Mała sieć domowa, czyli udostępnianie plików. jak?

Przejdę od razu do rzeczy


Mam lapka z dostępem bezprzewodowym przez Liveboxa do neta, z preinstalowanym windows Vista home basic, i pcta z dostępem bezprzewodowym do neta także z preinstalowanym systemem windows Vista.

Chciałbym udostepnić pliki z muzyką, z pcta na laptopa, jak to zrobić ?

Jak narazie opanowałem sztukę udostępniania plików vista->xp, w vista->vista coś mi nie wychodzi

ja nie wiem nawet jak zrobic vista–>xp … :frowning: powiedz jak to zrobiłeś

Organize->Folder Options->zakł. View->odznacz Use Sharing Wizard->Zastosuj

Właściwości na Folder do udostępnienia->zakł. Sharing->Advanced Sharing->zazn. Share this folder->Wpisz Share Name (i zapamiętaj)

Ustaw Permissions (np. Full Control)->OK

W tym momencie w zakładce Sharing powinna pojawić się Network Path do udostępnionego katalogu.

Wejdź do Network and Sharing Center i sprawdź czy świeci się “On” przy File Sharing

ps. Mam nadzieję że nie optymizowałeś Visty za pomocą wyłączania (jakich się da) usług 8)

apo pl się da??

Nic nie wyłączałem ;]

Poza hehe gadżetem pogoda, naprawiłem go programem sunrise vista konf, a tak nie grzebałem w usługach.

Dobra udostępnianie mam właczone, w centrum sieci i udostępniania, świeci się kontrolka zielona przy udostępnianiu, ale laptop nie widzi pliku udostepnionego z PC ;/

Coś źle robię ?

Wchodze w sieć, na lapku, i nie widzę żadmego katalogu udostępnionego :?

A czego tu nie rozumiesz ? :stuck_out_tongue:

rozumiem…ale nie chce niczego zepsuc…

No to jak rozumiesz, to nie wiem o co ci chodzi :smiley:

Niczego nie popsujesz :slight_smile:

aero ja mam tak: oba kompy w tej samej grupie roboczej (inaczej mi niedziała) a następnie wszedłem do menu start prawym klawiszem myszki na “komputer” i wybieram opcje “Mapuj dysk sieciowy” następnie podaje bezpośrednia lokalizacje do np dysku D… \itq5-desktop\d wybieram zakończ i już :lol:

p.s. w otoczeniu sieciowym też mi nic niepokazuje :wink: a mimo to jak podam konkretny adres to widzi…

Możesz z tym jaśniej, bo nie wiem o co z tym chodzi :stuck_out_tongue:

Chyba chodzi o konkretny folder :? ???

Chodzi mi konkretnie o udostepnienie całego dysku D… ale mozesz dobie udostepnić dowolny folder a ścieżkę odpowiednio zmodyfikować :wink:

\ - otoczenie sieciowe

itq5-desktop - nazwa mojego komputera stacjonarnego

d - w moim przypadku to cały udostepniony dysk

Jako, że jestem w pracy pokaże na innym przykładzie…

  1. Start

  2. Komputer > Włąściwości

  3. Zmień ustawienia

  4. Zmień

34867298by5.th.jpg

  1. Po zmianie zatwierdzamy i reset (na obu kompach ma być ta sama grupa robocza)

  2. Start

  3. Komputer Mapuj dysk sieciowy

70479552lv8.th.jpg

  1. Wpisujesz swoją ścieszke ( \fusion\d ) to dysk sieciowy w pracy…

  2. Zakończ

59638492ny9.th.jpg

Miłej zabawy :lol:

p.s. Eventualnie obejść otoczenie i zamiast otoczenia postaw sobie server FTP na kompach :wink: darmowym i banalnym w obsłudze CesarFTP :wink:

Witam mam też z tym problem,ustawiłem tak jak opisał to sCooBy w Network and sharing center świeci się ON przy File Sharing. W Network widoczny jest royter i laptop.Jak wejde w ikone laptop to widac foldery które udostępniam ale nie widze drógiego kompa (stacjonarnego) ani jego udostępnionego katalogu.

Na stacjonarnym moje miejsce sieciowe>wyświetl komputery grupy widać ikonki dwuch komputerów ale nie moge wejśc do laptopa.Przy próbie wyskakuje ostrzezenie "-nazwa laptopa-nie jest dostepny.Mozesz nie mieć uprawnień do używania tego zasobu sieciowego.skontaktuj się z administratorem tego serwera aby uzyskać uprawnienia dostepu.

Nie można odnależć ścieżki sieśiowe.

Komputery połączone przez royter

Laptop Vista

stacjonarny XP

Bardzo prosiłbym o pomoc

itq5 jako literke dysku tam wybrac?? co wpisac w tamtym polu pod literką dysku jak chce cały udostepnić??

Ja mam ustawione jako dysk A i dysk B (dyski na kompie stacjonarnym) oraz dysk P (dysk sieciowy wpracy)

82721132bp7.th.jpg

nadal nie kumam…jak chce miec dostep z visty do dysku z xp…(na C mam caly system, nie mam partycji) a chce kozystać z niego na visćie tzn w zapisywac na nim i odczytywać, ale xp nie musi widzies dysku visty to jak zrobic?? grupe roboczą mam tą sama…na xp robie mapuj dysk sieciowy…i nie wiem co dalej, o tam wpisac

jak zrobic żeby było dobrze??

Sprawdzałem na kompie mojego brata czy to coś da… Więc robisz tak.

Na XP wchodzisz w ustawienia otoczenia sieciowego. Wybierasz opcje “Konfiguruj miejsce sieciowe w domu lub malej firmie” albo jakos tak podobnie brzniące :wink: następnie wybierasz opcje “Ten komputer łaczy sie z internetem za posrednictwem innego komputera w sieci” potem wybierasz, że zgadzasz się na udostępnianie plików podajesz nazwe komputerea grupe roboczą i czekasz aż system załaduje się do końca…

Od tech chwili na kompie brata z Win XP można udostępniać pliki a Vista w podany wcześniej sposób widzi udostępnione dyski :lol:

to jak to zrobie to bede mial neta tylko przy wlaczonym kompie z vista??

Ja mam tak ustawione i działa… Tą opcja ustawiam sieć a internet idzie z routera :wink: to on przypisuje mi IP

a jak ja mam z kablowki…idzie przez modem…puzniej rozdziela sie na usb i kabel…z usb do komaz xpekiem…a z tego 2 kabla do karty sieciowej kompa z vista

dobrze będzie??

Jeszcze dorzuce coś dla ludzi takich jak ja którzy z podobnym problemem trafili na tę stronę - metoda itq5 działa (u mnie PC na XP SP2, laptop na Vista HB 32bit - łączenie poprzez router, bezprzewodowo) tylko trzeba powyłączać firewalle w antywirusach obu komputerów