Mały dodatkowy dysk SSD do starszego laptopa

Cześć wszystkim,

Mam pytanko odnośnie Waszych doświadczeń z dokładaniem dysku SSD do starszego laptopa.
Mam Lenovo G500, staruszek już ma 7 lat i choć sprawuje się całkiem nieźle to rozważam dołożenie do niego możliwie najmniejszego opłacalnego SSD. Tutaj rodzi się moje pytanie, czy montaż dysku 64GB można stwierdzić za wystarczający przy instalacji Win10? Mam HDD 1TB, więc głupoty mogą na nim leżeć.

Pozdrawiam :slight_smile:

Najmniejszy opłacalny to będzie 120GB. Patrząc po cenach w sklepach, to 64 często są po prostu droższe.

7 lat i staruszek… mój ma 11 i z dyskiem SSD hula żwawiej niż niejeden młodzian :wink:

To ja jeszcze “podczepię się” pod temat.
Czy wpięty dysk SSD po wyjętym napędzie DVD, będzie pracował z taką sama prędkością jak włożony do natywnej kieszeni, zamiast talerzowego? Laptop 9 letni Acer Aspire 5738.
To są równorzędne “porty”.

Właśnie szukałem czegoś na ten temat, ale nie znalazłem konkretów, twardych dowodów…
Jedno co Ty czytałem, to różnica może być taka, że dla napędu DVD nie raz stosowano złącze SATA II, więc nie osiągnie dysk pełnej prędkości.

@cyngiel_1 @panicagaming a nie możecie HDD włożyć w kieszeń pod napędzie, a SSD w miejsce należne dyskowi twardemu? Mam tak od kilku lat

2 polubienia

Dołożyłem dysk SSD do około 10-12 letniego laptopa HP z Core2Duo i 2GB RAM. Bardzo fajny kawałek sprzętu, bo był biznesowy. W tamtym czasie kosztował nawet ponad 5000 zł, matryca lepsza niż niejeden gamingowy laptop teraz. :wink: Wrzucone nic wybitnego, chyba to był Goodram CX300 240GB - działa bardziej niż dobrze. :slight_smile: A co ważne, ten laptop miał port SATA I. Jeden. Tak. :slight_smile:

Kwestia chłodzenia.
W lapku jest zrobiony “pewien korytarz”, który omiata powietrzem dysk twardy, natomiast kieszeni na DVD już nie.
Stąd kierowałem się taką sugestią.
Dysk w tym miejscu osiąga czasem 49 stopni Celsjusza, podejrzewam że w kieszeni od napędu byłoby to już znacznie więcej a więc na granicy.
Zastanawiało mnie dlaczego w tym modelu zostały oryginalnie zalane plastikiem wloty powietrza przy samym wiatraku a to właśnie z powodu, żeby powietrze chłodziło całą powierzchnię środka lapka.

Tego to się domyśliłem @skrzek :slight_smile:
A tak w ogóle to po tylu latach pasuje chyba sprawdzić stan żywotności mojego HDD, jak będę miał chwilę to zrobię jakie sprawdzenie :grin:

Jedno jest pewne (bo sprawdzone przeze mnie wielokrotnie): SSD daje drugie życie komputerowi, często stary Celeron (z okrojonej serii C2D) jest w przypadku posiadania SSD lepszy, niż dobry i5 z HDD.
A co do konkretów: w tym przypadku każdy SSD, a nowy - ok 120 GB. Jednak jeśli masz SSD 64 GB to też jest jak najbardziej OK.

Crucial BX300 120GB (OEM) za 109zł na kościach MLC.

W miniony weekend wrzuciłem właśnie tego Cruciala BX300 120Gb zamiast 80Gb HDD 5200rpm do odkurzonego kompa na LGA775. Teraz na 12 letnim sprzęcie da się bardzo komfortowo pracować.

Na screenie transfery na MSI MS7360 z SATA II:


Dysk zapełniony w połowie (30 Gb system, 25 Gb dane).
Ludzie piszą że grzeje się nawet w idle, ale po kilku dniach tego nie zauważyłem, przy kopiowaniu większych plików ma 36 C (HDtune) lub 39 C (CrystalDiscInfo), w dotyku jest to ledwo ledwo wyczuwalne ciepło.
Koszt - 109 zł w x-sklepie :slight_smile:
Polecam

PS. W podobnej cenie są też jakieś Biwiny, ale nie zaufał bym tej marce.

Dzięki za konkretne info.
Myślę, że poczekam na wolną kasę i kupię jednak któryś 240GB, bo są teraz do wyłapania za 179zł i wmontuje go w miejsce HDD bo tam SATA III, a HDD pójdzie w kieszeń DVD na SATA II.