Maksymalna przepustowość RAM

(Radmen) #1

Witam

Zakupiłem dziś pamięć RAM 4GB 1600MHz PC3-12800S DDR3 firmy SAMSUNG do swego laptopa.

Obecnie posiadam 2 sloty, które są zapełnione 2x2GB z czego jedną kość 2GB będe wyjmował w celu zamiany na 4GB, czyli łącznie będe posiadał 6GB RAM

Moje pytanie brzmi następująco: Co się stanie gdy przepustowość RAM'u przekroczy przepustowość procesora (i5 430m - przepustowość max 17.1 GB/S) z czego kość zakupionego 4GB RAM'u będzie zajmować wg. danych 12,8 GB/s + 2GB starszego RAM'u 8,5 GB/s  = 21,3 GB/s

Czy procesor ograniczy to do max 17,1 GB/s , czy też nie będzie potrafił tej kości udźwignąć ze względu na przekroczenie?

P.S Rodzaj pamięci procesora max wynosi 1066MHZ czyli rodzaj PC3-8500 , więc moje zakupione 4GB będą go przekraczać, akurat wyczytałem, że to nie szkodzi bo i tak będzie to przez procesor, czy tam przez płytę główną ograniczane, więc martwie się jedynie przepustowością.

Pozdrawiam

Link do mego procesora: http://ark.intel.com/pl/products/43537/Intel-Core-i5-430M-Processor-3M-Cache-2_26-GHz

(S3BA_) #2

Maksymalna prędkość pamięci jest zawsze ograniczana do prędkości najwolniejszej kości, w Twoim przypadku obie będą chodzić na 8500(czyli 1066) a dodatkowo Twój procek obsługuje prędkość pamięci max 1066, więc nawet jak by była jedna 4GB/1600 to i tak będzie chodzić na 1066.

(Longhorn2009) #3

Przepustowości RAM się nie sumuje. Swoją drogą nie wiem czy wykorzystasz te 6GB, ale jak już kupiłeś to ok.

(Radmen) #4

Wg procesora laptop obsluzyc moze pamięc do 8gb

Dzięki za odpowiedź