Małe przycięcie - podkręcanie Athlon XP 1700+ na K7S8X. 3.0

Czy jeśli po podkręceniu Athlon XP 1700+ na K7S8X. 3.0 komputer się zatnie ale w programach testowych nie ma żadnych błędów ani ostrzeżeń to można dalej mieć takie ustawienia i sprawdzić czy to będzie się powtarzało, czy trzeba od razu zmniejszyć częstotliwość? Temperatura maksymalna przy 100% to 58, ale na pewno nigdy tyle nie będzie przy normalnym użytkowaniu. Podobno górna granica przy tych Athlon’ach to 57 stopni C i nie wiem czy może tak zostać. To jest Palomino.

Na moim Bartonie 3000 bez podkręcenia jest tyle w upale. Ale zdaje się że to dobry wynik biorąc pod uwagę starszą Athlonowską technologie (180nm, większe napięcie) + podkręcenie. Zawsze możesz otworzyć obudowę.

W jakim sensie się zatnie? w którym momencie? Na ile został podkręcony?

Teraz jest na 148. Czy mogę testować po podkręceniu do 151 i czy się wtedy nie uszkodzi? Zaciął się wtedy przy oglądaniu filmiku na tvgry.pl, ale dopiero po którymś z kolei, testowałem przy takim ustawieniu i błędów nie było. Na 153 zaciął się zaraz po uruchomieniu, ale nie próbowałem już drugi raz czy będzie to samo.

Otworzenie obudowy aby pogorszy problem - brak ruchu powietrza w obudowie.

hmm…

133 : 4 = 33MHz dla PCI

148 : 4 = 37MHz

analogicznie bedzie dla 151 fsb, czyli przekrecony zegarek szyny pci

pewnie dopiero przy 166 wskoczy na 1:5, czyli 166 : 5 = 33MHz

Ni rozumiem o czym piszesz.

Czy jak mysz tak jakoś dziwnie przeskakuje (nie chodzi o przycinanie) to ma coś wspólnego ze stabilnością?

Jeśli chcesz kręcić ten procesor to ściągnij sobie SpeedFana do mierzenia temperatur i Prime95 abyś mógł sprawdzić stabilność procesora. Prime95 włącz na “in-place large FFTs” wystarczy jak go włączysz na około 40-50 minut. Jeśli będzie cię rozłączał to znaczy że musisz podnieść napięcie procka, tylko sprawdź na początku na stronie producenta do jakich napięć bezpiecznie możesz się bawić

w tym wlasnie problem, ze nie rozumiesz co robisz nawet… 8)

ta plyta nie ma zablokowanej szyny PCI (a, co za tym idzie i AGP, dyskow, pamieci itp.), wiec podnoszac FSB podnosisz jej czestotliwosc rowniez (patrz ‘wyliczenie’) max. bezpieczna dla PCI to 36MHz (u ciebie jest 37 i sie dziwisz, ze nawet myszka wariuje)

ps. odpisali ci rowniez na innym forum, nieprawdaz? i nic, zupelnie nic nie poczytales… :roll:

Zaciął się całkowicie przy okazji testu w Prime95 na 151. Mysz i klawiatura nie reagowała. Czy to oznacza, że muszę zmniejszyć tą wartość lub podnieść napięcie?

Podniosłem do 151 i już kursor nie przeskakuje. Mam 1666MHz czyli ten przelicznik nie jest taki dokładny (11*151 = 1661). Nie wiem co oznacza ta czwórka i piątka, która ma się sama zmienić(?) i do tego trzeba podnieść napięcie czy też samo się zmieni (domyślam się, że nie)?

plyta ma staly mnoznik FSB:PCI, czyli dla 100MHz fsb PCI bedzie 33MHz (1:3), nastepny jest przy 133 (1:4), potem 166 (1:5) i 200 (1:6), poniewaz nie mozesz zablokowac PCI na 33MHz (a tym samym AGP na 66MHz), to komp jest niestabilny - moga sie dyski wywalic (od bledow kontrolera, po spalenia calkowite), moze RAM a moze np. karta muzyczna na PCI…

To warto próbować te 166 czy to nie ma sensu? Tylko i tak nie wiem jak podnieść napięcie, musiał bym zobaczyć jak to wygląda na płycie głównej.

Właściwie to ktoś może potwierdzić to co pisze clockwoek? Bo kto się odezwie to co innego powie.

A czy nie lepiej kupić Athlona 2000+ z nowszym rdzeniem (1.7GHz), 2400+ (2.0GHz) lub taki jak ja 3000+ (2.2GHz) ? Niektóre są po takiej cenie że szok. No i masz gwarancję stabilności i faktycznie zwiększenia szybkości (szczególnie brzy Bartonach, czyli powyżej 2600+).

Jak podniesiesz napięcie to chyba bardziej ryzykujesz przepaleniem czegokolwiek niż bez podnoszenia. A zyskasz tak naprawdę niewiele, więc czy się naprawdę opłaca? jak masz jakiś zapasowy komp i chcesz się pobawić to możesz próbować.

mam pytanie, przeczytales chociaz manuala?

pokaz mi, w ktorym miejscu ma podniesc to napiecie? i jakie… :roll:

Jakie jest prawdopodobieństwo uszkodzenia jakiegoś podzespołu przy 151?

Można podnieść coś co tam ma 266, coś od RAM-u?

Okazuje się, że duże obciążenie jest niezależne od podkręcenia, to samo z przeskakiwaniem kursora. Zrobię format i zobaczę czy będzie lepiej działał.

Nie czytałem, mogę spać bez bajki do poduchy;) Skoro użytkownik chce próbować podnosić to niech poszuka jak, a skoro jest instrukcja to można się dowiedzieć jak (nie)można podnieść napięcie(a).

Na innym forum napisali:

Co ty na to?

jak na lato… http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=59747 i post #11

ps. masz bana na Google, czy jak?