Mało FPS na shaderach w minecraft

Cześć,
Mam jeden problem z minecraftem.
Mam bardzo mało fps na shaderach podczas grania w minecraft.
Zaczęło się to, po stwierdzeniu, że wypadało by zresetować system. Zainstalowałem normalnie minecrafta który chodził mi jak nigdy do tąd, lecz grając na serwera oraz na singlu zawsze miałem tyle samo fps’ów. Miałem ich dużo, bo prawie 800 (na 1.18) ale kiedy włączyłem shadery, fpsy spadły mi do 30 fps. Teraz mam od 19 - max 54 fps. Bardzo chciałbym to naprawić, gdyż nie bez powodu wydałem pieniądze na dobry komputer, a raczej laptop. Nie mam jakiegoś ziemniaka co go ojciec przytargał z bazaru, tylko Lenovo Legion 5 z kartą RTX 3060 i Procesorem AMD Ryzen 5 5600 hz oraz 16 GB RAM’u. Z początku myślałem, że to przez za przeproszeniem zapierdolenie wiatraków kurzem, oraz wyschnięcie pasty na procesorze. Ostatnio ową pastę wymieniałem, i Laptop chodził znacznie lepiej. Jednak problem pojawiał się znowu za każdym razem, kiedy tylko odpalałem shadery. Przy okazji warto powiedzieć, że sprawdziłem fps-y używając NAJsłabszych shaderów, i nie poprawiało to w żaden sposób sytuacji. Więc ostatecznie z pytaniem kieruję się tutaj, gdyż mam nadzieję, że pomożecie mi naprawić ten problem. Próbowałem też aktualizować sterowniki, ale nic nie zadziałało. Proszę was o pomoc…

Masz prawidłowo. Włączenie RT w tej grze bardzo mocno ją spowalnia.

link

Wysokie oczekiwania. 800 klatek/s? Filmy w kinach grają z fps=24…
Tutaj masz naukowy artykuł o tym ile klatek może dostrzec oko gracza.

O ile dobrze zrozumiałem jedni dostrzegają 60 (do maksymalnie 200) inni tylko 20.