już nie mogę - zablokował się przycisk “dodaj partycję” i pomimo prób nie mogłem niczego z tym zrobić - Windows informował mnie jedynie, że przekroczono maksymalną liczbę partycji.

W związku z tym chciałbym zapytać jak ten problem rozwiązać - czy to, że nie mogę dodać partycji przez instalator Windows oznacza, że zupełnie nie będę mógł ich posiadać?

Czy nie mam w związku z tym możliwości dodania nowej partycji przez np. program GParted?

I jak ten problem rozwiązać?

Nie wiem ile można utworzyć w Win7 partycji podstawowych, wiem na pewno, że w XP można było utworzyć 4. U Ciebie 4 to prawdopodobnie recovery (uważaj, żeby jej nie wyciąć). Utwórz sobie dwie podstawowe i jedną rozszerzoną (w obrębie rozszerzonej możesz utworzyć n+1 partycji logicznych - na które nie wybrzydza linuks).

Zrobisz to za pomocą GParted.

Aha, najpierw instalujemy Windę, potem linuksa.

Ożyj i zwyciężaj!

Nie partycji recovery nie mam. Za to Windows automatycznie przy instalacji tworzy swoją 100MB do której nie mam dostępu. Dlatego mogę stworzyć tylko 4.

Czy jednak nie ma możliwości stworzenia jeszcze jednej partycji dla Windows i trzech dla Linuxa?

Przecież dostałeś wyżej odpowiedź. Stwórz partycję rozszerzoną, a na niej będziesz mógł utworzyć partycje logiczne.

Oczywiście, że jest możliwość. Utwórz podstawową dla Win7 oraz jedną rozszerzoną dla Ubuntu i w obrębie niej utwórz sobie trzy partycje logiczne. Pisałem przecież·

Tylko czy istnieje możliwość zrobienia tego bez formatowania systemu?

Dobra, wrzuć screena z GParted (na http://imageshack.us - tutaj tylko link).

EDIT:

Można bez formatowania Win7. Wydziel miejsce z jakiejś innej partycji, tylko wcześniej obowiązkowo defragmentacja dysku i czyszczenie rejestru.

A gdybym zrobił nieco inaczej - przenoszę dane z jednej partycji - tej na której mam dokumenty na dysk USB. Potem wypinam dysk i tamtą partycję formatuję i ją zmieniam na rozszerzoną i dzielę na takie jakie będą potrzebne do instalacji Linuxa. Resztę miejsca przeznaczam z powrotem na Windows na dokumenty. Tylko czy po takim zabiegu będę mógł dalej z powrotem powrócić do Windows? Czy Windows rozpozna taką partycję?

Tak, możesz. Nie ruszaj partycji systemowej Windowsa.

Partycji linuksa Win nie rozpozna. Będziesz za to widział partycje Windowsa spod Ubuntu (trzeba je dopisać do /etc/fstab).

A jakbym chciał stworzyć jeszcze jedną partycję pod Windows XP? Istnieje taka możliwość?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c … e_Flag.jpg

Flagę wywiesiłem chwilowo :stuck_out_tongue:

===================

Jeśli nie chcesz pokazać screena - zrób w ten sposób. Po defragmentacji uruchom dystrybucję w trybie live-cd. Za pomocą GParted zmniejsz partycję “od końca” - czyli od prawej strony [Zastosuj]. Powstanie obszar niepodzielony na partycje. Utwórz w obrębie tego obszaru partycję podstawowę (rozmiar jaki Ci potrzebny) - sformatuj jako NTFS - to będzie ta dodatkowa dla Win7. Potem utwórz partycję rozszerzoną - w jej obrębie utwórz sobie 3 partycje logiczne - 10 GB dla “/”, reszta na “/home” oraz jeszcze partycję swap (plik wymiany). Tyle …

Ja używałem do takich zabiegów Partition Manager z dobreprogramy.pl :slight_smile: Miałem Windowsa 7 i było tak. Partycja systemowa C, partycja “zainstalowane” E, partycja “inne” D, partycja X “download” i jeszcze miałem te 3 partycje na Linuxa, Ubuntu 9.10 jeśli dobrze pamiętam :wink: