Mała ilosć FPS w grach na Ubuntu!

(Quaek) #1

Witam!

Mam problem z ilością fps w grach na Ubuntu. Generalnie jakiej bym gry nie zainstalował i nie ustawił detali i innych tego typu ustawień zawsze będę miał ok. 30 fps. Nie wiem czym to jest spowodowane. Na początku myślałem że to wina Wine, ponieważ grałem w Counter-Strike 1.6 i pokazywało mi 30 fps, niezależnie od zmienianych ustawień. Później zainstalowałem AssaultCube i ten sam problem. Spodziewałem się że gdzieś jest blokada w driverze, sprawdziłem w ustawieniach systemu, ale tam nie wykryło mi mojej grafiki tzw. nie pokazywało modelu karty, ani sterowników do niej.

A więc proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu!

Specyfikacja:

Grafika: Intel® 945GM Express Chipset Family

Procesor: Intel® Celeron® M CPU 420 @ 1.60GHz

Pamięć RAM: 1,5 GB

System: Ubuntu 12.04 LTS

(Witkacy75) #2

Witam.

Na tej zintegrowanej karcie graficznej to cud, że masz choć 30 fps.

Nawet gdybyś zainstalował system operacyjny napisany w assemblerze, ciężko będzie wycisnąć z niej więcej.

(Quaek) #3

Niekoniecznie, pamiętam jak miałem jeszcze WinXP to gry typu COD1, HL1 “śmigały” nie miałem problemów z fps’ami. Dopiero przy przesiadce na Ubuntu mam takie problemy. To nie wina karty, a raczej oprogramowania [sterowników] :). Pozdrawiam.

(ra-v) #4

No tak, ale u mnie na integrze GeForce 7, raczej słabej, CS 1.6 chodził ze spokojem na ponad 50-100 fps (monitor 75 Hz więc 10 fps niewiele daje). Tylko że ja mam 3 rdzeniowy procesor i raczej ten lepszy niż gorszy w tej generacji, on może też ratować trochę sprawę, a Celeron raczej jej nie ratuje.

Tu musisz pokombinować z ustawieniami. Dać najniższe na początek. Wiem żę jeśli dałem jakosć tekstur na max to miałem zacinające się z 15fps, a na średnich ok 100 fps.

Wypiernicz Unity względnie zainstaluje Gnome Shella i odpal bez efektów. Unity naprawdę jest czołgiem, na Celku nic nie uzyskasz.

(Quaek) #5

Jak pisałem na samym początku, jest to nie zależne od ustawień. Nie ważne czy ustawiłem na najniższe detale bądź średnie, oraz wysokie zawsze mam te 30 fps’ów i nie więcej, generalnie nie powinno tak być. Systemu na razie nie będę zmieniał ponieważ nie mam na to czasu. Myślałem ewentualnie w przyszłości zrobić druga partycję z WinXp okrojonym i tam grać w gry. Pozdrawiam :slight_smile:

(ra-v) #6

Nikt o tym nie pisał żebyś zmieniał. Zainstaluj GNOME-shell, to zajmuje tyle ile napisanie nam obu postów. Wylogowujesz się i zalogowujesz na GNOME bez efektów i to wszystko.

To jest generalnie najwydajniejsze rozwiązanie.

(Rosiak115) #7

Pomijając to że faktycznie gnome shell jest szybsze, to w grach i tak tej różnicy nie ma !

(Frankfurterium) #8

To jak włącza się grę, zajmowane przez środowisko zasoby magicznie się uwalniają?

(ra-v) #9

Jest różnica w środowisku z efektami i bez efektów, testowałem to na kilku grach na starym GNOME 2, 25-60 a 50-110 fps na Urban Terror to chyba jest różnica. Na KDE4 podobnie.