Maksymalna pojemność dysku RAID 5 w win xp

Witam,

Mam mały problem, otóż stworzyłem macierz RAID 5 z 4 dysków po 1,5 TB, niby macierz jest ok jest ponad 4TB tylko że jak instaluje XPka PRO i podaje mu sterownik do kontrolera RAID to maksymalnie “widzi” tylko 2TB z hakiem i po chwili wyskakuje bluescreen. Stąd pytanie czy XP pro obsłuży taką przestrzeń dyskową ? Gdzieś na stronie microsoftu jest napisane że XP powinien widzieć do 128 TB tylko że MBR ma ograniczenie do 2 TB więc jeśli ktoś zna rozwiązanie mojego problemu proszę o odpowiedź.

Próbowałem też zainstalować ubuntu 9.10 i386 ale ten w ogóle nie widzi macierzy.

Pozdrawiam,

Zapomniałem dodać że płyta główna firmy INTEL zapomniałem tylko jaki model :wink:

Windows XP domyślnie nie obsługuje Raid 5. Żeby tak się stało trzeba zmienić 3 pliki systemowe. Więcej tu:

http://www.pcworld.pl/artykuly/52724_1/ … ztuki.html

Witam, dzięki za odpowiedź, problem w sumie rozwiązałem ale nie do końca jestem z tego zadowolony.

Mianowicie jeden dysk pozostawiłem jako “non-RAID” a kolejne 3 dyski ustawiłem w RAID 5. Wszystko działa ok w moim wypadku pod windows 7.

Faktycznie maksymalna pojemność dysku dla MBR to 2TB i gdy inicjowałem nowy dysk w Windows 7 trzeba było zamiast MBR wybrać GPT.

Generalnie cel osiągnięty bo na dysku pod RAIDem będą przechowywane cenne dane- martwi mnie tylko partycja systemowa, gorzej jak ona się kiedyś “wysypie”.

Pozdrawiam