Maksymalne podkręcenie karty graficznej

Witam. Mam mianowicie GeForce GT430. Zrobiłem OC programem EVGA Precision X. Oto screen:

92ax8txbpgh5_t.jpg

A więc stawiam pytania:

  1. Czy można ja podkręcić jeszcze bardziej bez jej narażania? GPU wcześniej miałem podkręcone do 870MHz, ale cofnąłem, ponieważ podczas gry, temperatura karty osiągnęła 58C i zaczęły pojawiać się artefakty (temperatura nie była czymś niezwykłym, po cofnięciu tego po dłuższej grze miałem 61C, miałem źle ustawiony wiatraczek).

  2. Czy Memory Clock można podkręcać więcej (szczerze mówiąc nie wiem od czego to, kolega mi to podkręcił do 950MHz i tak zostało) i od czego to jest? Na stronie producenta pisze Memory Clock 800-900MHz, czy to może zaszkodzić karcie?

  3. Jaka jest “maksymalna” temperatura tej karty? (Chodzi mi o temperaturę, do której przeżyje, bo producent podaje że 98C, a mi się wydaje że przy tej temp. przestaje działać).

I teraz takie małe pytanie na uboczu:

-Jak aktywować zakładkę TEST, bo u mnie jest nieaktywna?

Ja bym sobie dał spokój z podkręcaniem tej karty. Dużo i tak nie zyskasz. Ta grafika jest raczej do multimediów typu internet i filmy, a nie do gier.

Co do temperatury: mój radeon 4850 osiąga 70 stopni C i jest to normalne, temperatura Twojej karty pod obciążeniem powinna być właśnie pomiędzy 50-65 C.

Powiem tak: nie wiem ile ta karta wytrzyma i nie mam takiej karty więc do moich podpowiedzi podejdź z dystansem.

  1. Jak zwiększysz napięcie to powinno podnieść stabilność karty, jednak temperatura w tym momencie podniesie się, więc pomyśl o jakimś większym wiatraczku dmuchającym od boku na kartę, najlepiej świeżym (chłodnym) powietrzem, lub poprawą wentylacji całej obudowy.

  2. Jest to częstotliwość kości pamięci karty (odpowiada głównie za tekstury)

Opcja “Test” pewnie aktywuje się jak zainstalujesz to: https://www.evga.com/ocscanner/

Z początku myślałem jak ty, ale po zrobieniu oc zwiększyły mi się fps’y w LoL’u o 5 (z 55 do 58-61).

Co do temperatury to karty działają najlepiej (praca procesora na grafice) pomiędzy 50-70C. Jeżeli będziesz miał taką temp. nie przejmuj się, martwić się możesz przy 70-85C i wtedy musisz przeczyścić całe chłodzenia na grafice i wymienić pasty, najlepiej na 99% srebra. Ale jak w pierwszym poście, nie wyciśniesz z niej za dużo. A fps w lolu to inna sprawa, zacznijmy od tego że ta gra nie jest wybitnie wymagająca, a 5 fps to nie jest jakiś niesamowity wynik, biorąc pod uwagę tą grę.