Mała prędkość dysku SSD

Witam, od dłuższego czasu borykam się z problemem niskiej prędkości dysku SSD 240GB.
Prędkość zapisu, jak i wysyłania to granice 90MB/s mimo że twórca zapewniał 500MB/s.
Postanowiłem zrobić test dysku… Poniżej wyniki

Co można z tym zrobić? Jest szansa, że naprawię dysk, czy trzeba kupić nowy?
Dodam że korzystam z laptopa

Dyski i zrzuty testów przesyłam w załączniku. Proszę o pomoczapisz disk bad

Zrób test za pomocą Crystal Disk Mark i AS SSD Benchmark.

Na live CD testuj, nie na windzie z przeglądarką w tle. Druga sprawa: sata 1/ 2/ 3?

A jaka w tym różnica? Chodzi mi o powstały bad sector…
Na przykład porty usb 3.0 nie działają poprawnie (urządzenie niezmigowane.) Teraz widzę że dotyczy to również dysków.

Prędkosć, ten sam dysk na sata 3 i 2 będzie miał 2x różnicę, o sata 1 nawet nie mówię :wink:

Zależy od wieku dysku. Linie na screenie masz poszarpane, ale jeżeli robiłeś spod działającego Windowsa…

Wiem że mam poszarpane, to jest tak że dysk nie wie jaką prędkość uzyskać. Laptop ma 1.5 roku, a dysk zewnętrzy zaledwie pół.
Co znaczy “jeżeli robiłeś spod działającego Windowsa”?

Czekaj czekaj: na tym ssd nie ma windowsa więc nic w tle nie było, skoro dysk zewnętrzny sata z wersjami nie wchodzi w grę, ale USB już tak. Podłączyłbym w środku i sprawdził prędkość, ale jak znowu wyjdą cuda -> reklamować bad sector na gwarancji + spadki.

Chwila?

Jaki bad sector? W dyskach SSD to pojęcie nie ma sensu. Pilnuje tego kontroler dysku, a jeśli coś się psuje to raczej dysk w ogóle nie działa.

Po drugie - chodzi o dysk podłączony przez USB? W jakiej wersji? Jeśli to USB 2.0, to więcej nie wyciśniesz. Dodatkowo USB nie jest optymalne do transferu danych. Stąd takie rzeczy jak SATA, czy PCI-ex. Tłumaczyłoby to wahania.

Kolego - uporządkuj chaos w swoich zeznaniach:

  1. Wygląda na to, że ten dysk to WD Blue - używasz jako wewnętrzny czy podpinasz poprzez kieszeń jako zewnętrzny (jeśli zewnętrzny to przez jaki port podpinasz - USB 2.0 czy 3.0)?
  2. W jakim stopniu dysk jest zapełniony - pojemność katalogowa to 250GB, ale ile masz na nim wolnego miejsca?

Zapomniałem dodać że przez to że dyski w komputerze wolno działają, oba to zewnętrzny też…
Może ktoś coś wie nt. “nie zmigrowano urządzenia”? Przy dyskach pokazuje takie błędy.
Używam portu 3.0
Na SSD 150GB wolnego, na HDD 600GB
Dysk zewnetrzny to WD Elements, ale problem raczej w tych z komputera

Łącząc wszystko w całość -
Oba dyski w komputerze (HDD i SSD) działają na max 100MB/s (chodzi tu o transfer pomiędzy nimi).
Podczas kopiowania plików widzę na okienku przez 5 sekund 500MB/s a później spada do właśnie jedynie 100MB/s…
W całej tej zabawie chodzi mi głównie o zgrywanie zdjęć i filmów na dysk zewnętrzny, przez usb 3.0
Gdy chcę coś zgrać na pendrive, którego maksymalna prędkość to jakieś 80MB/s u mnie maksymalne to 20MB/s.
Ze skanów wynika że mam bad sectory w obu dyskach. Nie znam się na tym więc piszę tu, ale za takie idiotyczne pytania jak “USB 2.0 czy 3.0” cholera mnie bierze

Na SSD mam windows właśnie

Gwarancja już się skończyła pół roku temu

Kopiujesz pliki pomiędzy SSD a HDD/talerzowym dyskiem zewnętrznym (obojętnie w którą stronę) i oczekujesz prędkości wyższych niż ok.100MB/s? Niech mnie ktoś poprawi, ale moim zdaniem to byłby mały cud.

Czyli chcesz powiedzieć że dysk HDD więcej nie wyciągnie?
Miałem taką sprawę że przez pierwsze 5-10 sekund transfer miał 500MB/s i spadał do max 100MB/s

Tak, nie będzie szybciej. Max dla nowych dysków to około 150, sporo zależy też od wielkości/ilości/miejsca zapisu plików na dysku (bliżej początku = szybciej). Na starcie mogłoby wskazanie SSD. Jak w życiu: nieważne, że wnusio leci na złamanie karku, do telewizora siądzie dopiero jak babcia o lasce na 3 piętro się wgramoli i drzwi otworzy. :wink:

To się nazywa cache.
Im masz więcej pamięci RAM, tym więcej Windows rezerwuje na bufor systemu plików, dzięki temu możesz kopiować plik z SSD na HDD z pełną prędkością do momentu wypełnienia bufora.

Faktyczny zapis następuje z opóźnieniem z prędkością na jaką pozwala dany nośnik, dla dysków 2,5" HDD jest to zwykle około 100MB/s (lub mniej).

Dokładnie! Często transfer podczas operacji plikowych w kształcie sinusoidy to właśnie efekt napełniania/opróżniania cache. Zrób test, który doradził kolega @anon73462583.