Mała sieć wifi co i jak?

witam pisze w imieniu kolegi może ktoś pokierować nowicjusza odnośnie małej sieci wifi

mam net dosyć spora predkość 20Mb/s i chciałbym udostepnić po wifi znajomym tylko tak oddaleni są o demnie około 700 metrów i jeden w jedną a drugi w drugą stronę. jakie potrzebuje anteny? jaki router kupić żeby ustawić np 3Mb/s dla jednego a 6Mb/s dla drugiego wole zapłacic wiecej i miec lepszy sprzet prosze o linki jakieś na allegro.

To ciężko tak na 700metrów puścić wi-fi w jedną i drugą stronę jeszcze po drodze mijając kilka budynków, które znacznie zakłócają przekaz. Ja z takim czymś dałby sobie spokój.

Chyba jak chcesz to na kompie udostępniającym musi być jakieś porządny router z wi-fi standard g a najlepiej to jak by był to “n” ale do tego ciężko o antenę która pracuje na 5GHZ.

no i taka antena

http://allegro.pl/item1036833757_najlep … _4ghz.html

Musiałbyś szukać jakiegoś routera z możliwością podziału pasma i rzeczywiście będziesz musiał wydać ciut więcej na taki, jeśli się nie mylę to Linksys WRT54G powinien oferować podział pasma, tylko nie myl tego z QoS bo to dwie zupełnie różne rzeczy a jeśli standardowy firmware tego nie oferuje to wgrasz jakiś alternatywny, bazujący na Linuksie na przykład Tomato.

Jest jeszcze inna możliwość - kupić jakiegoś starego blaszaka za 50 - 100zł z jakimś nawet starym Pentium i postawić na nim Linuksa, np. Vyatta, który oferuje również konfigurację przez przeglądarkę WWW, więc specjalnie na Linuksie znać się nie musisz i ten blaszak będzie robił za router. Będziesz miał zdecydowanie większe możliwości niż na tanich routerach sprzętowych, będziesz miał podział pasma, QoS :slight_smile:

Na przykład taki lub taki w zupełności Ci wystarczy. Zainstalujesz sobie np. wspomnianą Vyatte lub innego Linuksa, np. Debiana, wpakujesz dodatkową kartę sieciową, po instalacji systemu wywalisz to co zbędne, czyli karta graficzna, cd-rom itp. aby zminimalizować zużycie prądu i będziesz miał świetny router za małe pieniądze :slight_smile:

Pozdrawiam!

więc tak domy znajomych widze antene dał bym na dach w lini prostej 0 drzew mieszkam wysoko oni troche nizej więc tu by problemów nie było ale zamiast stawiać serwer to wolał bym router z podziałem łącza o ile sie da, co do anten to nie mozna jakiejś dobrej Dookólnej? prosze jeszcze mi polecić anteny nadawcze i zbiorcze o ile tak to sie określa odrazu mówie nie chce czegoś uzywanego wole zaplacić wiecej ale mieć dobry sprzet i nowy.