Mało fps na dobrym komputerze

Witam, nie wiem czy dobry dział, jeśli nie - prosze o przeniesienie.
Właśnie skończyłem wiedźmina 3, w którego grałem na ustawienia ultra (+Cała reszta, anty-aliasing, hw, ogólnie wszystko na on) Całą gre ukończyłem w +50fps.
Po skończeniu gry postanowilem kupić sobie skyrima, tak też zrobiłem. Jakież było moje zdziwienie gdy fpsy wachały się między 40 a 60 bez modów, a 10-30fps na modach. Wina sprzętu to na pewno nie jest:
Gtx 1060 6gb, 16gb ram, fx-8300, Windows 10.
Zdziwiłem sie, że tak krucho ta gra chodzi, wiec odpalilem sobie msi afterburner i riva tuner statistic, okazało się, że w momencie w którym miałem 15fps, wykorzystanie gpu - 20%, wykorzystanie cpu - 25%. Dlaczego tak się dzieje? wygląda to tak, jakby gra nie potrafila wykorzystać zasobów komputera. Wszystkie inne gry prócz tej działają dobrze, więc to nie wina sprzętu. Prosze o pomoc, szukałem już rozwiązania na yt/google, ale nic nie pomaga, pozdrawiam.

W testach na www.purepc.pl Skyrim w fullhd FX-8300 + GTX980 wyciąga max.37 fps - gra jest słabo zoptymalizowana na procki AMD. https://www.purepc.pl/procesory/test_amd_fx_8300_vs_intel_core_i3_6100_jaki_procesor_za_600_zlotych?page=0,35

To dlaczego zużycie procesora tylko 20%?

Bo nie potrafi wykorzystać 8 rdzeniuf ! :slight_smile: To, ze nowsze gry umieją i grzejniki fxy dostały odroczenie wyroku śmietnika, to nie znaczy, ze każda gra wykorzysta.

Czyli nie jestem w stanie nic zrobić tak? Szkoda, bo pieniądze w błoto poszły, no nic - dziekuje za pomoc. :smiley:

Próbować możesz,

  1. najnowsze updaty, jeżeli są, może coś poprawią
  2. możesz spróbować wyłączyć programowo 4 rdzenie na czas gry i podkręcić pozostałe 4.

Nie sądzę jednak by zysk pozwolił na płynna grę :wink:

Dobrze, w takim razie usune mody i chociaż na tych 40fpsach pogram, albo zmniejsze ustawienia na wysokie, zeby grać płynnie, tak czy siak - dziękuje za pomoc. :smiley:

FX 8320 + RX 480 ustawienia ultra

Także Wasza teoria o za słabym procesorze nie trzyma się kupy. screeny robione przed momentem.

Sugeruję sprawdzić czy wsio gra w ustawieniach Nvidii.

Teoria trzyma się kupy, on na gołym Skyrimie miał 40-60, po modach to spadło 2X. Czy procek, cóż nie wiem, jeżeli GPU u Ciebie jest na 40, u niego na 20% to coś nie tak. Może być też kwestia wersji gry, tak jak wspomniałem, pathy, optymalizacje etc.

MSI Afterburner jest lekko niedokładny. Użycie skacze od 30-100%, ale to akurat jest normalne przy locku na 60 FPS. Skyrim akurat jest toporny jeżeli chodzi o użycie zasobów, ale to nie wina procka. Ta gra tak ma… W dodatku ja gram na jeszcze bardziej zbugowanej Legendary Edition.

Na swoim komputerze powinieneś uzyskać koło 60 kl/s na ustawieniach ultra. Użyj programu BethINI - (https://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/4875) do dokładnej konfiguracji. Skyrim jest mocno zabugowany, więc nie dziw się, że będą występować przycięcia i spadki wydajności - szczególnie w miastach i w terenach mocno zalesionych koło Riften.
Jeżeli chcesz się bawić modami, poczytaj trochę - https://www.nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/12562, http://www.predcaliber.com/skyrimsetut. Pamiętaj, że niektóre mody wpływają negatywnie na wydajność, a wiele jest ze sobą nie kompatybilnych.