Mała ilość miejsca na dysku - "niewidzialne" śmieci

Witam, mam taki oto problem - posiadam dysk o pojemności 106 GB. Programy oraz moje dokumenty w całości nie przekraczają liczby 45-50 BG. Tymczasem sprawdzając stan dysku ze zdziwieniem dowiaduję się, że wolnych jest zaledwie 12 BG. Jest to tym dziwniejsze, że regularnie oczyszczam dysk oraz używam CCleanera. Mam jakieś niejasne podejrzenia, że na dysku znajdują sie niewidzialne śmieci, które mogą zajmować wolne miejsce. Czy ma ktoś jakąś propozycję rozwiązania tego problemu?

Przywracanie Systemu?

Mój komputer - Narzędzia -Opcje folderów - Widok - Pokaz ukryte pliki i foldery. Zobacz co tam masz … a defragmentację dysku robiłeś ? Tylko nie narzędziem systemowym, polecam Ci CleanGP 4.4.4005 - http://www.dobreprogramy.pl/CleanGP,Pro … 12299.html , oraz programik do defragmentacji :

Defraggler 1.16.165 - http://www.dobreprogramy.pl/Defraggler, … 13314.html , sam go używam :lol: …

dzięki, sprawdzę te programy

Panel Sterowania --> Opcje folderów --> Widok odznacz Ukryj chronione pliki i foldery systemu operacyjnego (zalecane). (Opcja Pokaz ukryte pliki i foldery musi być zaznaczona).

Zobacz ile zajmuje plik wymiany (pagefile.sys) jego domyślna lokalizacja to partycja systemowa, czyli np. C: .

Ps. Patrzyłeś ile zajmują wszystkie foldery na C: ? A ta pojemność 106GB, to tyle ma partycja, czy cały dysk ? Może jest jakaś nieużywane przestrzeń.

Cały dysk ma pojemnośc 106 GB, zrobiłem defragmentacje i oczyszczanie za pomocą podanych wyżej programów jednak to nic nie pomogło.

Plik pagefile zajmuje 1,48 GB

Wszystkie foldery na C zajmują łącznie 48,3 Gb, czyli “coś” zajmuje miejsce…

Wyłącz przywracanie systemu na wszystkich dyskach.http://support.microsoft.com/kb/310405/pl

potem sobie włączysz

jeżeli korzystasz z programów P2P to one również mogą zabezpieczać sobie miejsce pod ściągane pliki mimo że nie ma ich jeszcze na dysku

:slight_smile:

Jestem zielony i spróbuję tego przywracania systemu, ale czy to nie będzie grozić usunięciem jakiś danych lub niepoprawnym uruchamianiem sie komputera?:slight_smile:

Usuwa tylko zapisy, które są potrzebne, żeby cofnąć system do poprzedniego stanu, więc nic się nie stanie.

Nie bardzo rozumiem po co masz używać Przywracania Systemu? Ty masz sprawdzić ile miejsca ta usługa wykorzystuje i odpowiednio skorygować ustawienia a już absolutnie nie należy jej wyłączać. Stanowi ważną pomoc w przypadku problemów

Leon$ napisał, aby wyłączył i włączył przywracanie systemu…

Jak nie miewasz problemów z systemem wymagających przywracania i nie mieszasz w nim :P, to możesz wyłączyć i włączyć tą usługę.

Ok tylko co to konkretnie da?

Kliknij Start - Programy - Akcesoria - Narzędzia systemowe - Oczyszczanie dysku. Wybierz dysk z systemem i OK. Po wstępnym przeskanowaniu pokaże ci się własciwe okno Oczyszczania dysku i tam przełącz na zakładkę “Więcej opcji”. Na dole w sekcji Przywracanie systemu naciścnij “Oczyść” i zatwierdź wybór. Tu komputer trochę sobie przelicza więc chwila cierpliwości :). Później naciśnij OK, zatwierdź i po usunięciu sprawdź czy miejsca na dysku przybyło. Może to pomoże.

Niestety nie pomogło. Poza tym mam jeszcze kłopot z opróżnianiem plików z kosza, opisałem to w tym temacie:

post2427146.html#p2427146

Stosowałem się do porad tam wpisanych, ale nic to nie dało…

Po tym proponował bym jeszcze odkurzacz: http://www.dobreprogramy.pl/Odkurzacz,P … 12322.html ->standardowe + monitor porzuconych folderów.

Kiedy masz włączone pokaż ukryte pliki i foldery wejdź w C:\Documents and settings\nazwa twojego użytkownika\Dane aplikacji. Jeśli jesteś pewien, że tego programu (nazwa folderu) NA PEWNO nie masz to usuń folder.